DRK Certifikatudstilling 14 Oktober 2017
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

DRK Certifikatudstilling 10 Oktober 2015
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

DRK Certifikatudstilling 12 Oktober 2013
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

 

DRK Certifikatudstilling 13 Oktober 2012
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

 

DRK Certifikatudstilling 15 Oktober 2011
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

 

DRK Certifikatudstilling 16 Oktober 2010
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

 

DRK Certifikatudstilling 11. Oktober 2008
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

 

DRK Certifikatudstilling 13. Oktober 2007
Resultater hentes ved at dobbeltklikke på ovenstående

 


 

DRK Certifikatudstilling 14. Oktober 2006    
Bornholm      
Dommer Ing-Marie Hagelin, Sverige    
94 tilmeldte hunde heraf 14 bornholmsk ejede hunde    
       
  Hundens navn Fører Præmiering
       
Labradorhanner    
  Lidemark's Krumme Kell Nielsne, Hvidovre SL hvalpekl.,1,v
  Mambrinos Treasure Mortensen og Thunby, Fakse SL hvalpekl.,3.v.
  Lab Treasure's Wicked Rafn og Laurentiussen, Hillerød SL hvalpekl.,2.v.
  Lab Treasure's Walnut Lene Jørgensen, Slagelse SL hvalpekl.,1.v. BIS hvalp
  Lab Treasure's Dario Lisbeth Thunby, Fakse 1.v.champkl.,CK,BHK1, BIR, BIS2
  Lab Treasure's Mission Completed Kenneth Jensen, Allerød 2.v.champkl.,CK,BHK4
  Rocky Island's Mickey Kirsten Fritzinger, Nexø 3.pr.ungh.kl.
  Mallorns Sealion Kurt Henriksen, Videbæk 1.v.unghkl., SL
  Drumbeat Twist Jens Søbjerg Andersen, Albertslund 2.v.unghkl.
  Sea-Birds Trade Mark Monica Jarl Wiinberg, Sverige 1.v.ml.kl.,CK
  Lab Treasure's Soulmate Nielsen og Ebling, Valby 2.v.ml.kl.
  Gowanvale Balance Lisbeth Thunby, Fakse 1.v.åbenkl.,CK,BHK2
  Smart Fellow's Follow The Feet Ann-Marie Petersson, Sverige 5.v.brugshkl.
  Cassatas Master Mallard Ann-Charlott Karlsson, Sverige 3.v.brugshkl. CK
  Smart Fellow's Follow No Excuse Needed Ann-Marie Petersson, Sverige 2.pr.brugshkl.
  Sea-Birds Skydiver Gitte Bang, Nexø 2.pr.brugshkl.
  Lab Treasure's Great Chioce Kell Nielsen, Hvidovre 4.v.brugshkl.
  Lab Treasure's La Jolla May-Britt Bay Lerup Lassen, Sorø 2.v.brugshkl.CK
  Dee-Fair Double Pleasure Pia Staanum, Rønne 1.v.brugshkl.CK, Cert., BHK3
       
Labrador tæver    
  Lab Treasure's Believe It or Not Mortensen og Thunby, Brønshøj 2.v.chanpkl.,CK,BTK2
  Lab Treasure's Dazzling Choice Kell Nielsen, Hvidovre 1.v.champkl.,CK,BTK1,BIM
  Helomia's Lima Laila Komstedt, Olsker 2.pr.ml.kl.
  Lab Treasure's Jolly Good Grethe Andersen, Rude 2.v.åbenkl.
  Lab Treasure's Once Upon a Time Lene Schæffer Jørgensen, Slagelse 1.v.åbenkl.
  Sea-Birds Look at Me Rolf Hammarlund, Sverige 1.v.brugshkl.,CK,Cert.,BTK3
  Creme Fraiche C'Est Si Bon Anni Aarup Johansen, Hørve 7.v.brugshkl.
  Cassatas Lakrits-Lina Ann-Charlott Karlsson, Sverige 6.v.brugshkl.
  Clairstone Millennium Star Østergaard og Nielsen, St. Heddinge 1.pr.brugshkl.
  Sea-Birds Nothing to Declare Monica Jarl Wiinberg, Sverige 5.v.brugshkl.,CK
  Randji Rafn og Laurentiussen, Hillerød 1.pr.brugshkl.
  Kandis Anne Marie Henriksen, Kibæk 1.pr.brugshkl.
  Casssatas Irresistible Ilona Hallin og Karlsson, Sverige 4.v.brugshkl.,CK
  Lab Treasure's Irresistible Lisbeth Thunby, Fakse 2.v.brugshkl.,CK,BTK4
  Dee-Fair Crispy Fair Play Merete Lund, Fuglebjerg 1.pr.brugshkl.
  Sea-Birds Loveletters in the Sand Monica Jarl Wiinberg, Sverige 3.v.brugshkl.,CK
  Sea-Bird's Duck Hunter Steffen K. Hansen, Svebølle 1.v.seniorkl.,CK
       
