B-prøve Resultater 15 Oktober 2017 Bornholm


 

B prøve Resultater 2 Juli 2017 Bornholm

WT Resultater 1 Juli 2017 Bornholm



B prøve Resultater 15 Oktober 2016 Bornholm
 

WT Resultater 25 Juni 2016 Bornholm

B prøve Resultater 26 Juni 2016 Bornholm


 

 Resultat fra B prøven 11 Oktober 2015

 


 

B prøve resultater d.28 Juni 2015

WT resultat d.27 Juni 2015


 

Dansk Retriever Klub, Region Bornholm, B.prøve Bolsterbjerg 11.10.2014

 

Dommer Begynder klasse John Juel Pedersen og Flemming Nøhr Christensen

0001Taks Dk17038/2013, 14/09-2013, H, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Pax's Labrador Silke)(w) EO: Peter Rask, Marian Hansen, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører: Peter Rask 1. pr., dagens bedste

0002DKJV12 NORDJV12 Crossroads Jackson Browne Dk14538/2011, 08/05-2011, H, , Labrador Retriever (USCH Venetian's Copy That - Cedarwood's Valentine Hunter)(w) O: Megan Newhouse, John Newhouse, Diannn Sullivan, Usa E: Randi Fromm Pedersen, Lyngholmsvej 2, 7270 Stakroge Fører: Niels O. Jørgensen 2. pr.

0003Darfys Zirka Dk18552/2012, 09/10-2012, T, , Labrador Retriever (Darfys Moreau - Darfys Lorna Ii)(w) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 3520 Farum, Danmark E: Bente Fryland, Ryetvej 55, 1. Th, 3500 Værløse Fører: Bente Fryland 2.pr.

0004Sea-Birds Hard Nut To Crack S 65970/2009, H, , Labrador Retriever ( - )(w) EO: , Anklamsvägen 80 275 92 Sjöbo, , Sverige afm

0005Sea-Birds Give Me Some Lovin S 62662/2009, 01/10-2009, T, , Labrador Retriever (Chablais Your Place Or Mine - Sea-Birds Loveletters In The Sand)(w) O: Monica Jarl Winnberg, Ramdala, Sverige E: Kristina Lindstrand, Hältorp 245, Se-44950 Alafors, Sverige Fører: Kristina Lindstrand 3.pr.

0006Rayleas Irresistible Idun Dk07806/2014, 15/07-2013, T, , Golden Retriever (Rayleas Valentino - Megarvey Mimi At Rayleas)(w) O: Sven Zingg, Catherine Zingg, Emilie Zingg, Frankrig E: Mette Stougaard, Strebelvej 5, Tirslund, 6670 Holsted Fører: Mette Stougaard afm

0007Duke Ellington Dk17034/2013, 14/09-2013, H, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Pax's Labrador Silke)(w) O: Peter Rask, Marian Hansen, 3700 Rønne, Danmark E: Pia Staanum, Vestermarievej 65, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Pia Staanum 2.pr.

0008Kopparhults Nora Dk07520/2010, 20/03-2009, T, , Golden Retriever (Kingo - Vassruggens Lykka Til

Kopparhult)(w) O: Katarina Eriksson, Sverige E: Hanne Mårtensson, Sportsvej 32, 3300 Frederiksværk Fører: Hanne Mårtensson 3.pr.

0009Se Vch Rainstone Huldas Karin Se 56265/2010, 06/08-2010, T, , Labrador Retriever (Cynhinfa Flint – Rainstone Tetley)(w) O: Monica Andersson, Sollebrunn, Sverige E: Ingegerd Noaksson, Per Thams Väg 31, Se-443 34 Lerum Sverige, Sverige Fører: Ingegerd Noaksson Disk.

0010Mitcharron Billy Elliot Dk13334/2011, 09/03-2011, H, , Golden Retriever (Mitcharron Memphis Milton – Caelavek Sweet Caroline To Mitcharr)(w) O: Patricia Perry, England E: Mette Stougaard, Strebelvej 5, Tirslund, 6670 Holsted Fører: Mette Stougaard 2. pr.

0011Morton Just The One Dk06626/2013, 12/04-2013, T, , Golden Retriever (Sungold Speedy Gonzales 

Jojkapojkens Guoika)(w) O: Hanne Mårtensson, 3300 Frederiksværk, Danmark E: Jeanette Rønne Bachmann, Tøndervej 43, Vedsted, 6500 Vojens Fører: Jeanette Rønne Bachmann 3.pr.

0012Born-Flat Cool And Speedy Dk12317/2013, 18/06-2013, H, , Flat Coated Retriever (Svartalwen's Fria Loke - Born-Flat Black Cheetah)(w) EO: Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jytte Larsen DOBBELTFØRER 1.pr.

0013Vesterlyng's Touché Dk17902/2012, 20/10-2012, H, , Golden Retriever (BECH FRCH INTCH SECH(U) NLCH FRBRCH Furyo Noroy Du Plessy - Respons Kramiga Kexnougat-Ten)(w) O: Allan Mortensen, 4174 Jystrup Midtsj, Danmark E: Maria Lindegaard, Skellet 2, Jystrup, 4174 Jystrup Midtsj Fører: Maria Lindegaard 2. pr.

0014Musmann Costa Caspian Dk08771/2011, 10/05-2011, H, , Labrador Retriever (DKCH Klungerhaugen's Porter - DKCH Lab Treasure's Manifique)(w) O: Grethe Andersen, 4243 Rude, Danmark E: Birthe Vajland Ravn, Ahornvej 30, 3630 Jægerspris Fører: Jan Ravn 2.pr.

0015DKCH Mango Wizz V.D. Beerse Hoeve Dk02985/2013, 17/02-2012, H, , Golden Retriever (This Will Doo V.D. Beerse Hoeve - Milky Way V.D. Beerse Hoeve)(w) O: M.P. Gerritsen, Holland E: Mette Stougaard, Strebelvej 5, Tirslund, 6670 Holsted Fører: Mette Stougaard 2. pr.

0016Birk Dk17037/2013, 14/09-2013, H, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Pax's Labrador Silke)(w) O: Peter Rask, Marian Hansen, 3700 Rønne, Danmark E: Marielouise Holst, Jakob Holst, Blykobbevej 29, 3700 Rønne Fører: Jakob Holst 1. pr.

0017Shootdog Titi Dk09485/2013, 08/05-2013, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Shootdog Nancy)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Palle afm.

0018Salenes Akita Dk06891/2013, 27/04-2013, T, , Golden Retriever (Falkirk's Fire Walk With Me - Vesterlyng's Mango)(w) EO: Henrik Kristensen, Salenevej 2, Rø, 3760 Gudhjem Fører: Henrik Kristensen 1. pr.

0019Skattkammarens Isle Of Man Dk14674/2013, 31/12-2012, H, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Jette Kock Jørgensen, Preben Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, Aaker, 3720 Aakirkeby Fører: Jette Kock Jørgensen 1.pr.

0020Born-Flat Cool Monjo Dk12321/2013, 18/06-2013, H, , Flat Coated Retriever (Svartalwen's Fria Loke - Born-Flat Black Cheetah)(w) EO: Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jytte Larsen DOBBELTFØRER Disk

0021Skattkammarens Isle Of Iona Dk15113/2013, 31/12-2012, T, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Karen Lisbeth Hansen, Vestermarievej 12, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Karen Lisbeth Hansen 1. pr.

0022Golden Baltic Sea Here I Come Evita Dk15639/2012, 19/08-2012, T, , Golden Retriever (DKCH Jako's Sir Obi Av Eikelandsosen - Amberfield Midnight Flirt)(w) EO: Jørn Andersen, Ea Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700 Rønne Fører: Jørn Andersen afm

0023Respons Spralliga Subrett-Ten Dk11400/2012, 21/09-2011, T, , Golden Retriever (Respons Kramiga Kamrat-Ten - Respons Qryddiga Qvickrot-Ten)(w) O: Maud Törnblom, Sverige E: Mette Stougaard, Strebelvej 5, Tirslund, 6670 Holsted Fører: Mette Stougaard 1. pr.

 

Åben klasse

Dommer: Lars Mertz

0024Ravensbank Neat Dk00911/2012, 26/12-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Trine Christensen, Asbogårdvej 3, 6622 Bække Fører: Trine Christensen 1. pr. og dagens bedste

0025Sephia Dk06131/2011, 07/04-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Pax's Labrador Silke)(w) O: Peter Rask, 3700 Rønne, Danmark E: John Sjøstrøm, Askeløkken 32, 3700 Rønne Fører: John Sjøstrøm 3. pr.

0026Sea-Birds High Life S 65971/2009, 10/11-2009, T, , Labrador Retriever (Sea-Birds A Wish I Was A Punkrocker - Sea-Birds Wild Fire)(w) O: Monica Jasrl-Wwnberg, Ramdala, Sverige E: Lena Frisell, Fåglakullevägen 39, Se-43963 Frillesås, Sverige Fører: Lena Frisell 3. pr.

0027Shootdog Golden Carefree Candy Dk04323/2012, 13/03-2012, T, , Golden Retriever (Vesterlyng's Token Of Clyde - NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH Doubleuse Grousemountain)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Maria Lindegaard, Allan Mortensen, Skellet 2, Jystrup, 4174 Jystrup Midtsj Fører: Allan Mortensen 0.

0028Wetgate Sweet Cookie Dk11586/2013, 21/06-2013, T, , Labrador Retriever (Lochiness James Cook - Pooles Bisca)(w) EO: Jan Hansen, Kastrupvej 53, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Jan Hansen 3. pr.

0029Coco Loco's Kentucky Rose Dk02796/2012, 04/02-2012, T, , Labrador Retriever (Waterline's Le Petit - Coco Loco's Pure Gold)(w) O: Majken Walbom, 3320 Skævinge, Danmark E: Niels Jørgensen, Strøbjergvej 27 B, 01. Tv , Sigerslevøster, 3600 Frederikssund Fører: Christina Jørgensen  DOBBELTFØRER 3. pr.

 0030Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, H, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700 Rønne Fører: Jørn Andersen 2. pr.

0031Gold Force Champagne And Caviar Dk11737/2009, 05/06-2009, T, , Golden Retriever (DKCH Jako's Sir Obi Av Eikelandsosen - Tallygold Chasing Rainbows)(w) EO: Maria Lindegaard, Skellet 2, Jystrup, 4174 Jystrup Midtsj Fører: Maria Lindegaard 2. pr.

0032Fuga Dk01254/2011, 06/01-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Petit Deor's Sweet Loving Kalaha)(w) O: Birthe Marie Riisager, 3700 Rønne, Danmark E: Marianne Skouboe Rasmussen, Karsten Rasmussen, Røvej 23, Olsker, 3760 Gudhjem Fører: Karsten Rasmussen 2. pr.

0033Skattkammarens Maxwell Klinger Dk11845/2012, 01/02-2012, H, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Preben Jørgensen, Jette Kock Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, Aaker, 3720 Aakirkeby Fører: Preben Jørgensen 1. pr.

0034Nøhrena's D Ron Zacapa Dk05813/2013, 25/03-2013, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim Jake - Maxjan's Thanni)(w) EO: Flemming Nøhr Christensen, Engvej 9, 3650 Ølstykke Fører: Flemming Nøhr Christensen 1. pr.

0035Sungold Shining Kira Dk19536/2011, 15/11-2011, T, , Golden Retriever (SEBRCH Avjava's Bulldozer – Sungold Job A'holic)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Egeskovvej 9, Østerlars, 3700 Rønne Fører: Diana Løjtved Mogensen 2. pr.

0036Ravensbank Express Dk07877/2011, 08/05-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Elna Juhl 2. pr.

0037Copperbirch Tafi Dk05295/2014, 24/07-2013, H, , Labrador Retriever (Copperbirch Paddy Of Leadburn - Carolhill Aniak Of Copperbirch)(w) O: Keith Mathews, Irland E: Pernille Schwartz, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Pernille Schwartz 1. pr.

0038Shootdog Golden Chestnut Dk04318/2012, 13/03-2012, H, , Golden Retriever (Vesterlyng's Token Of Clyde - NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH Doubleuse Grousemountain)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Palle Ingemann, Dorthe Pedersen, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Dorthe Pedersen 2. pr.

0039Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, T, , Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl - DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Henrik Johansen, Lene Johansen, 4440 Mørkøv, Danmark E: Lene Pedersen, Natsværmervej 13, 3300 Frederiksværk Fører: Christina Jørgensen DOBBELTFØRER 3. pr.

0040Batmoors' Alltwalis Mackenzie Dk15998/2012, 13/08-2012, T, , Labrador Retriever (Lakedown Diawl Bach - Batmoors' Chasing Kate)(w) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Lotte Hansen, Ole Hjorth, Urmarken 3, Aarsdale, 3740 Svaneke Fører: Lotte Hansen 3. pr.

0041Little Mhor's Bella Dk13776/2012, 21/07-2012, T, , Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia)(w) O: Dorte Klarskov Mahler, 4640 Faxe, Danmark E: Michael Hansen Bager, Svalhøjvej 2, 3790 Hasle Fører: Michael Hansen Bager 3. pr.

 

Vinder klasse

Dommer: Janne Stihl

0042Ravensbank Fay Dk21632/2009, 09/11-2009, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Frank Graversen, Chamottevej 5, Muleby, 3700 Rønne Fører: Frank Graversen

0043Jojkapojkens Guoika Dk04092/2008, 07/03-2007, T, , Golden Retriever (SEJCH NOJCH Stjärnglimtens Epson - Kopparhults Saya Til Jojkapojken)(w) O: Rolf Nordlund, Sverige E: Hanne Mårtensson, Sportsvej 32, 3300 Frederiksværk Fører: Hanne Mårtensson

0044Lærkereden's Let It Be Argo Dk13308/2010, 25/06-2010, H, , Labrador Retriever (Aquahunt's Aico – DKBRCH NOJCH SEVCH SEJCH NORDJCH Lærkereden's Nøkke)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Palle Olesen, Norma Olesen, Jyllandsgade 48, 9520 Skørping Fører: Palle Olesen

0045NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, T, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo - Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Gunilla Wedeen, Sverige E: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Palle Ingemann

TRIPPELFØRER

 0046Lex Dk06304/2009, 14/03-2009, H, , Labrador Retriever (DKBRCH Benjo's Black Nico - Tholstrup Dual Laika)(w) O: Christian Worm Andersen, 2630 Taastrup, Danmark E: Palle E. Jensen, Baunehøj 9, Osted, 4320 Lejre Fører: Palle E. Jensen

0047Lobe's Labrador Sussie Dk13801/2008, 21/06-2008, T, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi – Hagesteds Lab Stella) O: Bent Müller, Lone Müller, Danmark E: Verner Kofoed, Lille Myregårdsvejen 25, 3720 Aakirkeby Fører: Verner Kofoed

0048Shootdog Golden Creamy Holly Dk04321/2012, 13/03-2012, T, , Golden Retriever (Vesterlyng's Token Of Clyde - NOJCH SEJCH DKBRCH NORDBRCH Doubleuse Grousemountain)(w) EO: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Palle Ingemann TRIPPELFØRER

0049Ravensbank Wicked Dk00910/2012, 26/12-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Ravensbank Wagtail)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Marianne Graversen, Chamottevej 5, Sorthat-Muleby, 3700 Rønne Fører: Marianne Graversen

0050Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, T, , Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield Marisa)(w) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Elna Juhl

0051Shootdog Whiskey Dk07169/2007, 17/03-2007, H, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) EO: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Palle Ingemann TRIPPELFØRER  1. vinder med CK og Certifikat


 

Dansk Retriever Klub, region Bornholm, B.prøve den 28.06.2014 Ibsker Husmands Plantage

Begynder klasse

Dommer: Jens Lund

0001Salenes Amiko Dk06884/2013, 27/04-2013, H, , Golden Retriever (Falkirk's Fire Walk With Me - Vesterlyng's

Mango)(w) O: Henrik Kristensen, 3760 Gudhjem, Danmark E: Michael Schytt Christensen, Hundige Strandvej 16,

2670 Greve Fører: Michael Schytt Christensen 1.pr.

0002Skattkammarens Isle Of Iona Dk15113/2013, 31/12-2012, T, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Karen Lisbeth Hansen, Vestermarievej 12, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Karen Lisbeth Hansen Ej deltaget

0003Flatterhaft Ping Iwi Of Sandy Lane Se 57997/2011, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , , 3.pr.

0004Svenshults Beda Se 59542/2012, 19/10-2012, T, , Labrador Retriever (Jayncourt Star Ovation - Svenshults

Asta)(w) O: Susanne Ahlgren Yngvesson, Sverige E: Lene Pedersen, Natsværmervej 13, 3300 Frederiksværk,

3300 Frederiksværk Fører: Lene Pedersen 0.pr.

0005Born-Flat Cool Monjo Dk12321/2013, 18/06-2013, H, , Flat Coated Retriever (Svartalwen's Fria Loke - Born-Flat Black Cheetah)(w) EO: Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jytte Larsen 3.pr.

0006Skattkammarens Isle Of Man Dk14674/2013, 31/12-2012, H, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Jette Kock Jørgensen, Preben Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, Aaker, 3720 Aakirkeby Fører: Jette Kock Jørgensen 1.pr.

0007Monique Dk07357/2013, 27/04-2013, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH DKWTCH Batmoors' Leitrim

Jake - Holmgren's Hunter's Bianca)(w) O: Finn Rasmussen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Finn Rasmussen,

Ann Rasmussen, Emilsgave 16, 4130 Viby Sjælland Fører: Finn Rasmussen 1.pr.

0008Cut'n Cordoza's Loved You First Dk01326/2013, 08/01-2013, T, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH

DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Cut'n Cordoza's Firebird)(w) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus

Bjerre, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Camilla Herholdt Jappe, Nurdugsvej 17, 2670 Greve Fører: Camilla

Herholdt Jappe 3.pr.

0009Coco Loco's Kentucky Rose Dk02796/2012, 04/02-2012, T, , Labrador Retriever (Waterline's Le Petit - Coco

Loco's Pure Gold)(w) O: Majken Walbom, 3320 Skævinge, Danmark E: Niels Jørgensen, Strøbjergvej 27 B, 01.

Tv , Sigerslevøster, 3600 Frederikssund Fører: Christina Jørgensen 1.pr.

0010Little Mhor's Bella Dk13776/2012, 21/07-2012, T, , Golden Retriever (DKBRCH FIBRCH NOJCH NORDBRCH Tanjin Gismo - DKWTCH Gleen Mhor's Mia)(w) O: Dorte Klarskov Mahler, 4640 Faxe, Danmark E: Michael Hansen Bager, Svalhøjvej 2, 3790 Hasle Fører: Michael Hansen Bager 1.pr.

0011Cut'n Cordoza's Desire Dk13116/2011, 08/07-2011, T, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH

NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Cut'n Cordoza's Firebird)(w) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre,

2680 Solrød Strand, Danmark E: Morten Rossau, Nurdugsvej 17, 2670 Greve Fører: Morten Rossau 1.pr.

0012Batmoors' Poetic Robert Fergusson Dk07144/2013, 17/04-2013, H, , Labrador Retriever (Broadlaw Dirk – Hillus Holland)(w) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Jacob Mejlby Mørch,

Viemose Gade 92, 4771 Kalvehave Fører: Jacob Mejlby Mørch 2.pr.

0013Born-Flat Cool And Speedy Dk12317/2013, 18/06-2013, H, , Flat Coated Retriever (Svartalwen's Fria Loke -

Born-Flat Black Cheetah)(w) EO: Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jytte Larsen 1.pr.

  

Åben klasse

Dommer: Danny Fraser

0014Ravensbank Express Dk07877/2011, 08/05-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor - Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Elna Juhl 2.pr.

0015Ravensbank Wicked Dk00910/2012, 26/12-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green

Chive - Ravensbank Wagtail)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Marianne Graversen, Chamottevej 5,

Sorthat-Muleby, 3700 Rønne Fører: Marianne Graversen 1.pr.

0016Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, T, , Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl -

DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Henrik Johansen, Lene Johansen, 4440 Mørkøv, Danmark E:

Lene Pedersen, Natsværmervej 13, 3300 Frederiksværk Fører: Lene Pedersen 0.pr.

0017Flatterhaft Söt Som Socker Se 35885/2010, 13/04-2010, T, , Flat Coated Retriever (Straight Flucsh Quintuple

Star - Se Jch Flatterhaft Miss Universe)(w) O: Anneli Karlsson, Sverige E: Ulf Nyborg, Spadegatan 10, 43237

Varberg, Se-43237 Varberg, Sverige Fører: Ulf Nyborg 2.pr.

0018Batmoors' Alltwalis Mackenzie Dk15998/2012, 13/08-2012, T, , Labrador Retriever (Lakedown Diawl Bach -

Batmoors' Chasing Kate)(w) O: Thomas Plamboeck, Iben Pytlick, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Lotte

Hansen, Ole Hjorth, Urmarken 3, Aarsdale, 3740 Svaneke Fører: Lotte Hansen 0.pr.

0019Moonstruck Positive Thinking Se 46904/2010, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , Lilla Svedala Byv 2, 233 93 Svedala, , Sverige 0.pr.

0020Susedalens Carrie Broadshaw Se 40829/2010, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , Andersfält 206 C,

30596, Eldsberga, Sverige Ej deltaget

0021Skattkammarens Maxwell Klinger Dk11845/2012, 01/02-2012, H, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte

Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Preben Jørgensen, Jette Kock

Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, Aaker, 3720 Aakirkeby Fører: Preben Jørgensen 2.pr.

0022Ravensbank Bob Dk13700/2012, 11/08-2012, H, , Labrador Retriever (Levenghyl Como - Ravensbank Flo)(w)

EO: Søren Voigt, Smedebakken 13, Tarup, 5792 Årslev Fører: Charlotte Rasmussen 1.pr.

0023Tornado Av Faks No 56851/12, 29/09-2012, T, , Labrador Retriever (Fak's Kvikk - Fak's Vakker)(w) EO: Irina

Bukataya, Grimseiddalen 70, No-5236 Rådal, Norge Fører: Annika Christiansen 1.pr.

0024Zaco Dk16025/2011, 10/09-2011, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive -

Holmgren's Hunter's Bianca)(w) O: Finn Rasmussen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Annette Le Fevre Jensen,

Palle E. Jensen, Baunehøj 9, Osted, 4320 Lejre Fører: Annette Le Fevre Jensen Dis.

0025Meitas Mezzoforte Mackan Se 41403/2010, H, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , , Dis.

0026Diana Dk16026/2011, 10/09-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive -

Holmgren's Hunter's Bianca)(w) O: Finn Rasmussen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Hans Viggo Rasmussen,

Sandvejen 23, Vindinge, 4000 Roskilde Fører: Hans Viggo Rasmussen 1.pr.

0027Lochiness Alabama Slammer Dk05332/2011, 19/03-2011, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Lochiness Candida)(w) O: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen, 7080 Børkop, Danmark E: Per H. Andersen, Jette Andersen, Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Jette Andersen 2.pr.

0028Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, H, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's

Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker,

3700 Rønne Fører: Jørn Andersen 1.pr.

0029Molshøj's Denver Dk07847/2012, 06/05-2012, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH

NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow - Melicmark Coal Briquette)(w) O: Lise Nørtoft Larsen, Mogens L. Madsen,

4180 Sorø, Danmark E: Susanne Wærling, Pilehøj 26, 2990 Nivå Fører: Susanne Wærling 1.pr.

0030Asli Dk16027/2011, 10/09-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive - Holmgren's Hunter's Bianca)(w) O: Finn Rasmussen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Ann Rasmussen, Finn Rasmussen, Emilsgave 16, 4130 Viby Sjælland Fører: Ann Rasmussen Dis.

0031Sungold Shining Kira Dk19536/2011, 15/11-2011, T, , Golden Retriever (SEBRCH Avjava's Bulldozer – Sungold Job A'holic)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Egeskovvej 9, Østerlars, 3700 Rønne Fører: Diana Løjtved Mogensen 3.pr.

0032Fak's Arctic Guinness Dk09439/2012, 09/09-2011, H, , Labrador Retriever (Donaghaguy Erne Of Copperbirch - Gablegorst Buckshee)(w) O: Ronnie Blindheim, Norge E: Johnny Henriksen, Duemosevej 1, 3200 Helsinge Fører: Johnny Henriksen 1.pr.

0033Svartalwen´s Fria Aska Se 31316/2011, 03/04-2011, T, , Flat Coated Retriever (Mavisflight Flow-Of_spirits -

Waternuts Caleigh) O: E: Anna-Lena Wendt, Ålegårdsgatan 324, Se 43150 Mölndal, Sverige 3.pr.

0034Svartalwen's Fria Loke Se 31318/2011, 03/04-2011, H, , Flat Coated Retriever (Mavisflight Flow-Of-Spirits -

NOJCH SEJCH SESPOCH NORDJCH Watermuts Caleigh)(w) O: Anna-Lena Wendt, Sverige E: Malin Rosvall,

Hörnettvägen 37, Se-437 91 Lindome, Sverige Fører: Malin Rosvall 2.pr

  

Vinder klasse

Dommer: Boye Rasmussen

0035Ravensbank Fay Dk21632/2009, 09/11-2009, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor -

Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Frank Graversen, Chamottevej 5, Muleby, 3700

Rønne Fører: Frank Graversen 4.vinder

0036Vasegaard Thunderbird Luna Dk06041/2010, 07/03-2010, T, , Labrador Retriever (DKJCH DKWTCH Hillus

Powell - DKJCH Lucky Labrador's Piper Citrus)(w) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard, 4760

Vordingborg, Danmark E: Charlotte Rasmussen, Dyssemosevej 7, 4760 Vordingborg Fører: Charlotte Rasmussen

0037DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Bedgebrook Moonshaddow Dk05183/2009, 28/11-2008, H, ,

Labrador Retriever (Bedgebrook Excalibur - Altiquin Gazelle Of Bedgebrook)(w) O: Gilly E Nickols, England E:

Annika Christiansen, Vesterskovvej 4, Baarse, 4750 Lundby Fører: Annika Christiansen 1.vinder med CK

0038Holmgren's Hunter's Di0n 18480/2006, 16/09-2006, H, , Labrador Retriever (DKBRCH Benjo's Black Nico -

Holmgren's Hunter's Tessa)(w) EO: Per H. Andersen, Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Jette

Andersen

0039Sambo Dk16023/2011, 10/09-2011, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive -

Holmgren's Hunter's Bianca)(w) O: Finn Rasmussen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Per H. Andersen, Jette

Andersen, Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Per H. Andersen

0040Sungold Speedy Gonzales Dk19533/2011, 15/11-2011, H, , Golden Retriever (SEBRCH Avjava's Bulldozer -

Sungold Job A'holic)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Svend Christensen,

Thorkildgårdsvej 24, Slagslunde, 3670 Veksø Sjælland Fører: Svend Christensen

0041Lex Dk06304/2009, 14/03-2009, H, , Labrador Retriever (DKBRCH Benjo's Black Nico - Tholstrup Dual Laika)(w) O: Christian Worm Andersen, 2630 Taastrup, Danmark E: Palle E. Jensen, Baunehøj 9, Osted, 4320 Lejre Fører: Palle E. Jensen 3.vinder

0042Shootdog Nancy Dk05280/2010, 13/03-2010, T, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH

DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jacob Mejlby Mørch,

Viemose Gade 92, 4771 Kalvehave Fører: Jacob Mejlby Mørch

0043Thirsgaards Eyes On Fire Dk09686/2011, 10/05-2011, H, , Labrador Retriever (Levenghyl Firestone -

Thirsgaards Lovis)(w) O: Boye Rasmussen, Jytte Rasmussen, 7323 Give, Danmark E: Tommy Frederiksen,

Bakkegårdsvej 2, Ørslevvester, 4173 Fjenneslev Fører: Tommy Frederiksen

0044Waternuts Caleigh S 36144/2007, 08/02-2011, T, , Flat Coated Retriever (Holly Hunter's Woody Guthrie -

Duckstream Cragganmore)(w) O: Heidi Kvan, Bjarne Holm, Norge E: Anna-Lena Wendt, Ålegårdsgatan 324,

Se-43150 Mölndal, Sverige Fører: Anna-Lena Wendt

0045Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, T, , Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield

Marisa)(w) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører:

Elna Juhl 2.vinder

 


 

Resultater fra B-prøven 13-10-2013


 

A-prøven den 12. oktober 2013 på Bornholm B-prøven den 13. oktober 2013 på Bornholm

 

 
1. vinder med CK og Certifikat
Andjøhs Rafal Nadal, fører Jon Andersen
 
1. vinder med CK og Certifikat
Ravensbank Fay, fører Frank Graversen,
dommer Hans Jørgen Lundgaard

 


 

Dansk Retriever Klub, Region Bornholm B.prøve 29.06.2013

 

 Begynder klasse

Dommer: Jens Lund

 

0001Silkmann's Castlenoonesbetternonine Se 56399/2012, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , ,afm

0002I Am Jaspr Bronks Se 48992/2012, 02/11-2010, H, , Flat Coated Retriever (Almanza Visionary World -
Silkmann´s Castle Forget-Me-Not 12)(w) EO: Ceréa Seidemann, Västerslöv 967, Se-28990 Knislinge, Sverige
Fører: Ceréa Seidemann
DOBBELTFØRER afm

0003Skattkammarens Maxwell Klinger Dk11845/2012, 01/02-2012, H, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte
Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Preben Jørgensen, Jette Kock
Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, Aaker, 3720 Aakirkeby Fører: Preben Jørgensen 1.pr.

0004Ravensbank Express Dk07877/2011, 08/05-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor
- Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Elna
Juhl 1.pr.

0005Flatterhaft Totte Klär Ut Sig Se 11066/2011, 22/11-2010, H, , Flat Coated Retriever (Caci´s Sweet Tooth -
Flatterhaft Simply The Best) O: E: Pia Larsson, Klemenstorp Grimeston 161, Se 432 98 Grimeston, Sverige 3.pr.

0006Sungold Shining Kira Dk19536/2011, 15/11-2011, T, , Golden Retriever (SEBRCH Avjava's Bulldozer - Sungold
Job A'holic)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Egeskovvej 9,
Østerlars, 3700 Rønne Fører: Diana Løjtved Mogensen 1.pr.

0007Ravensbank Wicked Dk00910/2012, 26/12-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green
Chive - Ravensbank Wagtail)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Marianne Graversen, Chamottevej 5,
Sorthat-Muleby, 3700 Rønne Fører: Marianne Graversen 2.pr.

0008Flatterhaft Söt Som Socker Se 35885/2010, 13/04-2010, T, , Flat Coated Retriever (Straight Flush Quintuple
tar - Flatterhaft Miss Iniverse) O: E: Ulf Nyborg, Spadegatan 10, Se 432 37 Varberg, Sverige1.pr.Bedste

0009Caper Cailies Victory Se15206/2011, 03/01-2011, T, , Labrador Retriever (Ravensbank Swift - Caper Cailies
Arrieta)(w) O: Isac Träffe, Ystad, Sverige E: Eva Ranten, Bökebergsslätt, Se-233 94 Svedala, Sverige Fører: Eva

Ranten 2.pr.

0010Fuga Dk01254/2011, 06/01-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Petit Deor's Sweet Loving
Kalaha)(w) O: Birthe Marie Riisager, 3700 Rønne, Danmark E: Marianne Skouboe Rasmussen, Karsten
Rasmussen, Røvej 23, Olsker, 3760 Gudhjem Fører: Karsten Rasmussen 2.pr.

0011Skattkammarens Keilani Kelly Dk18245/2012, 01/02-2012, T, , Flat Coated Retriever (Meitas Mezzoforte
Mackan - Skattkammarens Hot Lips)(w) O: Karin Rankloo Lindell, Sverige E: Martin Andersen, Dorte Andersen,
Rønnevej 37, Vestermarie, 3720 Aakirkeby Fører: Martin Andersen 0.

0012Silkmann's Castlenoonesbetterno Ten Se 56400/2012, H, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , ,afm

0013Dakotaspirit Meripoika Dk04089/2011, 23/10-2010, H, , Flat Coated Retriever (FICH INTCH Flat Power
Criminal Intent - ITCH Dakotaspirit Isle Of Sky)(w) O: Minna Maritta Sihvonen, Italien E: Anette Nielsen, Helle Nielsen,
Marvedevej 61, Menstrup, 4700 Næstved Fører: Anette Nielsen afm

0014Flatterhaft Ingen Rök Utan Eld Se 35875/2010, 13/04-2010, H, , Flat Coated Retriever (Straight Flush
Quintuple Star - Flatterhaft Miss Iniverse) O: E: Anders Larsson, Klemenstorp Grimeston 161, Se 432 98 Grimeston,

Sverige Disk.

0015Silkmann´s Castle No One´s Better 5 Se 56397/2012, 24/02-2011, H, , Flat Coated Retriever (Caci´s A Boy
Like Daddy - Elding´s Fire No. 8 Of Silkman´s Ca)(w) EO: Ceréa Seidemann, Västerslöv 967, Se-28990 Knislinge,

Sverige Fører: Ceréa Seidemann
DOBBELTFØRER afm.

0016Skattkammarens Wooly Worm Se36259/2010, 05/05-2010, T, , Flat Coated Retriever (Holly Hunter?s Jaspar -
Skattkammarens Bella Donna)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Marie Holmqvist, Ebbarpsvägen 81, Se-284 91

Perstorp, Sverige Fører: Marie Holmqvist 2.pr.

0017Ettinsmoor Caper Cailies Am04274201, 04/11-2011, T, , Labrador Retriever (Garicmoor Grenadier Of
Ettinsmoor - Ettinsmoor Shiraz)(w) O: Jill Parsons, Kings Lynn, England E: Carin Träffe, Ryngevägen 306,

Sverige, Se-27194 Ystad, Sverige Fører: Carin Träffe 3.pr

0017A Hinnared’s Ecci 0.

 

Åben klasse

Dommer: Bent Müller

 0018Classic Worker´s Brilliance S22488/2009, 12/02-2009, T, , Flat Coated Retriever (Balko Von Der Lupinenkuhle
- Caja)(w) O: Josefin Bruzell, Torup, Sverige E: Eva Ranten, Bökerbergsslätt, Se-233 94 Svedala, Sverige Fører:

Eva Ranten afm.

0019Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, H, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's
Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker,
3700 Rønne Fører: Jørn Andersen 1.pr. Bedste

0020Sungold Speedy Gonzales Dk19533/2011, 15/11-2011, H, , Golden Retriever (SEBRCH Avjava's Bulldozer -
Sungold Job A'holic)(w) EO: Susanne Forchhammer, Borgerdydsvej 16, Buresø, 3550 Slangerup Fører: Joe

Svend Christensen 2.pr.

0021Sephia Dk06131/2011, 07/04-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Pax's Labrador
Silke)(w) O: Peter Rask, 3700 Rønne, Danmark E: John Sjøstrøm, Askeløkken 32, 3700 Rønne Fører: John Sjøstrøm 1.pr.

0022Cale 06755/2006, 03/04-2006, H, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Mona Bäcklund,

Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Jørn Bäcklund 1.pr.

0023Shootdog Jessi Dk11682/2011, 18/06-2011, T, , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Wingman's Maggie)(w)
O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø
Fører: Jesper Funch Jensen 2.pr.

0024NORDJV08 Nerelius Let's Get Wild Dk18086/2007, 14/05-2007, T, , Flat Coated Retriever (SECH(U) NOCH
GBCH(U) Almanza I Hate Mondays - Almanza Candid Camera)(w) O: Joakim Nerelius, Mikael Nerelius, Sverige

E: Anette Nielsen, Marvedevej 61, Menstrup, 4700 Næstved Fører: Anette Nielsen afm.

0025Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, T, , Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl -
DKCH KLBCH Dee-Fair Watson's Melting Moment) O: Henrik Johansen, Lene Johansen, Danmark E: Lene
Pedersen, Vestermarievej 23, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Lene Pedersen 2.pr.

0025A Hinnared’s Anzo 2.pr.

 

Vinder klasse

Dommer: Jan

 0026Ravensbank Fay Dk21632/2009, 09/11-2009, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor -
Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Frank Graversen, Chamottevej 5, Muleby, 3700

Rønne Fører: Frank Graversen  3.vinder

0027Canto 06752/2006, 03/04-2006, H, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Ole Kock-Jensen,
Skovløkken 8, 3720 Aakirkeby Fører: Ole Kock-Jensen

0028Sungold Joe & The Juice Dk12200/2007, 03/06-2007, T, , Golden Retriever (Kingo - Ambertrail's Happy
Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Svend Christensen, Emtemosevej 3,
Kirkerup, 4200 Slagelse Fører: Svend Christensen 4.vinder

0029Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej
30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jesper Funch Jensen 1. vinder CK og Certifikat

0030Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, T, , Labrador Retriever (Bassa - Thirsgaards Cassiopeia)(w)
O: Joan Sørensen, Henrik Madsen, 4100 Ringsted, Danmark E: Peter Rask, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører:

Peter Rask

0031Skattkammarens Hot Lips S25025/2008, 18/03-2008, T, , Flat Coated Retriever (Crown Foresters Pure Pal -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) EO: Karin Rankloo, Slåttergatan 8, Se-21621 Malmö, Sverige Fører: Karin

Rankloo

0032SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, H, , Labrador Retriever (Foxon Joodii - Brown Hunt's
Silke)(w) O: Pernille Lillevang, 8722 Hedensted, Danmark E: Ida Merete Lassen, Pederskervejen 124, Pedersker,
3720 Aakirkeby Fører: Ida Merete Lassen afm.

0033Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, T, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -
DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Kenn
Lysegaard, Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Kenn Lysegaard afm.

0034Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008, T, , Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My
Melodie Of Golden Spirit)(w) O: John Nikolajsen, 5610 Assens, Danmark E: Dorte Klarskov Mahler,
Blemmelyngvejen 8, Nylars, 3700 Rønne Fører: Dorte Klarskov Mahler 2. vinder CK

0035Coco 18013/2003, 07/08-2003, T, , Labrador Retriever (Max - Rocky Island's W.Nicole)(w) O: Ole Holm
Pedersen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Marianne Graversen, Chamottevej 5, Sorthat-Muleby, 3700 Rønne Fører:
Marianne Graversen

0036Felix Dk20678/2008, 01/08-2008, H, , Labrador Retriever (Bailey - Holly)(w) O: Niels Clausen, 4200 Slagelse,
Danmark E: Torben Møller Nielsen, Hasselvej 6, 7570 Vemb Fører: Torben Møller Nielsen

0037Cilla 06749/2006, 03/04-2006, T, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jette Kock Jørgensen,
Kratgårdsvejen 10, Aaker, 3720 Aakirkeby Fører: Jette Kock Jørgensen

 

 


 

 

Markprøve B    Bolsterbjerg  Bornholm
den 14. 10. 2012

 

 Begynder klasse

Dommer: Flemming Nøhr Christensen og Valdemar Brøgger

0001 Cut'n Cordoza's James Last Dk11017/2010, 29/05-2010, H, , Labrador Retriever (DKCH(+J) Macita's Cool
Shakerato - Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, 2680 Solrød Strand,
Danmark E: Pia Staanum, Vestermarievej 65, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Pia Staanum 3.pr.

0002
Shootdog Mejlmosen Sophie
Dk09955/2011, 25/04-2011, T, , Labrador Retriever (Pivo - Shootdog Sille)(w)
O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Lena Andreasen, Viemose Gade 92, Viemose, 4771 Kalvehave

Fører: Lena Andreasen afmeldt

0003 Moonstruck Positive Thinking Se46904/2010, 31/05-2010, T, , Flat Coated Retriever (Se Vch Almanza
Quick Access - Su(u)ch Moonstruck Positive)(w) O: C Jansson C Drottsgård, Se233991, Sverige E: Mona Strobel,

Lilla Svedala Byv 2, Se-23393 Svedala, Sverige Fører: Mona Strobel 0

0004 Lobe's Labrador Swift Gami Dk06795/2011, 15/04-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH DKJCH
SEJCH NORDJCH Ravensbank Swift - Hagesteds Lab Stella)(w) O: Bent Müller, Lone Müller, 4750 Lundby,
Danmark E: Lone Søndergaard, Erik Søndergaard, Ny Hagestedvej 7, Tuse, 4532 Gislinge Fører: Lone
Søndergaard disk

0005 Clairstone Ice Princess Dk12673/2010, 26/05-2010, T, , Labrador Retriever (DKCH SECH NOCH NORDCH
INTCH FICH Skovfogedens Samson - DKCH SECH(U) Clairstone Millennium Star)(w) O: Tina Østergaard, Jesper
Østergaard, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Tina Østergaard, Tina Jungshoved Bjerre, Skovvejen 52, Frøslev,

4660 Store Heddinge Fører: Tina Østergaard TRIPPELFØRER disk

0006 Musmann Yes-Yes Yeti Dk19873/2008, 02/10-2008, T, , Labrador Retriever (DKCH(+J) Macita's Cool
Shakerato - DKCH Lab Treasure's Jolly Good)(w) EO: Grethe Andersen, Dyvekær 14, Bisserup, 4243 Rude
Fører: Grethe Andersen 3.pr.

0007 Cashmir Dk00971/2012, 05/03-2010, H, , Labrador Retriever (Avonstream Arena - Mansengreen Dazzle)(w)
O: Jørgen Lycik, 4990 Sakskøbing, Danmark E: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, Jersie Strandvej 96, 2680
Solrød Strand Fører: Claus Bjerre 1.pr.

0008 Ravensbank Express Dk07877/2011, 08/05-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa
Emperor - Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører:

Elna Juhl 3.pr.

0009 Clown's All My Life Dk02579/2011, 27/11-2010, T, , Labrador Retriever (SECH(U) Sea-Birds A Wish I Was A
Punkrocker - Robocop's Yellow Tracy)(w) O: Ann-Margreth Viola Leandersson, Sverige E: Steffen Kofoed

Hansen, Kalundborgvej 96, 4470 Svebølle Fører: Steffen Kofoed Hansen afmeldt

0010 Sambo Dk16023/2011, 10/09-2011, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive -
Holmgren's Hunter's Bianca)(w) O: Finn Rasmussen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Per H. Andersen, Jette
Andersen, Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Per H. Andersen 2.pr.

0011 Se Vch Rainstone Huldas Karin Se56265/2010, 06/08-2010, T, , Labrador Retriever (Cynhinfa Flint –
Rainstone Tetley)(w) O: Monica Anderson, Sverige E: Ingegerd Noaksson, Per Thams Väg 31, Se-443 34 Lerum,

Sverige Fører: Ingegerd Noaksson 3.pr.

0012 Smart Fellow´s Cure The Devil Se31641/2010, 06/04-2010, H, , Labrador Retriever (Beacon On The Hill Of
Tintagel Wind - Smart Fellow´s The New Blonde)(w) O: Yvonne Westwrlund, 815 91 Tierp, Sverige E: Ann-Marie

Peterson, Vendesgatan 11, Se-291 53 Kristianstad, Sverige Fører: Ann-Marie Peterson 0

0013 Sea-Birds Give Me Some Lovin S62662/2009, 01/10-2009, T, , Labrador Retriever (Vdhch Nchablais Your
Place Or Mine - Sea-Birds Loveletters In The Sand)(w) O: Monica Jarl Winnberg, Ramdala, Sverige E: Kristina

Lindstrand, Hältorp 245, 44950 Alafors, Se-44950 Alafors, Sverige Fører: Kristina Lindstrand 0

0014 Sephia Dk06131/2011, 07/04-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Pax's Labrador
Silke)(w) O: Peter Rask, 3700 Rønne, Danmark E: John Sjøstrøm, Askeløkken 32, 3700 Rønne Fører: Johnjøstrøm 1.pr.

0015 Vasegaard Pip's Kelly Dk14376/2011, 09/08-2011, T, , Labrador Retriever (Bedgebrook Moonshaddow -
DKJCH Lucky Labrador's Piper Citrus)(w) O: Charlotte Rasmussen, Steen Vasegaard, 4720 Præstø, Danmark E:
Anna Christiansen, Bøstrupvej 18, Løve, 4270 Høng Fører: Anna Christiansen 3.pr.