       
Goldenhanner    
  Golden Quickstep Burnett Jane Broberg Jensen, Frederikssund SL babykl.,1.v., BIS baby
  Amberfield Hugo Boss Jørn Andersen, Nyker SL hvalpekl.,1.v,BIS2
  Flat-Runner Golden Attack Lisbeth Kristensen, Gudhjem 2,v,unghkl.SL
  Vesterlyng's Luffe Michael Olsson, Rønne 1.v.unghkl.,SL,CK,BHK1,BIR,BIS3
  Vesterlyng's Zeus Michael Olsson, Rønne 1.v.åbenkl.,CK,BHK4
  Chaveni's Real Pasion Conni Pallesen, Nordborg 1.v.brugshkl.,CK,Cert.,BHK2
  My Cocktail V. D. Beerse Hoeve Helle Holm Madsen, Ryomgård 4.v.brugshkl.
  Vesterlyng's Token of Sigge Allan Mortensen, Føllenslev 2.v.brugshkl.,CK,BHK3
  Dream Max Paradise Apple Svend Aage Nielsen, Næstved 3.v.brugshkl.
  Dewist Desert Storm Maria Lindegaard, Ringsted 1.pr.brugshkl.
       
Goldentæver      
  Morton Golden Lass Lovis Hanne Mårtensson, Slangerup 1.v.unghkl.,SL
  Spellbinder's Knock-Over Birgit Lind, Nexø 2.pr.unghkl.
  Tasgold Strike Lucky Dina Kien og Jane Hansen, Græsted 2.pr.åbenkl.
  Respons Kramiga Kexnougat-Ten Kristine Mortensen, Føllenslev 2.v.brugshkl.,CK,BTK2
  Buttercups Fair Mayflower Tine Louise Green, Stubbekøbing 2.pr.brugshkl.
  Dewist Diamond From the Sky Maria Lindegaard, Ringsted 4.v.brugshundekl.
  Tallygold X-cuse My French Jane Jensen, Frederikssund 3.v.brugshkl.,CK,BTK3
  Gembæk's Pure Music Conni Pallesen, Nordborg 1.v.brugshkl.,CK,Cert.,BTK1,BIM
  Heinemosen's Jaqueline Laila Pedersen, Kirke Eskildstrup 2.pr.brugshkl.
  Egø's Golden Loch Loyne Svend Aage Nielsen, Næstved 1.v.seniorkl.,CK,BTK4,BIS senior
       
       
Flatcoathanner    
  Starworkers Duke Ellington Christensen og Nielsen, Bjæverskov 1.v.champkl.,CK,BHK1,BIR,BIS1
  Flatterhaft Black Dog Anneli Karlsson, Sverige 2.v.champkl.,CK,BHK2
  Starworkers Double Trouble Helle Nielsen, Fuglebjerg 3.v.champkl.,CK,BHK3
  Yankee Douglas S. Henningsen, Rønne 2.pr.brugshkl.
  Govan Griffin Helle Christensen, Bjæverskov 2.v.brugshkl.
  Miss Mallorys Love Affair Carina Lundeklev. Sverige 2.pr.brugshkl.
  Starworkers Handsome as Hell Helle Nielsen, Fuglebjerg 3.v.brugshkl.
  Enghavegaarden's Believe It or Not Anette Nielsen, Næstved 4.v.brugshkl.
  Black Amandas Vote for Me Anette Nielsen, Næstved 1.v.brugshkl.,CK,Cert.,BHK4
  Buttercups Black Dylan Lene og Kresten Henriksen, Stenlille 1.v.veterankl.,CK
       