0016 Dakotaspirit Meripoika Dk04089/2011, 23/10-2010, H, , Flat Coated Retriever (FICH INTCH Flat Power
Criminal Intent - ITCH Dakotaspirit Isle Of Sky)(w) O: Minna Maritta Sihvonen, Italien E: Anette Nielsen, Helle
Nielsen, Marvedevej 61, Menstrup, 4700 Næstved Fører: Anette Nielsen 3.pr.

0017 Clairstone Great Barrier Reef Dk12498/2008, 23/05-2008, T, , Labrador Retriever (USCH Wilcare Leisure
Suit Larry - NOCH SECH(U) DECH DEVDHCH FICH NORDCH DKCH INTCH(U) WVW10 Mallorn's Tundra Song)(w)

EO: Tina Østergaard, Jesper Østergaard, Skovvejen 52, Frøslev, 4660 Store Heddinge Fører: Tina Østergaard

TRIPPELFØRER afmeldt

0018 Cut'n Cordoza's Wild Fire Dk13112/2011, 08/07-2011, T, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH DKBRCH
NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - Cut'n Cordoza's Firebird)(w) EO: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre,

Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Tina Jungshoved Bjerre 1.pr.

0019 Denne hund er afmeldt

0020 Wallwein's Ornellia Se 66165/2010, T, , Labrador Retriever ( - )(w) EO: , ,afmeldt

0021 Aki Dk16804/2011, 20/09-2011, T, , Labrador Retriever (Blackersmill Den - Bustrup Mark Nellie)(w) O: Rene
Løvig, 8830 Tjele, Danmark E: Ilse Pedersen, Kern Pedersen, Englodden 1 B, 3600 Frederikssund Fører: Kern

Pedersen 2.pr.

0022 Fuga Dk01254/2011, 06/01-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Petit Deor's Sweet
Loving Kalaha)(w) O: Birthe Marie Riisager, 3700 Rønne, Danmark E: Marianne Skouboe Rasmussen, Karsten
Rasmussen, Røvej 23, Olsker, 3760 Gudhjem Fører: Marianne Skouboe Rasmussen 2.pr.

0023 Lochiness Alabama Slammer Dk05332/2011, 19/03-2011, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH
Lochiness Green Chive - Lochiness Candida)(w) O: Keld Jørgensen, Kirsten Lynge Jørgensen, 7080 Børkop,
Danmark E: Per H. Andersen, Jette Andersen, Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Jette Andersen 3.pr.

0024 Musmann Chilli Cherri Dk08766/2011, 10/05-2011, T, , Labrador Retriever (DKCH Klungerhaugen's Porter -
DKCH Lab Treasure's Manifique)(w) O: Grethe Andersen, 4243 Rude, Danmark E: Bengt Rommelhoff,

Lidemarksvej 36, 4681 Herfølge Fører: Bengt Rommelhoff 0

0025 Cassatas Undoubted Ultimo Se42201/2010, 17/05-2010, H, , Labrador Retriever (Sea-Birds Power Of Love
- Cassatas Perfect Paloma)(w) EO: Jan-Olof & Ann-Charlott Karlsson, Hageby 208, Se-292393 Borghamn, Sverige
Fører: Jan-Olof & Ann-Charlott Karlsson 1.pr.

0026 Almanza Kind Of Magic Se55861/2011, 29/08-2011, T, , Flat Coated Retriever (Torpedos Woodoo Magic -
Almanza Bag Of Tricks)(w) O: Ragnhild Uhlin, Eskilstuna, Sverige E: Carina Lundeklev, Susegårdsvägen 6,

Se-30578 Kvibille, Sverige Fører: Carina Lundeklev 3.pr.

0027 Sevch Sea-Birds High Life S65971/2009, 10/11-2009, T, , Labrador Retriever (Seu(u)ch Sea-Birds A Wish I
Was A P - Sevch Sea-Birds Wild Fire)(w) O: Monica Jarl-Winnberg, Ramdala, Sverige E: Lena Frisell,

Lerskäddegatan 52c, Se-426 58 Västra Frölunda, Sverige Fører: Lena Frisell 0

0028 Wallwein's Porcupine Ridge Se24536/2011, 24/02-2011, T, , Labrador Retriever (Lab Heartbreaker's
Dundee - Wallwein's Jindalee)(w) EO: Marita Schmidt, Sotlanda Gård, Se-441 92 Alingsås, Sverige Fører: Marita

Schmidt 0

0029 Clairstone Stracciatella Dk11124/2010, 22/05-2010, T, , Labrador Retriever (SECH(U) Tjotte's Fat N'famous
- DKCH Clairstone Revolution)(w) EO: Tina Østergaard, Jesper Østergaard, Skovvejen 52, Frøslev, 4660 Store
Heddinge Fører: Tina Østergaard TRIPPELFØRER 2.pr.

0030 Shootdog Jessi Dk11682/2011, 18/06-2011, T, , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Wingman's
Maggie)(w) EO: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Palle Ingemann 0

0031
Zaco
Dk16025/2011, 10/09-2011, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Lochiness Green Chive -
Holmgren's Hunter's Bianca) O: Finn Rasmussen, Danmark E: Annette Le Fevre Jensen, Palle E. Jensen,
Baunehøj 9, Osted, 4320 Lejre Fører: Annette Le Fevre Jensen 2.pr.

0032 Duckflight Coyduck In October Dk01496/2010, 02/10-2009, T, , Golden Retriever (Lowly Raffaello - Gleen
Mhor's Swift)(w) O: Norma Zvolsky, Tyskland E: Tina Seligmann Petersen, Tommy Petersen, Dønnevældevej 41,

3230 Græsted Fører: Tina Seligmann Petersen 0

0033 Flatterhaft Buffalo Bill Dk16573/2011, 11/07-2011, H, , Flat Coated Retriever (Flatterhaft Rummy –
Flatterhaft Moni Maker)(w) O: Anneli Karlsson, Sverige E: Charlotte Bagger Askham Prehn, Fanefjordgade 170,
Damme, 4792 Askeby Fører: Charlotte Bagger Askham Prehn 3.pr.

0034 TD Seabirds Jambalaya Se26126/2011, 24/03-2011, H, , Labrador Retriever (Shadowbrook Bet On It - TD
Seabirds Wild Fire)(w) O: Se Ägaren Jarl Winnberg, 37302 Ramdala, Sverige E: Monica Jarl Winnberg,

Munkaholmsvägen 11, Se-37302 Ramdala, Sverige Fører: Therese Svensson 0

0035 Havtornets Tempranillo Se27032, 07/03-2010, T, , Golden Retriever (Nous`s Dream Be My Shadow - Yard
Peace Auchentochan Of Basil)(w) EO: Margret Bengtsson, Altes Väg 1, 280 20 Bjärnum, Se-28020 Bjärnum,
Sverige Fører: Margret Bengtsson afmeldt

0036 Starworkers Part Of The Game Dk10105/2009, 04/06-2009, T, , Flat Coated Retriever (INTCH ITCH FICH
Bullet Deep Soul - EUV05 SECH(U) DEVDHCH DECH LUCH GICH EUV07 HRCH PTCH CHCH INTCH(U)

EUVV11 Starworkers Daily News) O: Helle Nielsen, Danmark E: Arne Törnkvist, Svartskársv 9, Se-43993 Onsala,
Sverige Fører: Arne Törnkvist 0.

0037 Golden Baltic Sea Duchess Dk19200/2010, 26/10-2010, T, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real
Passion - Golden Baltic Sea Christmas Alma) O: Jørn Andersen, Ea Andersen, Danmark E: Michael Hansen
Bager, Svalhøjvej 2, 3790 Hasle Fører: Michael Hansen Bager Disk

0037A Born-Flat Black Santos Dk01665/2009, 7/1-2009, H, Flat Coated Retriever ) DKJCH DKBRCH NOJCH
SEJCH NORDJCH RM05 Reltub Black Velvet - Skattkammarens Island Girl) O. Jytte Larsen, Danmark,
E: Søren Jensen, Rønnevej 45, 3720 Aakirkeby, Fører: Søren Jensen 2.pr.

0051 Samson Dk14445/2010, 23/02-2010, H, , Labrador Retriever (Douglas - Silde)(w) O: Asger Kjærsgård, 6920
Videbæk, Danmark E: Paul-Erik Baunkjær, Skørrebrovejen 21, Vestermarie, 3720 Aakirkeby Fører: Anette

Baunkjær 0

 

Åben klasse

Dommer: Jan Hansen og Bent Müller

0038 Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, T, , Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl -
DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Henrik Johansen, Lene Johansen, 4440 Mørkøv, Danmark E:
Lene Pedersen, Vestermarievej 23, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Lene Pedersen 3.pr.

0039 Born-Flat Kikki Dk20488/2007, 02/10-2007, T, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke
Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark E: Mogens Olsson,
Limensgaden 21, 3720 Aakirkeby Fører: Mogens Olsson Disk

0040 Moonstruck The Coconut S 14151/2008, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , ,3.pr.

0041 Kiebitz's Isak Dk18036/2007, 25/08-2007, H, , Golden Retriever (Kiebitz's Daddie - Kiebitz's Easy Now
Euphemia)(w) O: Inger Berger, Viggo Berger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Leif Grønnegaard, Klintebovej 1, 3720
Aakirkeby Fører: Leif Grønnegaard 1.pr.

0042 Shootdog Nancy Dk05280/2010, 13/03-2010, T, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH
DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jacob Mejlby Mørch,
Palle Ingemann, Viemose Gade 92, 4771 Kalvehave Fører: Jacob Mejlby Mørch afmeldt

0043 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, H, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's
Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker,
3700 Rønne Fører: Jørn Andersen 2.pr.

0044 SECH(U) DKCH Wallwein's Jindalee S 55082/2008, T, , Labrador Retriever ( - )(w) EO: , Sotlanda Gård, ,
Sverige 3.pr.

0045 Born-Flat Black Cheetah Dk01660/2009, 07/01-2009, T, , Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH
SEJCH NORDJCH Reltub Black Velvet - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark
E: Jan Wredstrøm, Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jan Wredstrøm 3.pr.

0046 Famehunt Around Veneris Dk12585/2010, 18/06-2010, T, , Labrador Retriever (SECH DKCH NOCH
NORDCH INTCH Melicmark Louis T Duck - DKCH(+J) Famehunt Around The Sun)(w) O: Anette Huusmann, Gerda

Huusmann, 6520 Toftlund, Danmark E: Brian Høst Andersen, Spånbækvej 9, Skærød, 3200 Helsinge Fører:

Maria Høst Andersen 3.pr.

0047 DEVDHCH DKCH SECH Canis Amicus Mouse Toffee Dk06612/2008, 08/08-2007, H, , Labrador Retriever
(Canis Amicus Zeus - Oulbo Pride Azobe)(w) O: Alejandro Rodriguez Castro, Dolores Sanchez Pimentel, Spanien

E: Kurt Henriksen, Paarupvej 40, Troldhede, 6933 Kibæk Fører: Anne Marie Henriksen 1.pr.

0048 Golden Baltic Sea Cado Dk11174/2009, 21/05-2009, H, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real
Passion - Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Jørn Andersen, Ea Andersen, 3700 Rønne, Danmark E: Morten Florin
Andersen, Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Morten Florin Andersen 3.pr.

0049 Susedalens Carrie Broadshaw Se 40829/2010, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , Andersfält 206 C,
30596 Eldsberga, Sverige disk

0050 Madum Bjergs Arielle Dk00934/2007, 30/11-2006, T, , Flat Coated Retriever (Durin's Alfa Hymer -
Lutraki)(w) O: Per Nørgaard Larsen, 6990 Ulfborg, Danmark E: Karen Lisbeth Hansen, Vestermarievej 12,

Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Karen Lisbeth Hansen afmeldt

0051 flyttet til begynderklassen

0052 Kiria Takia's Malika Mou Dk05582/2007, 24/03-2007, T, , Flat Coated Retriever (PLCH DEVDHCH DECH
SECH(U) HUCH EUW08 INTCH(U) LUCH FICH SKCH Starworkers Handsome As Hell - Kiria Takia's Daluka
Mou)(w) EO: Charlotte Bagger Askham Prehn, Fanefjordgade 170, Damme, 4792 Askeby Fører: Charlotte
Bagger Askham Prehn 0.

0053 NORDJV08 Nerelius Let's Get Wild Dk18086/2007, 14/05-2007, T, , Flat Coated Retriever (SECH(U) NOCH
GBCH(U) Almanza I Hate Mondays - Almanza Candid Camera)(w) O: Joakim Nerelius, Mikael Nerelius, Sverige

E: Anette Nielsen, Marvedevej 61, Menstrup, 4700 Næstved Fører: Anette Nielsen 0.

0054 Wallweins Fire Mountain S67866/2006, 25/11-2006, T, , Labrador Retriever (Cassatas Master Mallard -
Wallweins African Sky)(w) O: Marita Schmidt, Alingsås, Sverige E: Zanna Bergersen, Fäbodgränd 30, Se-175 45

Järfälla, Sverige Fører: Zanna Bergersen DOBBELFØRER afmeldt

0055 Søbjerggaard's Siva Dk12524/2009, 29/05-2009, T, , Golden Retriever (Sungold Fonzy Fast Foot - Joe's My
Little Pony)(w) O: Dan Foglmann, 4573 Højby, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Egeskovvej 9, Østerlars,
3700 Rønne Fører: Diana Løjtved Mogensen 0

0056 Cale 06755/2006, 03/04-2006, H, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Mona Bäcklund,

Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Mona Bäcklund 2.pr.

0057 Flat Workers Lab Jo Dk04045/2010, 13/02-2010, T, , Labrador Retriever (Cynhinfa Firecrest - Indy)(w) O:
Tanja Bisted Thorsen, 4130 Viby Sjælland, Danmark E: Heidi Meldgaard, Allan Hansen, Ternevej 20, 4220 Korsør

Fører: Allan Hansen afmeldt

0058 Petit Deor's Kindly X-Anadu Dk04261/2009, 30/01-2009, T, , Labrador Retriever (Taslas Tomboy - Petit
Deor's Sweet Loving Kamille)(w) EO: Gitte Roed, Uhre Skovvej 10, 6064 Jordrup Fører: Gitte Roed 3.pr.

0059 Wallweins Jurassique S55085/2008, 14/07-2008, T, , Labrador Retriever (Gregories Lastcast Off Dock -
Wallweins African Sky)(w) O: Marita Schmidt, Alingsås, Sverige E: Zanna Bergersen, Fäbodgränd 30, Se-175 45

Järfälla, Sverige Fører: Zanna Bergersen DOBBELFØRER 0

0059A Rocky Island’s Sweppes Dk 10228/2010, 17.5.2010, H, Labrador Retriever (SEVCH
Brown Hunt's Puff - Skovager's Tilsmore Kite) O:Christina Andersen,,Østerlars, Danmark, E: Søren Jensen,
Rønnevej 45, 3720 Aakirkeby 3.pr.

 

 

 

Vinder klasse

Dommer: Lars Mertz (OF) og Jan Hansen

0060 Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, T, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave
Apollo - Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Gunilla Wedeen, Sverige E: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted,
4100 Ringsted Fører: Palle Ingemann DOBBELFØRER

0061 Ravensbank Fay Dk21632/2009, 09/11-2009, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor -
Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Frank Graversen, Chamottevej 5, Muleby, 3700
Rønne Fører: Frank Graversen

0062 Benjo's Black Olfort 17209/2006, 22/08-2006, H, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -
Benjo's Black Athene)(w) O: Jon Andersen, 7500 Holstebro, Danmark E: Ole Hjorth, Urmarken 3, Årsdale, 3740

Svaneke Fører: Ole Hjorth

0063 Lucky Labrador's Coco Moonlight Dk15602/2009, 22/07-2009, H, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH
DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - DKJCH SEJCH Lucky Labrador's Happy Gaby Tequila)(w) O:

Maria Nielsen, 4180 Sorø, Danmark E: Lone Søndergaard, Erik Søndergaard, Ny Hagestedvej 7, Tuse, 4532
Gislinge Fører: Erik Søndergaard

0064 Lijynis O'shaya Dk11927/2007, 17/06-2007, T, , Flat Coated Retriever (DEVDHCH LUCH DKCH DECH
INTCH Lijynis Limelight - DKCH SECH DEVDHCH INTCH Starworkers Against All Odds)(w) O: Lis Jytte Nielsen,

4700 Næstved, Danmark E: Anette Sorth-Olsen, John Sorth-Olsen, Rugmarken 1, 3700 Rønne Fører: Anette

Sorth-Olsen afmeldt

0065 Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis
- Wingman's Maggie)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej
30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jesper Funch Jensen 2. Vinder med CK

0066 Seahill High Wind Blackbill Blair Dk01686/2009, 09/01-2009, H, , Labrador Retriever (DKJCH SEJCH(A)
Bierspool Blackbill Of Lakedown - DKBRCH DKJCH SEJCH Seahill High Wind Phiphi)(w) O: Lars Mejlby, 4683

Rønnede, Danmark E: Lene Meincke, Skovvej 53, 4100 Ringsted Fører: Lene Meincke

0067 Lex Dk06304/2009, 14/03-2009, H, , Labrador Retriever (DKBRCH Benjo's Black Nico - Tholstrup Dual Laika)
O: Christian Worm Andersen, Danmark E: Palle E. Jensen, Baunehøj 9, Osted, 4320 Lejre Fører: Palle E. Jensen

0068 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, T, , Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield
Marisa)(w) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører:

Elna Juhl

0069 Canto 06752/2006, 03/04-2006, H, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play
- Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Ole Kock-Jensen,
Skovløkken 8, 3720 Aakirkeby Fører: Ole Kock-Jensen Udmærkelse

0070 Lucky Labrador's Figo Ferrari Dk11947/2008, 27/05-2008, H, , Labrador Retriever (Lucky Labrador's
Banana Bastian - Lucky Labrador's Da-Da Dido)(w) O: Maria Nielsen, 4180 Sorø, Danmark E: Tina Jungshoved
Bjerre, Claus Bjerre, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Tina Jungshoved Bjerre

0071 Darfys Mika Dk01747/2008, 24/12-2007, T, , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine)(w) O:
Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Louise Munchaus Adsbøl, Jesper
Gauguin, Munktoftevej 7, 2610 Rødovre Fører: Louise Munchaus Adsbøl 4. Vinder med CK

0072 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, T, , Labrador Retriever (Bassa - Thirsgaards
Cassiopeia)(w) O: Joan Sørensen, Henrik Madsen, 4100 Ringsted, Danmark E: Peter Rask, Smallesund 20, 3700
Rønne Fører: Peter Rask 1. Vinder med CK og Certifikat

0073 Shootdog Whiskey Dk07169/2007, 17/03-2007, H, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH
DKDKKJCH DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) EO: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100
Ringsted Fører: Palle Ingemann DOBBELFØRER Udmærkelse

0074 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004, H, , Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy
- Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Jørn Bäcklund, Blemmelyngvejen 7, Nylars,
3700 Rønne Fører: Jørn Bäcklund afmeldt

0075 Sungold Joe & The Juice Dk12200/2007, 03/06-2007, T, , Golden Retriever (Kingo - Ambertrail's Happy
Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Svend Christensen, Emtemosevej 3,
Kirkerup, 4200 Slagelse Fører: Svend Christensen afmeldt

0076 SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, H, , Labrador Retriever (Foxon Joodii - Brown Hunt's
Silke)(w) O: Pernille Lillevang, 8722 Hedensted, Danmark E: Ida Merete Lassen, Pederskervejen 124, Pedersker,
3720 Aakirkeby Fører: Ida Merete Lassen afmeldt

0077 Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008, T, , Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My
Melodie Of Golden Spirit)(w) O: John Nikolajsen, 5610 Assens, Danmark E: Dorte Klarskov Mahler,
Blemmelyngvejen 8, Nylars, 3700 Rønne Fører: Dorte Klarskov Mahler 3. Vinder med CK


 

Sommer B-Prøven 2012

Dansk Retriever Klub, Region Bornholm 30.6.2012

Begynder klasse

Dommer: John Juel Pedersen

0001 Shootdog Mejlmosen Sophie Dk09955/2011, 25/04-2011, T, , Labrador Retriever (Pivo - Shootdog Sille)(w) O:

Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Lena Andreasen, Viemose Gade 92, Viemose, 4771 Kalvehave

Fører: Lena Andreasen 2.pr.

0002 Pearly Coat Yellow Mellow Dk15797/2009, 28/07-2009, T, , Flat Coated Retriever (Please Me Le Nozze Di

Figaro - Pearly Coat Bramble)(w) O: Christian Brix Søndergaard, Marianne Kyhn, 6510 Gram, Danmark E: Ulla

Krause, Tjørnehegnet 6, 4850 Stubbekøbing Fører: Ulla Krause DIS

0003 Cut'n Cordoza's James Last Dk11017/2010, 29/05-2010, H, , Labrador Retriever (DKCH(+J) Macita's Cool

Shakerato - Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, 2680 Solrød Strand,

Danmark E: Pia Staanum, Vestermarievej 65, Vestermarie, Sprohus, 3700 Rønne Fører: Pia Staanum 3.pr.

0004 Joker Dk06350/2007, 21/03-2007, H, , Labrador Retriever (SECH DKCH NOCH NORDCH INTCH Melicmark

Louis T Duck - Molly)(w) O: Ken Munch, 2800 Kgs. Lyngby, Danmark E: Sten Samson, Nørre Løkke 49, 3700

Rønne Fører: Sten Samson 3.pr.

0005 Ravensbank Express Dk07877/2011, 08/05-2011, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa

Emperor - Tidemark Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører:

Elna Juhl 0.pr.

0006 Beefighter's Harry Potter Dk16179/2010, 20/08-2010, H, , Labrador Retriever (DKCH Jayncourt Significant

Star - DKCH Beefighter's Extra Christmas Gift)(w) O: Merete Lund, 4250 Fuglebjerg, Danmark E: Klaus Jensen, Gitte

Roed, Uhre Skovvej 10, 6064 Jordrup Fører: Klaus Jensen 1.pr.

0007 Golden Baltic Sea Duchess Dk19200/2010, 26/10-2010, T, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real

Passion - Golden Baltic Sea Christmas Alma)(w) O: Jørn Andersen, Ea Andersen, 3700 Rønne, Danmark E:

Michael Hansen Bager, Svalhøjvej 2, 3790 Hasle Fører: Michael Hansen Bager DIS

0008 Sephia Dk06131/2011, 07/04-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Pax's Labrador

Silke)(w) O: Peter Rask, 3700 Rønne, Danmark E: John Sjøstrøm, Askeløkken 32, 3700 Rønne Fører: John

Sjøstrøm 1.pr.

0009 Boppalooza Prinsessan På Ärten S 31703/2009, T, , Flat Coated Retriever ( - )(w) EO: , , 3.pr.

0010 Samson Dk14445/2010, 23/02-2010, H, , Labrador Retriever (Douglas - Silde)(w) O: Asger Kjærsgård, 6920

Videbæk, Danmark E: Paul-Erik Baunkjær, Skørrebrovejen 21, Vestermarie, 3720 Aakirkeby Fører: Anette

Baunkjær 3.pr.

0011 Rocky Island's Sweppes Dk10228/2010, 17/05-2010, H, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff -

Skovager's Tilsmore Kite) O: Christina Andersen, Danmark E: Kathryn Ann Jensen, Megan A. Jensen, Lauren E.

Jensen, Jernbanegade 5, 3720 Aakirkeby Fører: Kathryn Ann Jensen 1.pr.

0012 Maxjan's Edes Dk11520/2011, 11/06-2011, T, , Labrador Retriever (INTFTCH Blackthorn Racer - Liva)(w) O:

Mette Andersen, Stig Andersen, 4242 Boeslunde, Danmark E: Tom Andersen, Kattingevej 1, Herslev, 4000

Roskilde Fører: Tom Andersen 1.pr.

0013 Woodstar New Pilot Dk14833/2007, 04/07-2007, H, , Golden Retriever (DKCH(U) Kulawand Nordic Magic -

Woodstar Nikita)(w) O: Erling Kjær Pedersen, 8883 Gjern, Danmark E: Steen Marbæk, Lone Marbæk, Hasselvej

31, 7441 Bording Fører: Steen Marbæk DIS

0014 Windwood's Narissa 09897/2006, 18/05-2006, T, , Golden Retriever (Solid Gold Of Graceful Delight -

Windwood's Billyjean)(w) O: Jytte Knudsen, 6780 Skærbæk, Danmark E: Morten Florin Andersen,

Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Morten Florin Andersen 1.pr.

0015 Shootdog Jessi Dk11682/2011, 18/06-2011, T, , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Wingman's Maggie)(w)

EO: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Jesper Funch Jensen 1.pr.

0016 Coda Dk01255/2011, 06/01-2011, T, , Labrador Retriever (SEVCH Brown Hunt's Puff - Petit Deor's Sweet

Loving Kalaha)(w) O: Birthe Marie Riisager, 3700 Rønne, Danmark E: Robert Skotte, Buskevej 14, 3751 Østermarie

Fører: Robert Skotte 3.pr.

Åben klasse

Dommer: Walter Mygil

0017 Cale 06755/2006, 03/04-2006, H, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Mona Bäcklund,

Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Jørn Bäcklund 3.pr.

0018 Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, T, , Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl -

DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Henrik Johansen, Lene Johansen, 4440 Mørkøv, Danmark E:

Lene Pedersen, Vestermarievej 23, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Lene Pedersen 3.pr.

0019 Chilistone Miramar Dk06731/2008, 09/04-2008, H, , Labrador Retriever (DKJCH Pocklea Braken Berry -

Chili)(w) O: Charlotte Nicolaisen, 2720 Vanløse, Danmark E: Niels Peter Dahl, Springbakkevejen 4, Vestermarie,

3720 Aakirkeby Fører: Niels Peter Dahl 2.pr.

0020 DEVDHCH DKCH SECH Canis Amicus Mouse Toffee Dk06612/2008, 08/08-2007, H, , Labrador Retriever

(Canis Amicus Zeus - Oulbo Pride Azobe)(w) O: Alejandro Rodriguez Castro, Dolores Sanchez Pimentel, Spanien

E: Kurt Henriksen, Paarupvej 40, Troldhede, 6933 Kibæk Fører: Kurt Henriksen 0.pr.

0021 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, H, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's

Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker,

3700 Rønne Fører: Jørn Andersen 2.pr.

0022 Petit Deor's Kindly X-Anadu Dk04261/2009, 30/01-2009, T, , Labrador Retriever (Taslas Tomboy - Petit Deor's

Sweet Loving Kamille)(w) EO: Gitte Roed, Uhre Skovvej 10, 6064 Jordrup Fører: Gitte Roed Afbud

0023 Born-Flat Black Cheetah Dk01660/2009, 07/01-2009, T, , Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH

SEJCH NORDJCH Reltub Black Velvet - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark

E: Jan Wredstrøm, Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jan Wredstrøm 2.pr.

0024 Golden Baltic Sea Cado Dk11174/2009, 21/05-2009, H, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion

- Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Jørn Andersen, Ea Andersen, 3700 Rønne, Danmark E: Morten Florin

Andersen, Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Morten Florin Andersen 2.pr.

0025 Madum Bjergs Arielle Dk00934/2007, 30/11-2006, T, , Flat Coated Retriever (Durin's Alfa Hymer - Lutraki) O:

Per Nørgaard Larsen, Danmark E: Karen Lisbeth Hansen, Vestermarievej 12, Vestermarie, 3700 Rønne Fører:

Karen Lisbeth Hansen Afbud

0026 Søbjerggaard's Siva Dk12524/2009, 29/05-2009, T, , Golden Retriever (Sungold Fonzy Fast Foot - Joe's My

Little Pony)(w) O: Dan Foglmann, 4573 Højby, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Egeskovvej 9, Østerlars,

3700 Rønne Fører: Diana Løjtved Mogensen 3.pr.

0027 Born-Flat Kikki Dk20488/2007, 02/10-2007, T, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke

Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark E: Mogens Olsson,

Limensgaden 21, 3720 Aakirkeby Fører: Mogens Olsson 3.pr.

0028 Shootdog Nancy Dk05280/2010, 13/03-2010, T, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH

DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jacob Mejlby Mørch,

Palle Ingemann, Viemose Gade 92, 4771 Kalvehave Fører: Jacob Mejlby Mørch 1.pr.

Vinder klasse

Dommer: Christian Brix Søndergaard (OF)

0029 Lucky Labrador's Coco Moonlight Dk15602/2009, 22/07-2009, H, , Labrador Retriever (NOJCH SEJCH

DKBRCH NORDJCH DKJCH Searover Kits Duke - DKJCH SEJCH Lucky Labrador's Happy Gaby Tequila)(w) O:

Maria Nielsen, 4180 Sorø, Danmark E: Lone Søndergaard, Erik Søndergaard, Ny Hagestedvej 7, Tuse, 4532

Gislinge Fører: Erik Søndergaard 3.vinder

0030 Sweet Solution's Amazing Angel 11350/2004, 23/05-2004, T, , Flat Coated Retriever (UVV02 INTCH(U)

Moonstruck Daredevil - Bistrup Lund Hot'n Sweet)(w) O: Jytte Christiansen, 3460 Birkerød, Danmark E: Jesper

Funch Jensen, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jesper Funch Jensen DOBBELFØRER

0031 Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, T, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo -

Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Gunilla Wedeen, Sverige E: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100

Ringsted Fører: Palle Ingemann Afbud

0032 Pooles Bisca Dk06215/2007, 18/03-2007, T, , Labrador Retriever (Bassa - Pooles Tosca)(w) O: Lise Gørtz,

4230 Skælskør, Danmark E: Jan Hansen, Kastrupvej 53, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Jan Hansen

0033 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004, H, , Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Jørn Bäcklund, Blemmelyngvejen 7, Nylars,

3700 Rønne Fører: Jørn Bäcklund

0034 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, T, , Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield

Marisa)(w) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører:

Elna Juhl

0035 Darfys Mika Dk01747/2008, 24/12-2007, T, , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine)(w) O:

Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Louise Munchaus Adsbøl, Jesper

Gauguin, Munktoftevej 7, 2610 Rødovre Fører: Louise Munchaus Adsbøl

0036 SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, H, , Labrador Retriever (Foxon Joodii - Brown Hunt's

Silke)(w) O: Pernille Lillevang, 8722 Hedensted, Danmark E: Ida Merete Lassen, Pederskervejen 124, Pedersker,

3720 Aakirkeby Fører: Ida Merete Lassen

0037 Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, T, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -

DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Kenn

Lysegaard, Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Kenn Lysegaard

0038 Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, H, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -

Wingman's Maggie)(w) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej

30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jesper Funch Jensen 1.vinder med CK og Cert

0039 Seahill High Wind Freya 07732/2005, 31/03-2005, T, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH NOJCH SEJCH

NORDJCH Darfys O'neill - Julie)(w) O: Lars Mejlby, 4683 Rønnede, Danmark E: Jacob Mejlby Mørch, Viemose

Gade 92, 4771 Kalvehave Fører: Jacob Mejlby Mørch

0040 Cilla 06749/2006, 03/04-2006, T, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jette Kock Jørgensen,

Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Preben Jørgensen

0041 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, T, , Labrador Retriever (Bassa - Thirsgaards Cassiopeia)(w)

O: Joan Sørensen, Henrik Madsen, 4100 Ringsted, Danmark E: Peter Rask, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører:

Peter Rask

0042 Bedgebrook Moonshaddow Dk05183/2009, 28/11-2008, H, , Labrador Retriever (Bedgebrook Excalibur -

Altiquin Gazelle Of Bedgebrook)(w) O: Gilly E Nickols, England E: Annika Christiansen, Vesterskovvej 4, Baarse,

4750 Lundby Fører: Annika Christiansen 2.vinder med CK

0043 Shootdog Whiskey Dk07169/2007, 17/03-2007, H, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH

DKBRCH NOJCH Wetlands Wonder)(w) EO: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted

Fører: Palle Ingemann DOBBELFØRER

0044 Hinjah Vom Kleinen Raschütz Drc-L0612216, 21/04-2006, H, , Labrador Retriever (As Game As Bloke - Carol

Vom Warsingfehn) O: E: Reinhard Nerger, August-Kaden-Str 9, De 01445 Radebeul, Germany


 

Link til Billeder fra B-Prøven

 

Dansk Retriever Klub, Markprøve B, Bornholm Bolsterbjerg 16.10.2011

Begynder klasse

Dommer: Anders Madsen og Anette Huusmann

 0001 Sungold Flying Sheba 15392/2001, 21/07-2001, Golden Retriever (Joe's Wuk -Ambertrail's Happy Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3670 Veksø Sjælland, Danmark E: Foglmann, Sussie, Gammel Nykøbingvej 149, Svinninge, 4572 Nørre Asmindrup Fører: Foglmann, Sussie 1.pr.

 0002 Lab Van Der Jagt's Diva Dk13113/2009, 28/06-2009, Labrador Retriever (NLCH DECH DEVDHCH Mallorn's Aldebaran -Lab Van Der Jagt's Cassandra)(w) O: Susanne Van Der Jagt, 3140 Ålsgårde, Danmark E: Tina Schilling Hansen, Køllegårdsvej 46 A, 2730 Herlev Fører: Hansen, Tina Schilling 0.

 0003 Seabirds Give Me Some Lovin S62662/2009, 01/10-2009, Labrador Retriever (Chablais Your Place Or Mine -Seabirds Loveletters In The Sand)(w) O: Se Ägaren, 37302 Ramdala, Sverige E: Monica Jarl Winnberg, Munkaholmsvägen 11, 37302 Ramdala, Se-37302 Ramdala, Sverige Fører: Kitty Lindstrand 0.

 0004 Cut'n Cordoza's James Last Dk11017/2010, 29/05-2010, Labrador Retriever (DKCH(+J) Macita's Cool Shakerato -Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Pia Staanum, Vestermarievej 65, Vestermarie, Sprohus, 3700 Rønne Fører: Staanum, Pia 0.

 0005 Alebäckens Gprd Underbara Alice Se17308/2008, 12/01-2008, Labrador Retriever (Such Cassatas Master Mallard -Svch Wallwein´s Boba Dea)(w) O: Margareta Stigson, 54192, Sverige E: Margareta Stigson, Alebäckens Gård, Se-54192 Skövde, Sverige Fører: Margareta Stigson 3.pr.

 0006 A Sense Of Pleasure's Indian Blue Dk20017/2010, 11/03-2010, Labrador Retriever (DECH DEVDHCH Carpenny Scenario -LUCH Coco Loco's Tea Cup) O: Katrin Korff, Tyskland E: Niels Jørgensen, Strøbjergvej 27 B, Sigerslevøster, 3600 Frederikssund Fører: Jørgensen, Niels .3.pr.

 0007 Seabirds High Life S65971/2009, 10/11-2009, Labrador Retriever (Seabirds A Wish I Was A Punkrocker -Seabirds Wild Fire)(w) O: Se Ägaren, 37302 Ramdala, Sverige E: Monica Jarl Winnberg, Munkaholmsvägen 11, 37302 Ramdala, Se-37302 Ramdala, Sverige Fører: Lena Frisell 0.

 0008 Coco Loco's Bugatti Dk20799/2009, 14/10-2009, Labrador Retriever (EECH FICH INTCH Follies Mon Oncle -Coco Loco's Pure Gold)(w) O: Majken Walbom, 3320 Skævinge, Danmark E: Anne-Dorthe Brøsen, John Rasmussen, Enghaven 3, Uvelse, 3550 Slangerup Fører: Brøsen, Anne-Dorthe 0.

 0009 Clairstone Stracciatella Dk11124/2010, 22/05-2010, Labrador Retriever (SECH(U) Tjotte's Fat N'famous DKCH Clairstone Revolution)(w) O: Tina Østergaard, Jesper Østergaard, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Tina Østergaard, Jesper Østergaard, Skovvejen 52, Frøslev, 4660 Store Heddinge Fører: Østergaard, Tina 2.pr.

 0010 Windwood's Narissa 09897/2006, 18/05-2006, Golden Retriever (Solid Gold Of Graceful Delight Windwood's Billyjean)(w) O: Jytte Knudsen, 6780 Skærbæk, Danmark E: Morten Florin Andersen, Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Andersen, Morten Florin 1.pr.

 0011 Joker Dk06350/2007, 21/03-2007, Labrador Retriever (SECH DKCH NOCH NORDCH INTCH Melicmark Louis T Duck -Molly)(w) O: Ken Munch, 2800 Kgs. Lyngby, Danmark E: Sten Samson, Nørre Løkke 49, 3700 Rønne Fører: Samson, Sten 2.pr.

 0012 Wallwein's Ilatraia S22659/2008, 29/01-2008, Labrador Retriever (Ingmosemilio Moro -Sjöbygårdens New Years Pearl)(w) O: Marita Schmidt, Sverige E: Marita Schmidt, Sotlanda Gård, Se-44192 Alingsås, Sverige Fører: Ingrid Lindskog Disk.

 0013 Foglmann's Artemis 11131/2006, 01/06-2006, Golden Retriever (Gullywasher -Sungold Flying Sheba)(w) O: Sussie Lynge Foglmann, 4572 Nørre Asmindrup, Danmark E: Foglmann, Sussie, Gammel Nykøbingvej 149, Svinninge, 4572 Nørre Asmindrup Fører: Foglmann, Sussie 2.pr.

 0014 A. Vesterlyng’s Token of Luna Dk06214/2008. Golden Retriever, O: Kristine Mortensen, Føllenslev Danmark E: Anette Donskov, Vagn Donskov, Maria Lindegaard, Præstevejen 14, 7550 Sørvad Fører: Maria Lindegaard 1.pr.

 0015 Darfys Saya Dk03757/2010, 10/02-2010, Labrador Retriever (Lochiness Green Chive -Darfys Barberry)(w) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Pernille Schwartz, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Louise Bjørke Schwartz 3.pr.

 0016 Sniffens Länsituuli Dk19321/2010, 26/05-2010, Flat Coated Retriever (DKCH(+J) Pearly Coat Bobo -FICH Sniffens Forest Meadow)(w) O: Miia Suppanen-Olkkola, Finland E: Christian Brix Søndergaard, Marianne Kyhn, Aftægten 5, Enderupskov, 6510 Gram Fører: Søndergaard, Christian Brix 0.

 0017 Wildn'beauty's Coyote Brown Dk01836/2007, 02/11-2006, Labrador Retriever (Macita's Oolong Mixture SEVCH Wildn'beauty's Little Sure Shot)(w) O: Helene Svanlund, Sverige E: Anne Marie Henriksen, Paarupvej 40, Troldhede, 6933 Kibæk Fører: Henriksen, Anne Marie Disk.

 0018 Samson Dk14445/2010, 23/02-2010, Labrador Retriever (Douglas -Silde)(w) O: Asger Kjærsgård, 6920 Videbæk, Danmark E: Paul-Erik Baunkjær, Skørrebrovejen 21, Vestermarie, 3720 Aakirkeby Fører: Anette Baunkjær 0.pr.

 0019 Lab Essential Harry Dk13467/2009, 23/06-2009, Labrador Retriever (DKCH Lobuff-Shannon Us Major Attraction -Rikke)(w) O: Karsten Fano Larsen, 4030 Tune, Danmark E: Karsten Fano Larsen, Tinggårdsparken 31, Tune, 4030 Tune Fører: Larsen, Karsten Fano 3.pr.

 0020 Clairstone Great Barrier Reef Dk12498/2008, 23/05-2008, Labrador Retriever (USCH Wilcare Leisure Suit Larry -NOCH SECH(U) DECH DEVDHCH FICH NORDCH DKCH INTCH(U) WVW10 Mallorn's Tundra Song)(w) O: Tina Østergaard, Jesper Østergaard, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Tina Østergaard, Jesper Østergaard, Skovvejen 52, Frøslev, 4660 Store Heddinge Fører: Østergaard, Tina 3.pr.

 0021 Brown Hunt's Dundee Dk23198/2009, 05/12-2009, Labrador Retriever (Conneywarren Warner -SEVCH Brown Hunt's Pasta)(w) O: Lillevang, Pernille, 8722 Hedensted, Danmark E: Friisholm, David, Folehaveparken 4, 2970 Hørsholm Fører: Friisholm, David afm.

 0022 Sungold Funny Nanna 09354/2003, 15/04-2003, Golden Retriever (Sungold Lucky Wuk -Ambertrail's Happy Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3670 Veksø Sjælland, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Lærkevej 9, 3782 Klemensker Fører: Mogensen, Diana Løjtved 2.pr.

 0023 Burgundia Labs Ashi Ticki Dk11901/2009, 03/06-2009,, Labrador Retriever (DKCH DECH INTCH Coco Loco's Porsche -Helomia's Lima)(w) O: Laila Komstedt, 3770 Allinge, Danmark E: Mie Komstedt, Fåregårdsvej 7, 3770 Allinge Fører: Laila Komstedt 2.pr.

 0024 SECH(U) Sea-Birds A Wish I Was A Punkrocker S 51093/2007, Labrador Retriever ( -)(w) O: E: Monica Jarl Winnberg, Munkaholmsvägen 11, 37302 Ramdala, Se-37302 Ramdala, Sverige Disk.

 0025 SECH(U) NOCH Lab Treasure's Icing On The Cake Dk18736/2008, 20/08-2008, Labrador Retriever (Chablais Overseas Treasure -Lab Treasure's Etcetera)(w) O: Lisbeth Tunby, 4640 Faxe, Danmark E: Line Olsen, Nørregade 12 A, 1., 3390 Hundested Fører: Olsen, Line 3.pr.

 0026 Smart Fellow´s Chef´s Best Punch Se 31639/2010, 06/04-2010, Labrador Retriever ( -) O: E: Svensson, Gunilla, Klockaregårdsvägen 38, Se 290 34 Fjälkinge, Sverige afm.

 0027 Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl – DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Henrik Johansen, Lene Johansen, 4440 Mørkøv, Danmark E: Lene Pedersen, Vestermarievej 23, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Pedersen, Lene afm.

 0028 Albalilium Lady Madonna Dk22119/2008, 23/10-2008, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -Greenbriar Bynbrig Lilium) O: Vibeke Madsen, Danmark E: Vibeke Madsen, Feldumvej 41, 6100 Haderslev Fører: Madsen, Vibeke 1.pr. dagens bedste.

0029 Sea-Birds Give Her Back To Me S62660/2009, 01/10-2009, Labrador Retriever (Vdhch,nlch Chablais Your Place Or M -Su(u)ch,nuch Sea-Birds Loveletter I)(w) O: Monica Jarl Winnnberg,

Hammarlund, Raka Gatan 5, Se-59161 Motala, Sverige Fører: Rolf Hammarlund 0.

 0030 Clipper Flats Of Second Wind Dk17997/2009, 31/03-2009, Flat Coated Retriever (DKCH(+J) Pearly Coat Bobo -Asyd-Lynn-Ya Let's Spend Our Life T)(w) O: Bärbel Staggen, Tyskland E: Christian Brix Søndergaard, Marianne Kyhn, Aftægten 5, Enderupskov, 6510 Gram Fører: Søndergaard, Christian Brix Disk.

 0031 Foglmann's Golden Way Dk02493/2009, 25/01-2009, Golden Retriever (Kingo -Sungold Flying Sheba)(w) O: Foglmann, Sussie, 4572 Nørre Asmindrup, Danmark E: Foglmann, Sussie, Gammel Nykøbingvej 149, Svinninge, 4572 Nørre Asmindrup Fører: Foglmann, Sussie 2.pr.

 0032 Smart Fellow´s Cure The Devil S 31641/2010, 06/06-2010,  Labrador Retriever ( -) O: E: Peterson Ann-Marie, Vendesgatan 11, Se 291 53 Kristianstad, Sverige 0.pr.

 0033 Mallorn's Holiday On Ice Dk13942/2007, 22/01-2007, Labrador Retriever (Jayncourt Star Yoker -Mallorn's Snow Is White) O: Anu Honkapirtti, Finland E: Majken Walbom, Fruervadvej 5, 3320 Skævinge Fører: Christina Jørgensen  1.pr. dagens bedste.