Flatcoattæver    
  Starworkers Daily News Helle Nielsen, Fuglebjerg 1.v.champkl.,CK,BTK2
  Moonstruck Zakilya Jan-Erik Stroebel, Sverige 2.v.champkl.,CK,BTK3
  Tavlsborggård's Evita Kresten og Lene Henriksen, Stenlille 2.pr.unghkl.
  Black Amandas Zungy Gunny Laila Pedersen, Kirke Eskildstrup 1.v.unghkl.
  Starworkers Heaven Can Wait Christina Drottgård, Sverige 2.v.brugshkl.,CK
  Flatterhaft Murder on the Link Anette Kjellqvist. Sverige 4.v.brugshkl.
  Lijynis Moonlight Pearl Lis Nielsen, Næstved 1.v.brugshkl.,CK,Cert,BTK4
  Skattkammarens Bella Notte Per Eskilsson, Sverige 2.pr.brugshkl.
  Skattkammarens Turbo Bee Karin Rankloo, Sverige 2.pr.brugshkl.
  Black Amandas Vanilla Soft Ice Anette Nielsen, Næstved 1.pr.brugshkl.
  Skattkammarens Bella Donna Silvana Garpstål, Sverige 1.pr.brugshkl.
  Sweet Solution's Amazing Angel Jesper Funch Jensen, Balka 1.pr.brugshkl.
  Flatterhaft Roly-Poly Karin og Göran Wolf, Sverige 2.pr.brugshkl .
  Skattkammarens Island Girl Jytte Larsen, Rønne 1.pr.brugshkl.
  Flatterhaft Cluedo Karin og Göran Wolf, Sverige 3.v.brugshkl.
  Moonstruck Born in a Barn Jan-Erik Stroebel, Sverige 1.v.veterankl.,CK,BTK1,BIM,BIS Veteran

 

DRK Certifikatudstilling      
Bornholm  15 Okt. 2005      
Dommer:Erik Reitzel  Danmark      
Deltagende hunde i alt 84      
         
Bornholmsk ejede hundes placeringer      
        Ejer:
Flatcoated Mellemklasse, hanner 1. Pr. 1. v. Yankee Douglas Henningsen, Rønne
  Mellemklasse, hanner 2. Pr. Sambo Keld Jensen, Rønne
  Brugshundeklasse, tæver 1. Pr. 3 v. ck Lijynis Lady In Disquise Annette Sorth Olsen, Rønne
         
Golden Unghunde, hanner 1. Pr. ck. Valdemar Solveig Koefoed, Nyker
  Åben klasse, hanner 1. Pr. Golden Ciba Pearl-Nal Paw Tina Fuglsang Kristensen, Hasle
  Brugshundeklasse, tæver 1. Pr. 3 v. Tasgold Comeback Cissy Jørn Andersen, Nyker
  Brugshundeklasse, hanner 1. Pr. 3 v. Vesterlyng´s Zeus Michael Olsson, Rønne
         
         
Labrador Hvalpeklasse, hanner 1. Pr. SL Sea-Birds Skydiver Gitte Bang, Neksø
    Udstillingens bedste hvalp  
         
  Unghundeklasse, tæver 1. Pr.  Ronja Hanne Høst

 


 

Bornholmske resultater fra DRK’s Certifikatudstilling 10.10.04

 

Dommer Lillian Johnsson, Sverige dømte 55 hunde fra det ganske land,
 en del svenske og en enkelt hollandsk hund.

 

Bornholmske resultater:

 

Labrador Kali-Kama Bandulla/Allan Poulsen, Lovende hvalp.

Labrador Dee-Fair Double Pleasure/Pia Staanum 2.pr. brugshundeklasse.

Golden Veterlyng’s Zeus/Michael Olsson, Lovende  baby.

Golden Ciba Pearl-Nal Paw/Tina Kristensen 3. pr.  unghundeklasse.

Golden DKCH Gembæk’s Thank You for the Music/Kaj Dinesen 1.pr. championklasse, 2.vinder BTK 3.

Golden Tasgold Comeback Cissy/Jørn Andersen 2.pr. unghundeklasse.

Flatcoated Skattkammarens Don Pasqual/Jørn Bäcklund SL baby og Udstillingens Bedste Baby.

Flatcoated Pearly Coat Magda fra Delia/Sven Erichsen 1. pr. brugshundeklasse, 4. vinder.

Flatcoated Whipcord’s Fine Feathers/Ellis Dinesen 2. pr. Brugshundeklasse.