 0034 Moonstruck The Love Crime S 54728/2006, Flat Coated Retriever ( -)(w) O: E: , , 2.pr.

 0035 Lab Lodur's Tristan Dk02503/2007, 20/01-2007, Labrador Retriever (SECH DKCH INTCH Mallorn's Toffee -Alma)(w) O: Mette Alstrup, 4060 Kirke Såby, Danmark E: Karsten Andersen, Mette Ljungstrøm, Grønnevej 28 B, Lellinge, Lellinge, 4600 Køge Fører: Andersen, Karsten 2.pr.

 Åben klasse

Dommer: Rasmussen, Boye og Ankjær, Marianne

 0036 Lab Essential Sunshine Dk13473/2009, 23/06-2009, Labrador Retriever (DKCH Lobuff-Shannon Us Major Attraction -Rikke)(w) O: Karsten Fano Larsen, 4030 Tune, Danmark E: Karsten Fano Larsen, Tinggårdsparken 31, Tune, 4030 Tune Fører: Larsen, Karsten Fano Disk.

 0037 Moonstruck The Coconut S14151-2008, 17/12-2008, Flat Coated Retriever (Moonstruck Desperado -Moonstruck Zakilya)(w) O: Drottsgård/Jansson, 233 91 Svedala, Sverige E: Mona Strobel, Lilla Svedala Byv 2, Se-233 93 Svedala, Sverige Fører: Mona Strobel 3.pr.

 0038 Madum Bjergs Arielle Dk00934/2007, 30/11-2006, Flat Coated Retriever (Durin's Alfa Hymer -Lutraki)(w) O: Per Nørgaard Larsen, 6990 Ulfborg, Danmark E: Karen Lisbeth Hansen, Vestermarievej 12, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Hansen, Karen Lisbeth Disk.

 0039 Ravensbank Fay Dk21632/2009, 09/11-2009, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor Tidemark Ivy)(w) O: Voigt, Søren, 5792 Årslev, Danmark E: Graversen, Frank, Chamottevej 5, Muleby, 3700 Rønne Fører: Graversen, Frank 1.pr.

 0040 Lærkereden's Let It Be Argo Dk13308/2010, 25/06-2010, Labrador Retriever (Aquahunt's Aico -DKBRCH NOJCH SEVCH Lærkereden's Nøkke)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Palle Olesen, Norma Olesen, Jyllandsgade 48, 9520 Skørping Fører: Olesen, Palle
afm.

 0041 Lijynis O'shaya Dk11927/2007, 17/06-2007, Flat Coated Retriever (DEVDHCH LUCH DKCH DECH INTCH Lijynis Limelight -DKCH SECH DEVDHCH INTCH Starworkers Against Næstved, Danmark E: Anette Sorth-Olsen, John Sorth-Olsen, Rugmarken 1, 3700 Rønne Fører: John Sorth-Olsen 1.pr. dagens bedste.

 0042 Søbjerggaard's Odin Dk15113/2008, 25/06-2008, Golden Retriever (Kingo -Joe's My Little Pony)(w) O: Foglmann, Dan, 4573 Højby, Danmark E: Glamsø, Michael, Grevinge Kanalvej 89, Gundestrup, 4571 Grevinge Fører: Maria Glamsø  1.pr.

0043 Kiebitz's Isak Dk18036/2007, 25/08-2007, Golden Retriever (Kiebitz's Daddie -Kiebitz's Easy Now Euphemia)(w) O: Inger Berger, Viggo Berger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Leif Grønnegaard, Klintebovej 1, 3720 Aakirkeby Fører: Grønnegaard, Leif 1.pr. dagens bedste.

 0044 DKCH KBHV09 LP1 KLBV10 Redmound's Gorgeous Gem Dk23279/2008, 21/10-2008, Nova Scotia Duck Tolling Retriever (Tinnunculus -DKCH SECH Redmound's Exquisite Comtessa)(w) O: Annette Stentsøe, 8472 Sporup, Danmark E: Annette Stentsøe, Sporup Kirkevej 70, 8472 Sporup Fører: Stentsøe, Annette 3.pr.

 0045 Petit Deor's Sweet Loving Kamille 12104/2006, 07/06-2006, Labrador Retriever (Kado -DKCH Petit Deor's Sweet Whisky Dream)(w) O: Gitte Roed, 6064 Jordrup, Danmark E: Gitte Roed, Uhre Skovvej 10, 6064 Jordrup Fører: Roed, Gitte 3.pr.

 0046 Helomia's Lima 06788/2005, 31/03-2005, Labrador Retriever (Lille Udstrup's Ugly Star -Jubilant Grandma's Grouse)(w) O: Anker Pedersen, 4230 Skælskør, Danmark E: Laila Komstedt, Tom Komstedt, Fåregårdsvej 7, 3770 Allinge Fører: Komstedt, Laila 3.pr.

 0047 Hunter Lab Ace Of Tess Dk06158/2008, 21/03-2008, , Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt Tess)(w) O: Pia Krebs Nielsen, 4700 Næstved, Danmark E: Pia Krebs Nielsen, Vindsmindevej 1, B , Næstelsø, 4700 Næstved Fører: Nielsen, Pia Krebs 3.pr.

 0048 Vesterlyng's Token Of Clyde Dk06221/2008, 17/03-2008, Golden Retriever (DKBRCH Clockburn Clooneen -Respons Kramiga Kexnougat-Ten)(w) O: Kristine Mortensen, 4591 Føllenslev, Danmark E: Allan Mortensen, Lyngstræde 12 B, Havnsø, 4591 Føllenslev Fører: Mortensen, Allan 2.pr.

 0049 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff -Ørnhøj's Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700 Rønne Fører: Andersen, Jørn 2.pr.

 0050 Brown Hunt's Mascot Dk00747/2007, 27/11-2006, Labrador Retriever (Coco Loco's Chill Factor -Brown Hunt's Silke)(w) O: Pernille Lillevang, 8722 Hedensted, Danmark E: Marlene Juul-Henriksen, Videbækvej 56, 7480 Vildbjerg Fører: Kim Juul-Henriksen 3.pr.

 0051 Rykind's Lipton Dk05034/2009, 09/03-2009, Labrador Retriever (SEVCH DKVSCH NOVCH NORDVSCH Brown Hunt's Joker -Kado Black Magic)(w) O: Hanne Brix Koldkjær, 9352 Dybvad, Danmark E: Line Havkrog, Kronborgvej 3, 8381 Tilst Fører: Havkrog, Line 0.pr.

 0052 Skattkammarens Dr Dolittle Dk14754/2008, 18/03-2008, Flat Coated Retriever (Crown Foresters Pure Pal - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Johnny Skouv, Møllevangen 34, 3700 Rønne Fører: Skouv, Johnny Disk.

 0053 Nuthatch Blue Sky Mayo Dk18506/2009, 11/09-2009, Labrador Retriever (Aslan -Martinahingis)(w) O: Lisa Nørgaard Poulsen, 8200 Århus N, Danmark E: Lisa Nørgaard Poulsen, Larsmindevej 1, Lisbjerg, 8200 Århus N Fører: Poulsen, Lisa Nørgaard 3.pr.

 0054 Darfys Rasmina Dk07237/2009, 26/03-2009, Labrador Retriever (Darfys Hamilton -Darfys Jessica)(w) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 3520 Farum, Danmark E: Pernille Schwartz, Freddy Frederiksen, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Kai Lübcke 2.pr.

 0055 Skattkammarens Hot Lips S 25025/2008, 18/03-2008, Flat Coated Retriever ( -) O: E: Rankloo Karin, Slåttergatan 8, Se 216 24 Malmø, Sverige 2.pr.

  0056 Workable´s L Figo S52836/2008, 19/06-2008, Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt – Inassicas Kleo)(w) O: Björn Johnsson, Sverige E: Björn Johnsson, Gärdslövsvägen 154-26, Se-23391 Svedala, Sverige Fører: Björn Johnsson 3.pr.

 0057 Darfys Opal Dk20652/2008, 29/09-2008, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH NOJCH SEJCH NORDJCH Darfys O'neill -Darfys Lorna I I)(w) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 3520 Farum, Danmark E: Pernille Schwartz, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Schwartz, Pernille 2.pr.

 0058 Nuthatch Blue Sky Pipa Dk18507/2009, 11/09-2009, Labrador Retriever (Aslan -Martinahingis)(w) O: Lisa Nørgaard Poulsen, 8200 Århus N, Danmark E: Luise Linnemann Rasmussen, Møgelholtvej 5, 9560 Hadsund Fører: Rasmussen, Luise Linnemann 2.pr.

 0059 Michnos Haris Dk15870/2007, 19/07-2007, Labrador Retriever (Sparkfield Topi -Michnos Sauer Alaska)(w) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, 9530 Støvring, Danmark E: Kim Havkrog, Kronborgvej 3, 8381 Tilst Fører: Havkrog, Kim 3.pr.

 0060 Canis Amicus Mouse Toffee Dk06612/2008, 08/08-2007, , Labrador Retriever (Canis Amicus Zeus -Oulbo Pride Azobe)(w) O: Alejandro Rodriguez Castro, Dolores Sanchez Pimentel, Spanien E: Kurt Henriksen, Paarupvej 40, Troldhede, 6933 Kibæk Fører: Henriksen, Kurt 3.pr.

 0061 Skattkammarens Dr. No S 25024/2008, 18/03-2008, Flat Coated Retriever ( -) O: E: Brantby, Kristin, Polg. 53, Se 216 11 Limhamn, Sverige 2.pr.

0062 Maxjan's Thanni Dk12378/2010, 17/06-2010, Labrador Retriever (Blackersmill Den -Thirsgaards Ronja)(w) O: Mette Andersen, Stig Andersen, 4242 Boeslunde, Danmark E: Flemming Nøhr Christensen, Engvej 9, 3650 Ølstykke Fører: Christensen, Flemming Nøhr 2.pr.

 0063 Workable´s This Is It S61749/2009, 19/09-2009, Labrador Retriever (Flaxarnas Clint Eastwood -Inassicas Kleo)(w) O: Björn Johnsson, Sverige E: Björn Johnsson, Gärdslövsvägen 154-26, Se-23391 Svedala, Sverige Fører: Björn Johnsson 3.pr.

 0064 SECH(U) DKCH Wallwein's Jindalee S 55082/2008, , Labrador Retriever ( -)(w) O: E: , , 3.pr.

0065 Cale 06755/2006, 03/04-2006,, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Mona Bäcklund, Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Mona 2.pr.

 0066 Amberfield Midnight Flirt Dk01911/2008, 07/01-2008, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion -Bleki's Foxy)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Ea Andersen, Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700 Rønne Fører: Jørn Andersen afm.

 0067 Søbjerggaard's Siva Dk12524/2009, 29/05-2009, Golden Retriever (Sungold Fonzy Fast Foot -Joe's My Little Pony)(w) O: Dan Foglmann, 4573 Højby, Danmark E: Diana Løjtved Mogensen, Lærkevej 9, 3782 Klemensker Fører: Mogensen, Diana Løjtved 2.pr.

 0068 Trompeterbakkens Priska Dk01392/2010, 01/01-2010, Labrador Retriever (Leadburn Donald Trompeterbakkens Dagmar) O: Thorleif Rigenstrup, Marianne Ankjær, Danmark E: Stefan Schmidt Poulsen, Sølvagervej 12, , Danmark Fører: Poulsen, Stefan Schmidt afm.

 0069 Born-Flat Black Cheetah Dk01660/2009, 07/01-2009, Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH Reltub Black Velvet -Skattkammarens Island Girl)(w) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark

E: Jan Wredstrøm, Jytte Larsen, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Wredstrøm, Jan 3.pr.

 0070 Lucky Labrador's Figo Ferrari Dk11947/2008, 27/05-2008, Labrador Retriever (Lucky Labrador's Banana Bastian -Lucky Labrador's Da-Da Dido)(w) O: Maria Nielsen, 4180 Sorø, Danmark E: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Bjerre, Tina Jungshoved 3.pr.

 0071 Golden Baltic Sea Cado Dk11174/2009, 21/05-2009, Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion - Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Jørn Andersen, Ea Andersen, 3700 Rønne, Danmark E: Morten Florin

Andersen, Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Andersen, Morten Florin 1.pr.

 0072 Petit Deor's Kindly X-Anadu Dk04261/2009, 30/01-2009,  Labrador Retriever (Taslas Tomboy -Petit Deor's Sweet Loving Kamille)(w) O: Gitte Roed, 6064 Jordrup, Danmark E: Gitte Roed, Uhre Skovvej 10, 6064 Jordrup Fører: Roed, Gitte 3.pr.

 0073 Waterlover Honda S 67950/2007,, Chesapeake Bay Retriever ( -)(w) O: E: , Bragnum Sandslätt, 51452 Länghem, Danmark 2.pr.

 Vinder klasse

Dommer: Nørgaard, Lars og Lundgaard, Hans Jørgen

 0074 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004,  Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Rankloo Karin, Sverige E: Jørn Bäcklund, Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Jørn

 0075 Benjo's Black Olfort 17209/2006, 22/08-2006, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -Benjo's Black Athene)(w) O: Jon Andersen, 7500 Holstebro, Danmark E: Ole Hjorth, Urmarken 3, Årsdale, 3740 Svaneke Fører: Lotte Hansen afm.

 0076 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, Labrador Retriever (Avons Rainman -Sparkfield Marisa)(w) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Elna

 0077 Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, Golden Retriever (INTBRCH Bell

Oktave Apollo -Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Gunilla Wedeen, Sverige E: Palle Ingemann, Haraldstedvej 66, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Mortensen Allan

 0078 Hunter Lab Bess Of Tess Dk06160/2008, 21/03-2008, Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt Tess)(w) O: Pia Krebs Nielsen, 4700 Næstved, Danmark E: Pia Krebs Nielsen, Vindsmindevej 1, B , Næstelsø, 4700 Næstved Fører: Nielsen, Pia Krebs

 0079 Fågeltorps Tea Morkulla 12814/2006, 19/03-2006, Flat Coated Retriever (NORDCH Toffedreams Willy-Nilly Kickapoo -Fågeltorps Soda Tjäder)(w) O: Gustafsson & A. Sternerfors J, Sverige E: Palle Olesen, Jyllandsgade 48, 9520 Skørping Fører: Olesen, Palle afm.

 0080 Faarbech's Gospel Music 08980/2006, 01/05-2006,Golden Retriever (DKCH(U) Summeramba Chopin Gembæk's Much Too Much Music)(w) O: Anja Faarbech, 4400 Kalundborg, Danmark E: Martin Andersen, Rønnevej 37, Aakirkeby, 3720 Aakirkeby Fører: Andersen, Martin

 0081 Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008,olden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience -Gate My Melodie Of Golden Spirit)(w) O: John Nikolajsen, 5610 Assens, Danmark E: Dorte Klarskov Mahler, Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Mahler, Dorte Klarskov 2.vinder Cert.

 0082 Bedgebrook Moonshaddow Dk05183/2009, 28/11-2008,, Labrador Retriever (Bedgebrook Excalibur – Altiquin Gazelle Of Bedgebrook)(w) O: Gilly E Nickols, England E: Annika Christiansen, Vesterskovvej 4, 4750 Lundby Fører: Christiansen, Annika afm.

 0083 SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007,, Labrador Retriever (Foxon Joodii -Brown Hunt's Silke)(w) O: Pernille Lillevang, 8722 Hedensted, Danmark E: Ida Merete Lassen, Pederskervejen 124, Pedersker, 3720 Aakirkeby Fører: Lassen, Ida Merete

 0084 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007,  Labrador Retriever (Bassa -Thirsgaards Cassiopeia)(w) O: Joan Sørensen, Henrik Madsen, 4100 Ringsted, Danmark E: Peter Rask, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører: Rask, Peter 3.vinder CK.

 0085 Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Kenn Lysegaard, Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Lysegaard, Kenn

 0086 Se Uch Wallwein's Hacienda Araucano S69272/2007, 29/10-2007,, Labrador Retriever (Robust Brown Cupido -Svch Wallwein's Bricco Blina)(w) O: Marita Schmidt, Sverige E: Marita Schmidt, Sotlanda Gård, Se-44192 Alingsås, Sverige Fører: Marita Schmidt afm.

 0087 Munkhaven Esther Dk09692/2009, 20/04-2009, Flat Coated Retriever (Dark Devotion Creole Cool Catch DKBRCH FIBRCH Jiggers Tarka Lovely Alma)(w) O: Hans Jørgen Bilstrup, Susanne Bilstrup, 9510 Arden, Danmark E: Lisa Nørgaard Poulsen, Kent Frederiksen, Larsmindevej 1, Lisbjerg, 8200 Århus N Fører: Kent Frederiksen

 0088 Cilla 06749/2006, 03/04-2006, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jette Kock Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Jette Kock

 0089 Cut'n Cordoza's Firebird Dk22656/2008, 25/10-2008,Labrador Retriever (FRCH DEVDHCH LUCH INTCH SE(U)CH Aston De L'etang Balancet -Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Tina Jungshoved Bjerre, Claus Bjerre, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Claus Bjerre

 0090 Darfys Moreau Dk01745/2008, 24/12-2007,Labrador Retriever (Darfys Hamilton -Darfys Georgine)(w) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Pernille Schwartz, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Schwartz, Pernille

 0091 Canto 06752/2006, 03/04-2006,Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Ole Kock-Jensen, Kællingebyvej 13, 3720 Aakirkeby Fører: Kock-Jensen, Ole

 0092 Michnos Izar Dk15875/2007, 19/07-2007, Labrador Retriever (Sparkfield Topi -Michnos Sauer Alaska)(w) O: Lars Nørgaard, Charlotte Nørgaard, 9530 Støvring, Danmark E: Kristian Bredahl Olesen, Møgelholtvej 5, 9560 Hadsund Fører: Olesen, Kristian Bredahl

0093 Sungold Joe & The Juice Dk12200/2007, 03/06-2007, Golden Retriever (Kingo -Ambertrail's Happy Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3550 Slangerup, Danmark E: Svend Christensen, Guldborgvej 210, Soesmarke, 4862 Guldborg Fører: Christensen, Svend

 0094 Darfys Mika Dk01747/2008, 24/12-2007,Labrador Retriever (Darfys Hamilton -Darfys Georgine)(w) O: Freddy Frederiksen, Pernille Schwartz, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Louise Munchaus Adsbøl, Jesper Gauguin, Munktoftevej 7, 2610 Rødovre Fører: Adsbøl, Louise Munchaus afm.

 0095 Nøhrena's C Sidney 20295/2006, 14/10-2006,Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH NORDJCH Nøhrena's B Kenzo -Pax's Labrador Ofelia)(w) O: Flemming Nøhr Christensen, 3650 Ølstykke, Danmark E: Flemming Nøhr Christensen, Engvej 9, 3650 Ølstykke Fører: Christensen, Flemming Nøhr

 0096 Chatze 06750/2006, 03/04-2006,Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Preben Jørgensen, Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Preben

 0097 Kiebitz's Jennie Dk22967/2007, 09/11-2007,Golden Retriever (DKBRCH Clockburn Clooneen -Kiebitz's Xantippe)(w) O: Inger Berger, Viggo Berger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Marianne Klitgaard, Østermøllevej 11, Lødderup, 7900 Nykøbing M Fører: Klitgaard, Marianne afm.

 0098 Sungold Fonzy Fast Foot 09361/2003, 15/04-2003,Golden Retriever (Sungold Lucky Wuk -Ambertrail's Happy Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3670 Veksø Sjælland, Danmark E: Svend Christensen, Guldborgvej 210, Soesmarke, 4862 Guldborg Fører: Christensen, Svend

 0099 Sweet Solution's Amazing Angel 11350/2004, 23/05-2004, S,Flat Coated Retriever (UVV02 INTCH(U) Moonstruck Daredevil -Bistrup Lund Hot'n Sweet) O: Jytte Christiansen, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch

 0100 Stenhøjgårds Brit Dk07396/2009, 27/03-2009,Labrador Retriever (Hillus Powell -DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina)(w) O: Lorenzen, Jan, 7000 Fredericia, Danmark E: Lorenzen, Jan, Hørrevej 25, Pjedsted, 7000 Fredericia Fører: Lorenzen, Jan

 0101 DKBRCH FIBRCH Jiggers Tarka Lovely Alma 00537/2004, 18/12-2003,Flat Coated Retriever (Westering Dark And Stormy -Jiggers Tarka Ronja)(w) O: Poul Rønnow Kjeldsen, 8961 Allingåbro, Danmark E: Bilstrup, Hans Jørgen, Fuglegårdsvej 10, Astrup, Fuglegårde, 9510 Arden Fører: Bilstrup, Hans Jørgen

 0102 DKBRCH Lærkereden's Balder 04461/2003, 05/03-2003,Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Zacka Be-Ru's Lærke)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Kristian Olesen, Møgelholtvej 5, Veddum, 9560 Hadsund Fører: Olesen, Kristian 1.vinder

 0103 Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008,Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Jensen, Jesper Funch, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch

 0104 Felix Dk20678/2008, 01/08-2008,Labrador Retriever (Bailey -Holly)(w) O: Niels Clausen, 4200 Slagelse, Danmark E: Torben Møller Nielsen, Hasselvej 6, 7570 Vemb Fører: Møller Nielsen, Torben

 0105 Born-Flat Jocke O. Junior Dk20486/2007, 02/10-2007,Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke Orrtupp -Skattkammarens Island Girl)(w) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark E: Palle Olesen, Norma Olesen, Jyllandsgade 48, 9520 Skørping Fører: Olesen, Palle afm.

 


Markprøve B Bornholm i Ibsker Husmands Plantage

den 2. juli 2011 Resultater

 Begynder klasse. Prøveleder Ole Hjorth Hansen

Dommer: Jørgensen, Kaj

 0001 Cut'n Cordoza's James Last Dk11017/2010, 29/05-2010, Labrador Retriever (DKCH(+J) Macita's Cool Shakerato - Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Bjerre, Tina Jungshoved, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Staanum, Pia, Vestermarievej 65, Vestermarie, Sprohus, 3700 Rønne Fører: Staanum, Pia 3.pr.

 0002 Lindehøj's Eja Dk20983/2009, 20/10-2009, Labrador Retriever (DKCH SECH DEVDHCH Lab Treasure's Whatsoever -Sille)(w) O: Olsen, Hanne Rønn, 6520 Toftlund, Danmark E: Kofoed, Rikke, Udmarksvejen 9, 3720 Aakirkeby Fører: Kofoed, Rikke 3.pr.

 0003 Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl –DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Johansen, Henrik, 4440 Mørkøv, Danmark E: Pedersen, Lene, Vestermarievej 23, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Pedersen, Lene 1.pr.

 0004 Sparkfield Hamble Dk13858/2008, 17/05-2008, Labrador Retriever (Glenanne Brooklyn -Ffynongain Gold)(w) O: Petersen, Mogens, 6800 Varde, Danmark E: Johannessen, Mikael, Stenagervej 8, Askov, 4733 Tappernøje Fører: Birgitte Nielsen 0

 0005 Boppalooza Prinsessan På Ärten S 31703/2009, Flat Coated Retriever ( -)(w) O: E: , , 0

 0006 Born-Flat Black Cheetah Dk01660/2009, 07/01-2009, Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH Reltub Black Velvet -Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Wredstrøm, Jan, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jytte Larsen 1.pr.

 0007 Caper Cailies Challenger S25248/2009, 24/02-2009, Labrador Retriever (Delfleet Hawk -Capercailies Arrieta)(w) O: C&i Träffe, 27194, Sverige E: C&i Träffe, Ryngevägen 306, Se-27194 Ystad, Sverige Fører: C&i Träffe afm.

 0008 Golden Baltic Sea Cado Dk11174/2009, 21/05-2009, Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion -Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Andersen, Jørn, 3700 Rønne, Danmark E: Andersen, Morten Florin, Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Andersen, Morten Florin 1.pr. bedste begynder

 0009 Samson Dk14445/2010, 23/02-2010, Labrador Retriever (Douglas -Silde)(w) O: Kjærsgård, Asger, 6920 Videbæk, Danmark E: Baunkjær, Paul-Erik, Skørrebrovejen 21, Vestermarie, 3720 Aakirkeby Fører: Anette Baunkjær 3.pr.

 0010 Joker Dk06350/2007, 21/03-2007, Labrador Retriever (SECH DKCH NOCH NORDCH INTCH Melicmark Louis T Duck -Molly)(w) O: Munch, Ken, 2800 Kgs. Lyngby, Danmark E: Samson, Sten, Nørre Løkke 49, 3700 Rønne Fører: Samson, Sten afm.

 0011 Woodstar New Pilot Dk14833/2007, 04/07-2007, Golden Retriever (DKCH(U) Kulawand Nordic Magic - Woodstar Niita)(w) O: Pedersen, Erling Kjær, 8883 Gjern, Danmark E: Marbæk, Steen, Hasselvej 31, 7441 Bording Fører: Marbæk, Steen afm.

 0012 Burgundia Labs Ashi Ticki Dk11901/2009, 03/06-2009, Labrador Retriever (DKCH DECH INTCH Coco Loco's Porsche -Helomia's Lima) O: Laila Komstedt, 3770 Allinge, Danmark E: Mie Komstedt, Fåregårdsvej 7, 3770 Allinge Fører: Komstedt, Laila 2.pr.

 Åben klasse. Prøveleder Preben Jørgensen

Dommer: Poulsen, Torben

 0013 Cale 06755/2006, 03/04-2006, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Bäcklund, Mona, Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Mona 2.pr.

 0014 Helomia's Lima 06788/2005, 31/03-2005, Labrador Retriever (Lille Udstrup's Ugly Star -Jubilant Grandma's Grouse)(w) O: Anker Og Ulla Pedersen, 4230 Skælskør, Danmark E: Komstedt, Laila, Fåregårdsvej 7, 3770 Allinge Fører: Komstedt, Laila 3.pr.

 0015 Lucky Labrador's Figo Ferrari Dk11947/2008, 27/05-2008, Labrador Retriever (Lucky Labrador's Banana Bastian -Lucky Labrador's Da-Da Dido)(w) O: Nielsen, Maria, 4180 Sorø, Danmark E: Bjerre, Tina Jungshoved, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Bjerre, Tina Jungshoved DOBBELFØRER afm

 0016 Cut'n Cordoza's Dancing Butterfly Dk01564/2008, 02/01-2008, , Labrador Retriever (DKCH SECH NOCH NORDCH INTCH FICH Skovfogedens Samson -DKCH Clairstone Revolution)(w) O: Bjerre, Tina Jungshoved, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Bjerre, Tina Jungshoved, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Bjerre, Tina Jungshoved DOBBELFØRER afm

 0017 Born-Flat Zion Dk20481/2007, 02/10-2007, Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Larsen, Jytte, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Larsen, Jytte 2.pr.

 0018 Canis Amicus Mouse Toffee Dk06612/2008, 08/08-2007, Labrador Retriever (Canis Amicus Zeus -Oulbo Pride Azobe)(w) O: Castro, Alejandro Rodriguez, Spanien E: Henriksen, Kurt, Paarupvej 40, 6933 Kibæk  Fører: Henriksen, Kurt 3.pr.

 0019 Ravensbank Fay Dk21632/2009, 09/11-2009, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Cynhinfa Emperor Tidemark Ivy)(w) O: Voigt, Søren, 5792 Årslev, Danmark E: Graversen, Frank, Chamottevej 5, Muleby, 3700 Rønne Fører: Graversen, Frank 2.pr.

 0020 Madum Bjergs Arielle Dk00934/2007, 30/11-2006, Flat Coated Retriever (Durin's Alfa Hymer -Lutraki)(w) O: Larsen, Per Nørgaard, 6990 Ulfborg, Danmark E: Hansen, Karen Lisbeth, Vestermarievej 12, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Hansen, Karen Lisbeth afm

 0021 Ravensbank Queen Guinevere Dk11195/2009, 21/05-2009, Labrador Retriever (Lochiness Green Chive Ravensbank Wagtail)(w) O: Voigt, Søren, 5792 Årslev, Danmark E: Graversen, Marianne, Chamottevej 5, Muleby, 3700 Rønne Fører: Graversen, Marianne afm

 0022 Hunter Lab Bess Of Tess Dk06160/2008, 21/03-2008, Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt Tess)(w) O: Nielsen, Pia Krebs, 4700 Næstved, Danmark E: Nielsen, Pia Krebs, Vindsmindevej 1, B , Næstelsø, 4700 Næstved Fører: Nielsen, Pia Krebs DOBBELFØRER 1.pr. bedste åben

 0023 Hunter Lab Ace Of Tess Dk06158/2008, 21/03-2008, Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt Tess)(w) O: Nielsen, Pia Krebs, 4700 Næstved, Danmark E: Nielsen, Pia Krebs, Vindsmindevej 1, B , Næstelsø, 4700 Næstved Fører: Nielsen, Pia Krebs DOBBELFØRER 3.pr.

 0024 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff -Ørnhøj's Maggie Af Penny Lane)(w) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Andersen, Jørn, Stumpevejen 2, Nyker, 3700 Rønne Fører: Andersen, Jørn 1.pr.

 0025 Amberfield Midnight Flirt Dk01911/2008, 07/01-2008, Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion Bleki's Foxy)(w) O: Bak, Belinda, 7870 Roslev, Danmark E: Andersen, Ea, Stumpevejen 2, Nyker, 3700 Rønne  Fører: Jørn Andersen 3.pr.

 0026 Kiebitz's Isak Dk18036/2007, 25/08-2007, Golden Retriever (Kiebitz's Daddie -Kiebitz's Easy Now Euphemia)(w) O: Berger, Inger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Grønnegaard, Leif, Klintebovej 1, 3720 Aakirkeby Fører: Grønnegaard, Leif 2.pr.

 0027 Lijynis O’Shaya Dk11927/2007, 17/06-2007, Flat Coated Retriever (DEVDHCH LUCH DKCH DECH INTCH Lijynis Limelight -DKCH SECH DEVDHCH INTCH Starworkers Against All Odds)(w) O: Nielsen, Lis Jytte, 4700 Næstved, Danmark E: Sorth-Olsen, Anette, Rugmarken 1, 3700 Rønne Fører: Sorth-Olsen, John Disk

 0028 Born-Flat Kikki Dk20488/2007, 02/10-2007, Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke Orrtupp -Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Olsson, Mogens, Limensgaden 21, 3720 Aakirkeby Fører: Olsson, Mogens 3.pr.

0029 Darfys Rasmina Dk07237/2009, 26/03-2009, Labrador Retriever (Darfys Hamilton -Darfys Jessica)(w) O: Schwartz, Pernille, 3520 Farum, Danmark E: Schwartz, Pernille, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Kai Lübcke 2.pr.

 0030 Søbjerggaard's Siva Dk12524/2009, 29/05-2009, Golden Retriever (Sungold Fonzy Fast Foot -Joe's My Little Pony)(w) O: Foglmann, Dan, 4573 Højby, Danmark E: Mogensen, Diana Løjtved, Lærkevej 9, 3782 Klemensker Fører: Mogensen, Diana Løjtved 2.pr.

0031 Tumbarumba Snow Crystal Dk02290/2008, 19/01-2008, Labrador Retriever (PLCH SICH LUCH CZCH Tsarodej Snowstorm -O'sofinas Ambrosia)(w) O: Grenaae, Jill, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Jensen, Peter Buus, Nyker Strandvej 37, 3700 Rønne Fører: Jensen, Peter Buus 3.pr.

 Vinder klasse. Prøveleder Frank Graversen

Dommer: Andersen, Carsten

 0032 Chatze 06750/2006, 03/04-2006, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jørgensen, Preben, Kratgårdsvejen 10, 3720  Aakirkeby Fører: Jørgensen, Preben 4.vinder

 0033 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004, Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy - Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Bäcklund, Jørn, Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Jørn Udm.

 0034 Pooles Bisca Dk06215/2007, 18/03-2007, Labrador Retriever (Bassa -Pooles Tosca)(w) O: Gørtz, Lise, 4230 Skælskør, Danmark E: Hansen, Jan, Kastrupvej 53, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Hansen, Jan afm

 0035 Darfys Huntly 21429/2005, 04/11-2005, Labrador Retriever (Sparkfield Topi -Darfys Ajda)(w) O: Freddy Frederiksen, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Lybcke, Kai, Fuglebakkevej 14,holmene, 3000 Helsingør Fører: Lybcke, Kai 3.vinder CK

 0036 Sungold Fonzy Fast Foot 09361/2003, 15/04-2003, G, Golden Retriever (Sungold Lucky Wuk -Ambertrail's Happy Heatleader) O: Susanne Forchhammer, 3670 Veksø Sjælland, Danmark E: Svend Christensen, Guldborgvej 210, Soesmarke, 4862 Guldborg Fører: Christensen, Svend DOBBELFØRER

 0037 SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, Labrador Retriever (Foxon Joodii -Brown Hunt's Silke)(w) O: Lillevang, Pernille, 8722 Hedensted, Danmark E: Lassen, Ida Merete, Pederskervejen 124, Pedersker, 3720 Aakirkeby Fører: Lassen, Ida Merete

 0038 Faarbech's Gospel Music 08980/2006, 01/05-2006, Golden Retriever (DKCH(U) Summeramba Chopin Gembæk's Much Too Much Music)(w) O: Morten Og Anja Faarbech, 4400 Kalundborg, Danmark E: Andersen, Martin, Rønnevej 37, Aakirkeby, 3720 Aakirkeby Fører: Andersen, Martin

 0039 Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker – DKBRCH NOJCH DKJCH Lærkereden's Freja)(w) O: Simonsen, Ove, 9520 Skørping, Danmark E: Lysegaard, Kenn, Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Lysegaard, Kenn afm

 0040 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, Labrador Retriever (Bassa -Thirsgaards Cassiopeia)(w) O: Sørensen, Joan, 4100 Ringsted, Danmark E: Rask, Peter, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører: Rask, Peter

 0041 Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Jensen, Jesper Funch, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch 2.vinder CK

 0042 Darfys Moreau Dk01745/2008, 24/12-2007, Labrador Retriever (Darfys Hamilton -Darfys Georgine)(w) O: Frederiksen, Freddy, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Schwartz, Pernille, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører: Schwartz, Pernille

 0043 Benjo's Black Olfort 17209/2006, 22/08-2006, Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -Benjo's Black Athene)(w) O: Jon & Bente Andersen, 7500 Holstebro, Danmark E: Hjorth, Ole, Urmarken 3, Årsdale, 3740 Svaneke Fører: Hjorth, Ole

 0044 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, Labrador Retriever (Avons Rainman -Sparkfield Marisa)(w) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Juhl, Elna, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Elna

 0045 Canto 06752/2006, 03/04-2006, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Kock-Jensen, Ole, Kællingebyvej 13, 3720 Aakirkeby Fører: Kock-Jensen, Ole

 0046 Stenhøjgårds Brit Dk07396/2009, 27/03-2009, Labrador Retriever (Hillus Powell -DKBRCH DKDKKJCH DKJCH Trompeterbakkens Dina)(w) O: Lorenzen, Jan, 7000 Fredericia, Danmark E: Lorenzen, Jan, Hørrevej 25, Pjedsted, 7000 Fredericia Fører: Lorenzen, Jan 1.vinder CK Cert

 0047 Cilla 06749/2006, 03/04-2006, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jørgensen, Jette Kock, Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Jette Kock afm

 0048 Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008, Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience -Gate My Melodie Of Golden Spirit)(w) O: Nikolajsen, John, 5610 Assens, Danmark E: Mahler, Dorte Klarskov, Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Mahler, Dorte Klarskov Udm.

 0049 Søbjerggaard's Jolene Dk15107/2008, 25/06-2008, Golden Retriever (Kingo -Joe's My Little Pony) O: Dan Foglmann, Malene Foglmann, 4573 Højby, Danmark E: Svend Christensen, Guldborgvej 210, Soesmarke, 4862 Guldborg Fører: Christensen, Svend DOBBELFØRER afm


Resultater fra DRK’s B-prøve Bornholm 17. Oktober 2010

Dansk Retriever Klub, Bornholm

Begynder klasse

Dommer: Brøgger, Valdemar og Lorentzen, Niels Arnholt

0001 Sea-Birds Killing Me Softly S 31095/2002, 16/04-2002, Gul, Labrador Retriever (SECH(U) Waterbrook Wild

Smoke - Sea-Birds Endless Misty Morn') O: E: Jarl Monica, Möcklö, Se 373 02 Ramdala, Sverige afm

0002 Woodstar New Pilot Dk14833/2007, 04/07-2007, , Golden Retriever (DKCH(U) Kulawand Nordic Magic -

Woodstar Nikita)(w) O: Pedersen, Erling Kjær, 8883 Gjern, Danmark E: Marbæk, Steen, Hasselvej 31, 7441

Bording Fører: Marbæk, Steen 0

0003 Brown Hunt's Mascot Dk00747/2007, 27/11-2006, , Labrador Retriever (Coco Loco's Chill Factor - Brown

Hunt's Silke)(w) O: Lillevang, Pernille, 8722 Hedensted, Danmark E: Juul-Henriksen, Marlene, Videbækvej 56,

7480 Vildbjerg Fører: Juul-Henriksen, Kimm 1.pr

0004 Shootdog Golden Pocket Dk05508/2009, 07/03-2009, , Golden Retriever (Sungold Fly With Me - Doubleuse

Grousemountain)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Garrido, Gitte, Stjernedalen 46, 4300

Holbæk Fører: Garrido, Gitte 0

0005 SECH(U) Sea-Birds A Wish I Was A Punkrocker S 51093/2007, 04/07-2007, Gul, Labrador Retriever (DKCH SECH(U) Follies Traveller - Sea-Birds Nothing To Declare) O: Ejer E: Jarl Monica, Möcklö, Se 373 02 Ramdala, Sverige 2.pr.

0006 Wallwein´s J indalee S 55082/2008, 14/07-2008, , Labrador Retriever (Gregoires Lastcast Off Dock - SEVCH

SEUCH DKCH Wallwein´s African Sky) O: E: Schmidt Marita, Sotlanda Gård, Se 441 92 Alingsås, Sverige 2. pr.

0007 Enjoy Nygaard's Fast And Fearless Dk04778/2008, 26/02-2008, , Labrador Retriever (Sudeo Paris - Aiki)(w) O: Pedersen, Henning, 4750 Lundby, Danmark E: Pedersen, Henning, Vesterskovvej 1, 4750 Lundby Fører:

Pedersen, Sara 3. pr

0008 Torpedos Woodoo Magic S 59641/2008, 10/08-2008, , Flat Coated Retriever (Miss Mallorys Love Affair -

Torpedos Fig Tree Bay) O: E: Lundeklev, Carina, Susegårdsvägen 6, Se 310 34 Kvibille, Sverige 0.

0009 Mallorn's Holiday On Ice Dk13942/2007, 22/01-2007, , Labrador Retriever (Jayncourt Star Yoker - Mallorn's

Snow Is White)(w) O: Honkapirtti, Anu, Finland E: Walbom, Majken, Fruervadvej 5, 3320 Skævinge Fører:

Walbom, Majken DOBBELFØRER 3.pr.

0010 Chilistone Miramar Dk06731/2008, 09/04-2008, , Labrador Retriever (DKJCH Pocklea Braken Berry - Chili)(w) O: Nicolaisen, Charlotte, 2720 Vanløse, Danmark E: Dahl, Niels Peter, Springbakkevejen 4, Vestermarie, 3720 Aakirkeby Fører: Dahl, Niels Peter 1.pr.

0011 Wallwein´s Ilatraia S 22659/2008, 29/01-2008, , Labrador Retriever (NORDC(U)CH INT(U)CH Ingmos Emilio

Moro - Sjöbygårdens New Years Pearl) O: E: Schmidt Marita & Lindskog Indgrid, Sotlanda Gård, Se 441 92

Alingsås, Sverige Fører: Ingrid Lindskog D

0012 Moonstruck The Snowdrop S 20359/2006, 21/01-2006, , Flat Coated Retriever (SECH(U) EUV05 DEVDHCH LUCH GICH ESCH FICH PTCH DECH MXCH INTCH(U) NORDJUV03 DKKV05 DKKV06 Starworkers Double Trouble - Calebri's Honda Blackbird) O: E: Johnsson Björn, Gärdslövsvägen 154-26, Se 233 91 Svedala, Sverige 0

0013 Joker Dk06350/2007, 21/03-2007, , Labrador Retriever (SECH DKCH NOCH NORDCH INTCH Melicmark Louis T Duck - Molly)(w) O: Munch, Ken, 2800 Kgs. Lyngby, Danmark E: Samson, Sten, Nørre Løkke 49, 3700 Rønne

Fører: Samson, Sten 2.pr.

0014 Coco Loco's Bugatti Dk20799/2009, 14/10-2009, , Labrador Retriever (EECH FICH Follies Mon Oncle – Coco Loco's Pure Gold)(w) O: Walbom, Majken, 3320 Skævinge, Danmark E: Brøsen, Anne-Dorthe, Enghaven 3,

Uvelse, 3550 Slangerup Fører: Brøsen, Anne-Dorthe 2.pr.

0015 Moonstruck The Love Crime S 54728/2006, 16/07-2006, , Flat Coated Retriever (Miss Mallorys Love Affair -

Moonstruck Rough Romance) O: E: Andersson, Lars, Åbyvägen 231, Se 295 91 Bromølle, Sverige 2.pr.

0016 Wildn'beauty's Coyote Brown Dk01836/2007, 02/11-2006, , Labrador Retriever (Macita's Oolong Mixture -

SEVCH Wildn'beauty's Little Sure Shot)(w) O: Svanlund, Helene, Sverige E: Henriksen, Anne Marie, Paarupvej

40, 6933 Kibæk Fører: Henriksen, Anne Marie 3.pr.

0017 Coco Loco's Pure Gold Dk09942/2007, 04/05-2007, , Labrador Retriever (DKCH Exquisito's Demasiado

Caliente - DKCH SECH NOCH NORDCH INTCH Coco Loco's Classic)(w) O: Walbom, Majken, 3320 Skævinge,

Danmark E: Walbom, Majken, Fruervadvej 5, 3320 Skævinge Fører: Walbom, Majken DOBBELFØRER afm

0018 Nuthatch Blue Sky Pipa Dk18507/2009, 11/09-2009, , Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis)(w) O:

Poulsen, Lisa Nørgaard, 8200 Århus N, Danmark E: Rasmussen, Luise Linnemann, Møgelholtvej 5, 9560

Hadsund Fører: Rasmussen, Luise Linnemann 1.pr. og Bedste

0019 Workable´s This Is It S 61749/2009, 19/09-2009, , Labrador Retriever (Flaxarnas Clint Eatswood - Inassicas

Kleo) O: E: Johnsson Björn, Gärdslövsvägen 154-26, Se 233 91 Svedala, Sverige 1.pr.

0020 Golden Baltic Sea Cado Dk11174/2009, 21/05-2009, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion -

Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Andersen, Jørn, 3700 Rønne, Danmark E: Andersen, Morten Florin,

Kirkemøllevejen 26, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Andersen, Morten Florin 1. pr.

0021 Tumbarumba Snow Crystal Dk02290/2008, 19/01-2008, , Labrador Retriever (PLCH SICH LUCH CZCH

Tsarodej Snowstorm - O'sofinas Ambrosia)(w) O: Grenaae, Jill, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Jensen, Peter

Buus, Nyker Strandvej 37, 3700 Rønne Fører: Jensen, Peter Buus 1. pr.

0022 Clairstone Great Barrier Reef Dk12498/2008, 23/05-2008, , Labrador Retriever (Wilcare Leisure Suit Larry -

NOCH SECH(U) DECH DEVDHCH FICH NORDCH DKCH INTCH(U) WVW10 Mallorn's Tundra Song)(w) O:

Østergaard, Tina, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Østergaard, Tina, Skovvejen 52, Frøslev, 4660 Store

Heddinge Fører: Østergaard, Tina afm

0023 Boppalooza Prinsessan På Ärten S 31703/2009, 12/03-2009, , Flat Coated Retriever (Boppalooza Jungman

Jansson - SECH DKCH Boppalooza Moviestar) O: E: Wallenmark Gun, Algatan 5, Se 263 32 Höganäs, Sverige afm

0024 Søbjerggaard's Siva Dk12524/2009, 29/05-2009, , Golden Retriever (Sungold Fonzy Fast Foot - Joe's My Little Pony)(w) O: Foglmann, Dan, 4573 Højby, Danmark E: Mogensen, Diana Løjtved, Lærkevej 9, 3782 Klemensker

Fører: Mogensen, Diana Løjtved 1. pr. og Bedste

0025 Born-Flat Black Gipsy Dk01667/2009, 07/01-2009, , Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH Reltub Black Velvet - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E:

Hee, Jim, Kong Gustafsvej 27, 3730 Nexø Fører: Hee, Jim 0

0026 Sea-Birds Wild Fire S 11250/2006, 19/02-2003, Sort, Labrador Retriever (SECH(U) Cambremer Macgregor -

SECH(U) DKCH Cadonau's Elvira Madigan) O: E: Jarl Monica, Möcklö, Se 373 02 Ramdala, Sverige 2. pr.

0027 Gold Force Crack Of Dawn Dk11734/2009, 05/06-2009, , Golden Retriever (DKCH Jako's Sir Obi Av

Eikelandsosen - Tallygold Chasing Rainbows)(w) O: Lindegaard, Maria, 4174 Jystrup Midtsj, Danmark E:

Penzien, Gunilla, Dønnerupvej 23, 4450 Jyderup Fører: Penzien, Gunilla 2. pr.

0028 Lab Treasure's Gravy Train Dk10504/2008, 01/05-2008, , Labrador Retriever (Timberland Woodsman At Lor-Al - SECH DKCH NOCH NORDCH DEVDHCH Lab Treasure's Diva) O: Lisbeth Tunby, 4640 Faxe, Danmark E:

Marie Linjordet Glenstrup, Gl. Tuse Næs Vej 20, 4300 Holbæk Fører: Glenstrup, Marie Linjordet 2.pr.

0029 Cody's La Femme Dk03512/2009, 09/02-2009, , Labrador Retriever (Lochiness James Cook - Søndergaard's

Montserrat Caballé)(w) O: Engelsen, Helle B., 7850 Stoholm Jyll, Danmark E: Engelsen, Helle B., Kærvej 16,

7850 Stoholm Jyll Fører: Engelsen, Helle B. 2. pr.

0030 Nuthatch Blue Sky Mayo Dk18506/2009, 11/09-2009, , Labrador Retriever (Aslan - Martinahingis)(w) O:

Poulsen, Lisa Nørgaard, 8200 Århus N, Danmark E: Poulsen, Lisa Nørgaard, Larsmindevej 1, Lisbjerg, 8200

Århus N Fører: Poulsen, Lisa Nørgaard 1. pr.

0031 Michnos Kite Ibis Dk08837/2009, 19/04-2009, , Labrador Retriever (Thirsgaards Sirius - Michnos Webley &

Scott)(w) O: Nørgaard, Lars, 9530 Støvring, Danmark E: Riemenschneider, Peder, Ingemanns Vej 17, 7800

Skive Fører: Riemenschneider, Peder 2. pr.

0032 Dee-Fair Xxl's By The Way Dk23182/2008, 09/11-2008, , Labrador Retriever (DEVDHCH Fameflair Xxl – DKCH Dee-Fair Watson's Melting Moment)(w) O: Johansen, Henrik, 4440 Mørkøv, Danmark E: Pedersen, Lene,

Vestermarievej 23, Vestermarie, 3700 Rønne Fører: Pedersen, Lene 0

0033 Kado First Choice Dk17281/2009, Labrador Retriever, Charlotte Kilstrup, Vejlevej 58, 8766 Nørre-Snede, FørerCharlotte Kilstrup afm

0034 Kado Fireball, Dk17280/2009, Labrador Retriever, Ejer Charlotte Kilstrup, Fører: Steen Bisgaard 1.pr.

0035 Bez-Ami’s In First Place Dk14490/2008, Flat Coated Retriever, Ejer: Christina Hansen, Trættevejen 11, 4800 Nykøbing Falster, Fører: ejer 1. pr.

0035A Moonstruck Coconut Plet 1. pr.

 

 

 

 

Åben klasse

Dommer: Holm, Leif Brøndum og Poulsen, Torben

0036 Born-Flat Zion Dk20481/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Larsen, Jytte, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Larsen, Jytte 1. pr.

0037 Swaine Nidian Dk05167/2010, 26/03-2009, , Labrador Retriever (Braidenvale Pioneer - Coymesvale Daisy Of

Swaine)(w) O: Elderton, G., England E: Thorsen, Tanja Bisted, Knudsskovvej 54, Knudsskov, 4760 Vordingborg

Fører: Thorsen, Tanja Bisted 2. pr.

0038 Nicoll Dk02948/2007, 10/02-2007, , Labrador Retriever (DKJCH Pocklea Braken Berry - Kira)(w) O: Madsen,

Flemming, 7800 Skive, Danmark E: Heltberg, Birgit, Ellehaven 58, Trørød, 2950 Vedbæk Fører: Thorsen,tanja 1. pr.

0039 Vesterlyng's Token Of Clyde Dk06221/2008, 17/03-2008, , Golden Retriever (DKBRCH Clockburn Clooneen - Respons Kramiga Kexnougat-Ten)(w) O: Mortensen, Kristine, 4591 Føllenslev, Danmark E: Mortensen, Kristine,

Græsmarkvej 8, 4591 Føllenslev Fører: Mortensen, Allan 3. pr.

0040 Flat-Hunter's Jagwen Billie Jean Dk14485/2009, 18/06-2009, , Flat Coated Retriever (Holly Hunter's Jaspar - Flat Trial Wenvo Gwen)(w) O: Jensen, Mickey Kofoed, 4700 Næstved, Danmark E: Jensen, Mickey Kofoed,

Jægervej 18, 4700 Næstved Fører: Jensen, Mickey Kofoed 0

0041 Cut'n Cordoza's Firebird Dk22656/2008, 25/10-2008, , Labrador Retriever (FCH Aston De L'etang Balancet -

Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Bjerre, Tina Jungshoved, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Bjerre, Tina

Jungshoved, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Bjerre, Claus Jungshoved afm

0042 Ravensbank Queen Guinevere Dk11195/2009, 21/05-2009, , Labrador Retriever (Lochiness Green Chive -

Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Marianne Graversen, Chamottevej 5, Muleby,

3700 Rønne Fører: Graversen, Marianne 2. pr.

0043 Stjärnglimtens Nikita Dk17253/2007, 05/04-2007, , Golden Retriever (SEVCH Holway Odin - Stjärnglimtens

Felicia)(w) O: Pettersson, Maria, Sverige E: Baundal, Kim, Tuevænget 7, Veddelev Strand, 4000 Roskilde Fører:

Baundal, Kim 0

0044 Golden Baltic Sea Christmas Andy Dk00870/2007, 27/12-2006, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Andersen, Jørn, 3700 Rønne, Danmark E: Larsen, Rene S., Georgsvej 6,

Arnager, 3700 Rønne Fører: Anja L. Vilsholm 3. pr.

0045 SECH(U) DKCH Sea-Birds Power Of Love S 48293/2003, 19/07-2003, Sort, Labrador Retriever (DKCH SECH SEVCH Lab Treasure's Best Of All - Sea-Birds Guardian Angel) O: E: Jarl Monica, Möcklö, Se 373 02 Ramdala, Sverige 3. pr.

0046 Cut'n Cordoza's Dancing Butterfly Dk01564/2008, 02/01-2008, , Labrador Retriever (DKCH SECH NOCH

NORDCH INTCH FICH Skovfogedens Samson - DKCH Clairstone Revolution)(w) O: Bjerre, Tina Jungshoved,

2680 Solrød Strand, Danmark E: Bjerre, Tina Jungshoved, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører:

Bjerre, Tina Jungshoved afm

0047 Inassicas Kleo S 16048/2006, 04/01-2006, , Labrador Retriever (Drakeshead Ferdinand - Drakeshead Kate) O: E: Johnsson Björn, Gärdslövsvägen 154-26, Se Svedala, Sverige 2. pr.

0048 Workable´s L Figo S 52836/2008, 19/06-2008, Sort, Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt -

Inassicas Kleo) O: E: Johnsson Björn, Gärdslövsvägen 154-26, Se 233 91 Svedala, Sverige 1. pr.

0049 Lijynis O'shaya Dk11927/2007, 17/06-2007, , Flat Coated Retriever (DEVDHCH LUCH DKCH DECH INTCH

Lijynis Limelight - DKCH SECH DEVDHCH INTCH Starworkers Against All Odds)(w) O: Nielsen, Lis Jytte, 4700

Næstved, Danmark E: Sorth-Olsen, Anette, Rugmarken 1, 3700 Rønne Fører: Sorth-Olsen, John 2. pr.

0050 DKCH DEVDHCH Kandis 00041/2005, 27/11-2004, , Labrador Retriever (Coco Loco's Some Like It Hot -

Belini)(w) O: Jette & Bjarne Møller, 6933 Kibæk, Danmark E: Henriksen, Anne Marie, Paarupvej 40, 6933 Kibæk

Fører: Henriksen, Anne Marie 0

0051 Kiebitz's Isak Dk18036/2007, 25/08-2007, , Golden Retriever (Kiebitz's Daddie - Kiebitz's Easy Now

Euphemia)(w) O: Berger, Inger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Grønnegaard, Leif, Klintebovej 1, 3720 Aakirkeby

Fører: Grønnegaard, Leif 2. pr.

0052 Flatterhaft Callaway Hot S 17870/2008, , Flat Coated Retriever ( - )(w) O:E:Fører: Ann-Sofi Höijenstam 1. pr.

0053 Cale 06755/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Bäcklund, Mona,

Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Mona D.

0054 Hilderyth Hasse Dk06474/2007, 07/03-2007, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo - DKBRCH

Hilderyth Gabriele)(w) O: Andersen, Peter Schou, 3400 Hillerød, Danmark E: Linsaa, Anne Mette Nørgaard,

Kildedalen 97, 3400 Hillerød Fører: Linsaa, Anne Mette Nørgaard 0

0055 Lobe's Labrador Kevin Dk13806/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds Lab Stella)(w) O: Müller, Lone, 4750 Lundby, Danmark E: Jeppsen, Svend-Ib, Eriksvej 13, 3700 Rønne Fører:

Jeppsen, Svend-Ib 3. pr.

0056 SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, , Labrador Retriever (Foxon Joodii - Brown Hunt's

Silke)(w) O: Lillevang, Pernille, 8722 Hedensted, Danmark E: Lassen, Ida Merete, Pederskervejen 124,

Pedersker, 3720 Aakirkeby Fører: Lassen, Ida Merete 1. pr. og bedste

0057 Ertebølles Quella 17397/2006, 02/09-2006, S, Labrador Retriever (Lærkereden's Qvark - Ertebølles Lola) O:

Jørgen Torp, 9670 Løgstør, Danmark E: Gert Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Gert 2. pr.

0058 SE(U)CH Wallwein´s Gibbstone Valley S 49213/2007, 13/06-2007, , Labrador Retriever (SE(U)CH Sea-Birds In A Rented Tuxedo - Sjöbygårdens New Years Pearl) O: E: Schmidt Marita, Sotlanda Gård, Se 441 92 Alingsås, Sverige 3. pr.

0059 Canis Amicus Mouse Toffee Dk06612/2008, 08/08-2007, , Labrador Retriever (Canis Amicus Zeus - Oulbo

Pride Azobe)(w) O: Castro, Alejandro Rodriguez, Spanien E: Henriksen, Kurt, Paarupvej 40, 6933 Kibæk Fører:

Henriksen, Kurt 2. pr.

0060 Born-Flat Zanti Dk20489/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke

Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Kaplan, Dorthe, Plantagevej 7, 3700 Rønne Fører: Kaplan, Dorthe 1. pr.

0061 Wallwein´s Hacienda Araucano S 69272/2007, 29/10-2007, , Labrador Retriever (Robust Brown Cupido -

SEVCH Wallwein´s Bricco Blina) O: E: Schmidt Marita, Sotlanda Gård, Se 4441 92 Alingsås, Sverige 1. pr. og bedste

0062 Amberfield Midnight Flirt Dk01911/2008, 07/01-2008, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion - Bleki's Foxy) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Ea Andersen, Stumpevejen 2, Nyker,

3700 Rønne Fører: Jørn Andersen 1. pr.

0063 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, G, Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's

Maggie Af Penny Lane) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700

Rønne Fører: Andersen, Jørn 2. pr.

0064 Lobe's Labrador Sussie Dk13801/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds

Lab Stella) O: Bent Müller, Lone Müller, 4750 Lundby, Danmark E: Verner Kofoed, Lille Myregårdsvejen 25, 3720

Aakirkeby Fører: Kofoed, Verner 1. pr.

0065 Skattkammarens Dr. Dolittle, Dk14754/2008, Flat Coated Retriever,Ejer: Johnny Schouv, Møllevenagen 34, 3700 Rønne, Fører: Ejer D

0066 Faarbech’s Gospel Music, DkO8980/2006, Golden retriever, Ejer: Martin Andersen, Rønnevej 37, 3720 Aakirkeby, Fører: Ejer 1. pr.

0067 Kado Echo Dk18500/2008, Labrador Retrieverm Ejer: Charlotte Kilstrup, Vejlevej 58, 8766 Nørre-Snede, Fører: Ejer 2. pr.

0068 Flatterhaft Dunder Duellen, S 42162/2004, Flat Coated retriever, Ejer: Marita Hansson, Sverige, Fører: ejer3. pr.

 

 

 

 

Vinder klasse

Dommer: Roed, Gitte

0069 Faks Vanja N 10267/2008, 01/01-2008, , Labrador Retriever ( - ) O: E: Kristiansen Asbjørn, Nygårdslien 22, N

5163 Laksevåg, Norge 4. Vinder CK

0070 Cynhinfa Firecrest 01790/2006, 04/04-2005, , Labrador Retriever (Craighorn Bracken - Ropehall Libra Of

Cynhinfa)(w) O: E. R. A. Jones, England E: Thorsen, Tanja Bisted, Knudsskovvej 54, Knudsskov, 4760

Vordingborg Fører: Thorsen, Tanja Bisted DOBBELFØRER

0071 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, , Labrador Retriever (Bassa - Thirsgaards Cassiopeia)(w) O: Sørensen, Joan, 4100 Ringsted, Danmark E: Rask, Peter, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører: Rask, Peter

0072 Skattkammarens Voodoo Queen 03285/2002, 13/07-2001, , Flat Coated Retriever (Semtegens Toro Bravo -

Skattekammarens Enchilada)(w) O: Karin Lindell Rankloo, Sverige E: Jørgensen, Preben, Kratgårdsvejen 10,

3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Preben DOBBELFØRER

0073 Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008, , Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My

Melodie Of Golden Spirit)(w) O: Nikolajsen, John, 5610 Assens, Danmark E: Mahler, Dorte Klarskov,

Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Mahler, Dorte Klarskov

0074 Sweet Solution's Amazing Angel 11350/2004, 23/05-2004, S, Flat Coated Retriever (UVV02 INTCH(U)

Moonstruck Daredevil - Bistrup Lund Hot'n Sweet) O: Jytte Christiansen, 3460 Birkerød, Danmark E: Jesper

Funch Jensen, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch DOBBELFØRER

0075 Martinahingis 06655/2006, 30/03-2006, , Labrador Retriever (Skovager's Great Mclaren - Darfys Ecru-Steffi)(w) O: Anne-Marie Jøhnke, 7500 Holstebro, Danmark E: Poulsen, Lisa Nørgaard, Larsmindevej 1, Lisbjerg, 8200 Århus N Fører: Poulsen, Lisa Nørgaard

0076 Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -

Wingman's Maggie) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej 30,

Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch DOBBELFØRER UDM.

0077 Holmgren's Hunter's Di0n 18480/2006, 16/09-2006, , Labrador Retriever (DKBRCH Benjo's Black Nico -

Holmgren's Hunter's Tessa)(w) O: Per & Jette Holmgren Andersen, 4100 Ringsted, Danmark E: Andersen, Per

H., Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Andersen, Per H. DOBBELFØRER

0078 Darfys Moreau Dk01745/2008, 24/12-2007, , Labrador Retriever (Darfys Hamilton - Darfys Georgine)(w) O:

Frederiksen, Freddy, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Schwartz, Pernille, Ryttervænget 3, 3520 Farum Fører:

Schwartz, Pernille

0079 Nøhrena's C Sidney 20295/2006, 14/10-2006, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH SEJCH NOJCH

NORDJCH Nøhrena's B Kenzo - Pax's Labrador Ofelia)(w) O: Flemming Nøhr Christensen, 3650 Ølstykke,

Danmark E: Christensen, Flemming Nøhr, Engvej 9, 3650 Ølstykke Fører: Christensen, Flemming Nøhr

0080 Lærkereden's Balder 04461/2003, 05/03-2003, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Zacka - Be-Ru's

Lærke)(w) O: Ove Simonsen, 9520 Skørping, Danmark E: Olesen, Kristian, Møgelholtvej 5, 9560 Hadsund Fører:

Olesen, Kristian

0081 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, S, Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield Marisa) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Elna

0082 Chatze 06750/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jørgensen, Preben,

Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Preben DOBBELFØRER

0083 Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker – DKBRCH NOJCH Lærkereden's Freja)(w) O: Simonsen, Ove, 9520 Skørping, Danmark E: Lysegaard, Kenn,

Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Lysegaard, Kenn UDM.

0084 Vistorp Don Olsen Dk12012/2007, 30/05-2007, , Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH NORDJCH

DKJCH Skovager's Amacing Miguel - Søndergaard's I Feel Like A Woman)(w) O: Sandgaard, Henrik, 7540

Haderup, Danmark E: Lundgaard, Hans Jørgen, Norgaardsvej 110, 7800 Skive Fører: Lundgaard, Hans Jørgen UDM.

0085 Shootdog Whiskey Dk07169/2007, 17/03-2007, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH

DKBRCH Wetlands Wonder)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej

66, 4100 Ringsted Fører: Ingemann, Palle DOBBELFØRER

0086 Holmgren's Hunter's Tienna 07545/2005, 10/04-2005, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - Holmgren's

Hunter's Tessa)(w) O: Jette & Per Andersen, 4100 Ringsted, Danmark E: Andersen, Per H., Kyringevej 82,

Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Jette Andersen

0087 Michnos Go Strike The Gold 21101/2005, 28/10-2005, , Labrador Retriever (Aslan - Michnos Webley &

Scott)(w) O: Lars & Charlotte Nørgaard, 9530 Støvring, Danmark E: Rasmussen, Luise Linnemann, Møgelholtvej

5, 9560 Hadsund Fører: Rasmussen, Luise Linnemann

0088 Darfys Huntly 21429/2005, 04/11-2005, , Labrador Retriever (Sparkfield Topi - Darfys Ajda)(w) O: Freddy

Frederiksen, 5492 Vissenbjerg, Danmark E: Lybcke, Kai, Fuglebakkevej 14,holmene, 3000 Helsingør Fører:

Lybcke, Kai 3. Vinder CK

0089 DKBRCH Benjo's Black Nico 11051/2001, 04/06-2001, , Labrador Retriever (DKBRCH NOJCH SEJCH

NORDJCH DKJCH Skovager's Amacing Miguel - Gilhøj's Smukke Stella)(w) O: Jon & Bente Andersen, 7500

Holstebro, Danmark E: Andersen, Per H., Kyringevej 82, Kyringe, 4100 Ringsted Fører: Andersen, Per H.

DOBBELFØRER

0090 Benjo's Black Olfort 17209/2006, 22/08-2006, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - Benjo's

Black Athene)(w) O: Jon & Bente Andersen, 7500 Holstebro, Danmark E: Hjorth, Ole, Urmarken 3, Årsdale, 3740

Svaneke Fører: Hjorth, Ole

0091 Lucky Labrador's Chili Celica Dk11950/2008, 27/05-2008, , Labrador Retriever (Lucky Labrador's Banana

Bastian - Lucky Labrador's Da-Da Dido)(w) O: Nielsen, Maria, 4180 Sorø, Danmark E: Echwald, Birgitte,

Haraldstedvej 119, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Echwald, Birgitte

0092 Stolthetens Hail Fellow Moira S13837/2005, , Labrador Retriever ( - )(w) O: E: , ,

Fører: Asbjørn Kristiansen 2. Vinder CK

0093 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004, , Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Bäcklund, Jørn, Blemmelyngvejen 7, Nylars,

3700 Rønne Fører: Bäcklund, Jørn

0094 Cilla 06749/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -

Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jørgensen, Jette Kock,

Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Jette Kock

0095 Maddox Dk01608/2009, 17/04-2007, , Labrador Retriever (Goss - Indy)(w) O: Bjoljahn, Benedicte, 4490 Jerslev Sjælland, Danmark E: Thorsen, Tanja Bisted, Knudsskovvej 54, Knudsskov, 4760 Vordingborg Fører: Thorsen, Tanja Bisted DOBBELFØRER 1. Vinder CK CERT

0096 Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo -

Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Wedeen, Gunilla, Sverige E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej 66, 4100 Ringsted

Fører: Ingemann, Palle DOBBELFØRER

0097 Michnos Izar Dk15875/2007, 19/07-2007, , Labrador Retriever (Sparkfield Topi - Michnos Sauer Alaska)(w) O: Nørgaard, Lars, 9530 Støvring, Danmark E: Olesen, Kristian Bredahl, Møgelholtvej 5, 9560 Hadsund Fører:

Olesen, Kristian Bredahl

0098 Rocky Island's Mickey 18622/2005, 07/09-2005, S, Labrador Retriever (DKJCH Pocklea Braken Berry -

Sparkfield Marisa) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Kirsten Fritzinger, Jomfrubakken 7,

3730 Nexø Fører: Fritzinger, Kirsten

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Dansk Retriever Klub, Bornholm

Begynder klasse 11 tilmeldte

Dommer: Bent Müller

0001 Born-Flat Black Gipsy Dk01667/2009, 07/01-2009, , Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH SEJCH
NORDJCH Reltub Black Velvet - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E:
Hee, Jim, Kong Gustafsvej 27, 3730 Nexø Fører: Hee, Jim 0.pr.

0002 Søbjerggaard's Siva Dk12524/2009, 29/05-2009, , Golden Retriever (Sungold Fonzy Fast Foot - Joe's My Little
Pony)(w) O: Foglmann, Dan, 4573 Højby, Danmark E: Mogensen, Diana Løjtved, Lærkevej 9, 3782 Klemensker

Fører: Mogensen, Diana Løjtved 2.pr.

0003 Chilistone Miramar Dk06731/2008, 09/04-2008, , Labrador Retriever (DKJCH Pocklea Braken Berry - Chili)(w)
O: Nicolaisen, Charlotte, 2720 Vanløse, Danmark E: Dahl, Niels Peter, Springbakkevejen 4, Vestermarie, 3720
Aakirkeby Fører: Dahl, Niels Peter 2.pr.

0004 Tumbarumba Snow Crystal Dk02290/2008, 19/01-2008, , Labrador Retriever (PLCH SICH LUCH CZCH
Tsarodej Snowstorm - O'sofinas Ambrosia)(w) O: Grenaae, Jill, 4660 Store Heddinge, Danmark E: Jensen, Peter
Buus, Nyker Strandvej 37, 3700 Rønne Fører: Jensen, Peter Buus 2.pr.

0005 Born-Flat Black Cheetah Dk01660/2009, 07/01-2009, , Flat Coated Retriever (DKJCH DKBRCH NOJCH
SEJCH NORDJCH Reltub Black Velvet - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne,

Danmark E: Wredstrøm, Jan, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Jytte Larsen 3.pr.

0006 Amberfield Midnight Flirt Dk01911/2008, 07/01-2008, , Golden Retriever (DKCH(U) Chaveni's Real Passion -
Bleki's Foxy) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Ea Andersen, Stumpevejen 2, Nyker,
3700 Rønne Fører: Andersen, Ea  1.pr.

0007 Ravensbank Queen Guinevere Dk11195/2009, 21/05-2009, , Labrador Retriever (Lochiness Green Chive -
Ravensbank Wagtail) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Marianne Graversen, Chamottevej 5, Muleby,
3700 Rønne Fører: Graversen, Marianne 2.pr.

0008 Born-Flat Kikki Dk20488/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke
Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Olsson, Mogens,
Limensgaden 21, 3720 Aakirkeby Fører: Olsson, Mogens 2.pr.

0009 Cut'n Cordoza's Firebird Dk22656/2008, 25/10-2008, , Labrador Retriever (FCH Aston De L'etang Balancet -
Cut'n Cordoza's Miles Of Smiles)(w) O: Bjerre, Tina Jungshoved, 2680 Solrød Strand, Danmark E: Bjerre, Tina

Jungshoved, Jersie Strandvej 96, 2680 Solrød Strand Fører: Bjerre, Claus 2.pr.

0010 Skattkammarens Dr Dolittle Dk14754/2008, 18/03-2008, , Flat Coated Retriever (Crown Foresters Pure Pal -
Skattkammarens Voodoo Queen) O: Karin Rankloo, Sverige E: Johnny Skouv, Møllevangen 34, 3700 Rønne
Fører: Skouv, Johnny 1.pr. bedste

0011 Robust Tango S 45002/2008, 28/05-2008, , Labrador Retriever (Robust Tullamore Dew - Robust Brown
Angelique) O: E: Weibull, Carin, Slimminge 10:13 Brodda Mossa, Se 27492 Skurup, Sverige 0.pr.

 

 

Åben klasse 22 tilmeldte

Dommere: Lars Mertz og Bent Müller

0012 Skovager's Ballymoney Sara Dk18529/2008, 08/08-2008, , Labrador Retriever (Nutmeg Prince – Emmawood afmeldt
Dusty) O: Jim Lynge Sørensen, Suzanne Warpe Sørensen, 8990 Fårup, Danmark E: Per Lassen, Skovlunde
Byvej 20b, 2740 Skovlunde, , Danmark Fører: Lassen, Per

0013 Hilderyth Hasse Dk06474/2007, 07/03-2007, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo - DKBRCH
Hilderyth Gabriele)(w) O: Andersen, Peter Schou, 3400 Hillerød, Danmark E: Linsaa, Anne Mette Nørgaard,
Kildedalen 97, 3400 Hillerød Fører: Linsaa, Anne Mette Nørgaard 2.pr.

0014 Cale 06755/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Bäcklund, Mona,

Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Mona 3.pr.

0015 Faarbech's Gospel Music 08980/2006, 01/05-2006, , Golden Retriever (DKCH(U) Summeramba Chopin -
Gembæk's Much Too Much Music)(w) O: Morten Og Anja Faarbech, 4400 Kalundborg, Danmark E: Andersen,

Martin, Rønnevej 37, Aakirkeby, 3720 Aakirkeby Fører: Andersen, Martin afmeldt

0016 Benjo's Black Olfort 17209/2006, 22/08-2006, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - Benjo's
Black Athene)(w) O: Jon & Bente Andersen, 7500 Holstebro, Danmark E: Hjorth, Ole, Urmarken 3, Årsdale, 3740
Svaneke Fører: Hjorth, Ole 1.pr.

0017 Kiebitz's Isak Dk18036/2007, 25/08-2007, , Golden Retriever (Kiebitz's Daddie - Kiebitz's Easy Now
Euphemia)(w) O: Berger, Inger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Grønnegaard, Leif, Klintebovej 1, 3720 Aakirkeby
Fører: Grønnegaard, Leif 0.pr.

0018 Born-Flat Zanti Dk20489/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke
Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Kaplan, Dorthe,
Plantagevej 7, 3700 Rønne Fører: Kaplan, Dorthe 2.pr.

0019 Born-Flat Zion Dk20481/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke Orrtupp -
 Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark
E: Larsen, Jytte, Åvej 30, 3700 Rønne Fører: Larsen, Jytte 2.pr.

0020 Golden Baltic Sea Christmas Andy Dk00870/2007, 27/12-2006, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff -
Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Andersen, Jørn, 3700 Rønne, Danmark E: Larsen, Rene S., Georgsvej 6,
Arnager, 3700 Rønne Fører: Vilsholm, Anja 0.pr.

0021 SEVCH Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, , Labrador Retriever (Foxon Joodii - Brown Hunt's
Silke)(w) O: Lillevang, Pernille, 8722 Hedensted, Danmark E: Lassen, Ida Merete, Pederskervejen 124,
Pedersker, 3720 Aakirkeby Fører: Lassen, Ida Merete 1.pr.

0022 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, G, Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's
Maggie Af Penny Lane) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700
Rønne Fører: Andersen, Jørn 2.pr.

0023 Sea-Birds Snowstorm S 20905/2005, 10/02-2005, , Labrador Retriever (Sea-Birds In A Rented Tuxedo -
Sea-Birds Killing Me Softly) O: E: & Christer Andersson Pernilla, Höganäsv 62b, Se- 260 40 Viken, Sverige
Fører: Pernilla & Christer Andersson 2.pr.

0024 Duck Dog's Honker S 67277/2004, 09/11-2004, Rød M Hvid, Nova Scotia Duck Tolling Retriever (Tollarbos
Adle Henne Perechtinger - Duck Dog's Brandie) O: E: Bergling, Cecilia, Bomvevsvägen 4 A, Se- 226 51 Lund,
Sverige 2.pr.

0025 Lobe's Labrador Kevin Dk13806/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds Lab
Stella)(w) O: Müller, Lone, 4750 Lundby, Danmark E: Jeppsen, Svend-Ib, Eriksvej 13, 3700 Rønne Fører:
Jeppsen, Svend-Ib 1.pr.

0026 Kiebitz's Just Othello Dk22969/2007, 09/11-2007, , Golden Retriever (DKBRCH Clockburn Clooneen - Kiebitz's
Xantippe)(w) O: Berger, Inger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Petersen, Tina Seligmann, Dønnevældevej 41, 3230
Græsted Fører: Petersen, Tommy 3.pr.

0027 Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008, , Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My
Melodie Of Golden Spirit)(w) O: Nikolajsen, John, 5592 Ejby, Danmark E: Mahler, Dorte Klarskov,
Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Mahler, Dorte Klarskov 1.pr. Bedste

0028 Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - DKBRCH
Lærkereden's Freja)(w) O: Simonsen, Ove, 9520 Skørping, Danmark E: Lysegaard, Kenn, Blemmelyngvejen 8,
3700 Rønne Fører: Lysegaard, Kenn 1.pr.

0029 Shootdog Sago Dk18951/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej 66,
4100 Ringsted Fører: Ingemann, Palle 3.pr.

0030 Lijynis O'shaya Dk11927/2007, 17/06-2007, , Flat Coated Retriever (DEVDHCH LUCH DKCH DECH INTCH
Lijynis Limelight - DKCH SECH DEVDHCH INTCH Starworkers Against All Odds)(w) O: Nielsen, Lis Jytte, 4700

Næstved, Danmark E: Sorth-Olsen, Anette, Rugmarken 1, 3700 Rønne Fører: Sorth-Olsen, John 2.pr.

0031 Comics Snowflurry In Blue S 15873/2008, 10/01-2008, , Flat Coated Retriever (Inkwells Truly Yours - Comics
New Blue Creation) O: E: Lisager, Karen, Hörsgård 2390 B, Se-26492 Klippan, Sverige 2.pr.

0032 Lobe's Labrador Sussie Dk13801/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds
Lab Stella) O: Bent Müller, Lone Müller, 4750 Lundby, Danmark E: Verner Kofoed, Lille Myregårdsvejen 25, 3720
Aakirkeby Fører: Kofoed, Verner 1.pr.

0033 Ertebølles Quella 17397/2006, 02/09-2006, S, Labrador Retriever (Lærkereden's Qvark - Ertebølles Lola) O:
Jørgen Torp, 9670 Løgstør, Danmark E: Gert Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Gert 1.pr.

 

Vinder klasse 13 tilmeldte

Dommer: Bech, John

0034 Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Jensen, Jesper Funch, Kannikegårdsvej
30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch DOBBELFØRER 3.vinder m. CK

0035 Sweet Solution's Amazing Angel 11350/2004, 23/05-2004, , Flat Coated Retriever (UVV02 INTCH(U)
Moonstruck Daredevil - Bistrup Lund Hot'n Sweet)(w) O: Jytte Christiansen, 3460 Birkerød, Danmark E: Jensen,

Jesper Funch, Kannikegårdsvej 30, Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch DOBBELFØRER

0036 Canto 06752/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Kock-Jensen, Ole,

Kællingebyvej 13, 3720 Aakirkeby Fører: Kock-Jensen, Ole

0037 Pooles Bisca Dk06215/2007, 18/03-2007, , Labrador Retriever (Bassa - Pooles Tosca)(w) O: Gørtz, Lise, 4230
Skælskør, Danmark E: Hansen, Jan, Kastrupvej 53, Haraldsted, 4100 Ringsted Fører: Hansen, Jan

0038 Batmoors' Leitrim Jake 19470/2006, 29/09-2006, , Labrador Retriever (Fastlane Chuck Of Buttsend - Altiquin
Breeze)(w) O: Iben Pytlick & Thomas Plamboeck, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Jørgensen, Peter,
Skuldelevvej 47, 4050 Skibby Fører: Jørgensen, Peter

0039 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004, , Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Bäcklund, Jørn, Blemmelyngvejen 7, Nylars,
3700 Rønne Fører: Bäcklund, Jørn

0040 Gleen Mhor's Ophelia 18029/2003, 27/08-2003, , Golden Retriever (DKBRCH Clockburn Clooneen -
Endrickbank Charmer)(w) O: John Nikolajsen, 5592 Ejby, Danmark E: Petersen, Tina Seligmann,

Dønnevældevej 41, 3230 Græsted Fører: Petersen, Tina Seligmann 4.vinder m. CK

0041 Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo -
Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Wedeen, Gunilla, Sverige E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej 66, 4100 Ringsted

Fører: Ingemann, Palle DOBBELFØRER Udm.

0042 Shootdog Whiskey Dk07169/2007, 17/03-2007, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH
DKBRCH Wetlands Wonder)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej
66, 4100 Ringsted Fører: Ingemann, Palle DOBBELFØRER 2.vinder m. CK

0043 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, , Labrador Retriever (Bassa - Thirsgaards Cassiopeia)(w) O:
Sørensen, Joan, 4100 Ringsted, Danmark E: Rask, Peter, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører: Rask, Peter

0044 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, S, Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield Marisa)
O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Elna

0045 Rocky Island's James Bond 05872/2004, 13/03-2004, S, Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield
Marisa) O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Orla Kofod, Kærbyvej 10, 3700 Rønne Fører:Kofod, Orla

0046 SEJCH Coatfloats Marimekko S26912/2006, Ingela Karlsson, Hulabäck 1142, 29591 Markaryd, Sverige 1.vinder m. Cert.

 


 

Markprøve B. 11. oktober 2009 resultater              
                     
Begynderklasse tilmeldt 29 hunde dommere John Juel og Jørgen Ulsøe        
                     
0001 Whipcord's Khi O'connor Dk05757/2008, 08/02-2008, , Golden Retriever (Bäverasens Zeb - Amberfield Sweet
Sherry)(w) O: Lind, Eva, 6630 Rødding, Danmark E: Andreasen, Lena, Viemose Gade 92, Viemose, 4771  
Kalvehave Fører: Andreasen, Lena 2.pr                
0002 Hunter Lab Ace Of Tess Dk06158/2008, 21/03-2008, , Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt -
Tess) O: Pia Krebs Nielsen, 4700 Næstved, Danmark E: Pia Krebs Nielsen, Vindsmindevej 1, B , Næstelsø,  
4700 Næstved Fører: Nielsen, Pia Krebs 3. pr.              
0003 Comics Snowflurry In Blue S 15873/2008, 10/01-2008, , Flat Coated Retriever (Inkwells Truly Yours - Comics
New Blue Creation) O: , - E: Lisager Karen, Hörsgård 2390 B, Se 264 92 Klippan, Sverige 1. pr.    
0006 Joker Dk06350/2007, 21/03-2007, , Labrador Retriever (SECH DKCH NOCH NORDCH INTCH Melicmark Louis
T Duck - Molly)(w) O: Munch, Ken, 2800 Kgs. Lyngby, Danmark E: Samson, Sten, Nørre Løkke 49, 3700 Rønne
Fører: Samson, Sten 3. pr.                  
0009 Shootdog Stewi Dk18952/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Müller, Lone, Strædet 3, 4750 Lundby  
Fører: Müller, Bent 1. pr.                  
0011 Moonstruck The Coconut S 14151/2008, 17/12-2007, , Flat Coated Retriever ( - ) O: E: Mona Strobel, Lilla  
Svedala Byv. 2, S 23393 Svedala, Sverige 3. pr.              
0015 Lobe's Labrador Wendy Dk13798/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds
Lab Stella)(w) O: Müller, Lone, 4750 Lundby, Danmark E: Müller, Lone, Strædet 3, 4750 Lundby Fører: Müller,  
Lone disk                    
0018 Born-Flat Anton Dk20484/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke
Orrtupp - Skattkammarens Island Girl) O: Jytte Larsen, 3700 Rønne, Danmark E: Harald Aggerholm,    
Duegårdsvejen 2, 3720 Aakirkeby Fører: Aggerholm, Harald disk          
0019 Lobe's Labrador Kevin Dk13806/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds Lab
Stella)(w) O: Müller, Lone, 4750 Lundby, Danmark E: Jeppsen, Svend-Ib, Eriksvej 13, 3700 Rønne Fører:  
Jeppsen, Svend-Ib 2. pr.                  
0020 Søbjerggaard's Jolene Dk15107/2008, 25/06-2008, , Golden Retriever (Kingo - Joe's My Little Pony)(w) O:  
Foglmann, Dan, 4573 Højby, Danmark E: Foglmann, Dan, Strandvej 46, 4573 Højby Fører: Susanne    
Forchhammer 1. pr. Bedste                  
0021 Lobe's Labrador Sussie Dk13801/2008, 21/06-2008, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - Hagesteds
Lab Stella) O: Bent Müller, Lone Müller, 4750 Lundby, Danmark E: Verner Kofoed, Lille Myregårdsvejen 25, 3720
Aakirkeby Fører: Kofoed, Verner 1. pr.                
0022 Shootdog Sago Dk18951/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej 66,  
4100 Ringsted Fører: Ingemann, Palle 2. pr.              
0023 Shootdog Sille Dk18959/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Mørch, Jacob, Viemose Gade 92,  
Viemose, 4771 Kalvehave Fører: Mørch, Jacob 1. pr. Bedste            
0025 SU(U)CH Birdkeepers A Wish Came True S 19141/2005, 25/01-2005, Sort, Labrador Retriever (SECH DKCH
INTCH Cassatas Fantom Ferdinand - SEVCH LP2 Sea-Birds Just Like Velvet) O: E: Monica Jarl- Winnberg,  
Möcklö, Se 373 02 Ramdala, Sverige 2. pr.              
0027 Perils Of Penelope Pitstop Loi09/41851, 24/04-2008, , Golden Retriever ( - ) O: E: Osvold Solveig,  
Safmovegen 69, N 2074 Eidsvoll Verk, Norge 2. pr.            
0028 Respons Kluriga Krabat-Ten S 69325/2004, 12/12-2004, , Golden Retriever ( - ) O: E: Alredsen André,  
Smiekrogen 14, N 3470 Slemmstad, Norge 3. pr.              
0029 Respons Qluriga Qoyot-Ten S 50132/2008, 25/06-2008, , Golden Retriever ( - ) O: E: Alfredsen André,  
Smiekrogen 14, N 3470 Slemmestad, Norge disk              
0029A Golden Vesterlyng's Token of Clyde/Allan Mortensen Dk06221/2008 2. pr.        
0029B Golden Vesterlyng's Token of Luna Dk06214/2008 disk          
0029C Labrador Izma/Ivan Nielsen Dk08170/2008 3. pr.            
                       
                       
Åben klasse 35 hunde tilmeldt dommere Marianne Ankjær og Anders Mølgaard      
                       
0031 Cale 06755/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Bäcklund, Mona,  
Blemmelyngvejen 7, Nylars, 3700 Rønne Fører: Bäcklund, Mona 1. pr.          
0032 Kip's Akeela Dk17840/2007, 27/08-2007, , Labrador Retriever (Sparkfield Topi - Cheslabben Arwen  
Evenstar)(w) O: Pedersen, Kern, 3600 Frederikssund, Danmark E: Pedersen, Kern, Englodden 1, 3600    
Frederikssund Fører: Pedersen, Kern 1. pr.              
0033 Canto 06752/2006, 03/04-2006, , Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Kock-Jensen, Ole,  
Kællingebyvej 13, 3720 Aakirkeby Fører: Kock-Jensen, Ole 1. pr Bedste        
0034 Ertebølles Quella 17397/2006, 02/09-2006, S, Labrador Retriever (Lærkereden's Qvark - Ertebølles Lola) O:
Jørgen Torp, 9670 Løgstør, Danmark E: Gert Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Gert 3. pr.  
0035 Pax's Labrador Silke Dk08974/2007, 24/04-2007, , Labrador Retriever (Bassa - Thirsgaards Cassiopeia)(w) O:
Sørensen, Joan, 4100 Ringsted, Danmark E: Rask, Peter, Smallesund 20, 3700 Rønne Fører: Rask, Peter 1. pr.  
0036 Brown Hunt's Puff Dk16319/2007, 27/07-2007, , Labrador Retriever (Foxon Joodii - Brown Hunt's Silke)(w) O:
Lillevang, Pernille, 8722 Hedensted, Danmark E: Lassen, Ida Merete, Pederskervejen 124, Pedersker, 3720  
Aakirkeby Fører: Lassen, Ida Merete 2. pr.              
0037 Sungold Job A'holic Dk12201/2007, 03/06-2007, , Golden Retriever (Kingo - Ambertrail's Happy Heatleader)(w)
O: Forchhammer, Susanne, 3550 Slangerup, Danmark E: Forchhammer, Susanne, Borgerdydsvej 16, Buresø,  
3550 Slangerup Fører: Forchhammer, Susanne disk              
0038 Faarbech's Gospel Music 08980/2006, 01/05-2006, , Golden Retriever (DKCH(U) Summeramba Chopin -  
Gembæk's Much Too Much Music)(w) O: Morten Og Anja Faarbech, 4400 Kalundborg, Danmark E: Andersen,  
Martin, Rønnevej 37, Aakirkeby, 3720 Aakirkeby Fører: Andersen, Martin. 2. pr.        
0040 Hunter Lab Bess Of Tess Dk06160/2008, 21/03-2008, , Labrador Retriever (Denes Boy Dan Of Tudorcourt -
Tess) O: Pia Krebs Nielsen, 4700 Næstved, Danmark E: Pia Krebs Nielsen, Vindsmindevej 1, B , Næstelsø,  
4700 Næstved Fører: Nielsen, Pia Krebs 3. pr.              
0041 Flatterhaft Callaway Hot S 17870/2008, 14/01-2008, , Flat Coated Retriever (NORDCH SEVCH INTCH Inkwells
Final Guess - Claans Singel Peg) O: E: Ann-Sofi Höijenstam, Skogsharevägen 5, S 24652 Löddeköpinge,  
Sverige 3. pr.                    
0042 Gleen Mhor's Mia Dk03618/2008, 06/02-2008, , Golden Retriever (Anouk Of Enigmatic Patience - Gate My
Melodie Of Golden Spirit)(w) O: Nikolajsen, John, 5592 Ejby, Danmark E: Mahler, Dorte Klarskov,    
Blemmelyngvejen 8, 3700 Rønne Fører: Mahler, Dorte Klarskov 1. pr. Bedste        
0043 Golden Baltic Sea Christmas Andy Dk00870/2007, 27/12-2006, , Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff -
Tasgold Comeback Cissy)(w) O: Andersen, Jørn, 3700 Rønne, Danmark E: Larsen, Rene S., Georgsvej 6,  
Arnager, 3700 Rønne Fører: Anja L. Vilsholm 2. pr.            
0044 Lærkereden's Laika Dk00149/2008, 23/11-2007, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker -  
Lærkereden's Freja)(w) O: Simonsen, Ove, 9520 Skørping, Danmark E: Lysegaard, Kenn, Blemmelyngvejen 8,  
3700 Rønne Fører: Lysegaard, Kenn 2. pr.              
0045 Batmoors' Gentle George Will Dk10664/2008, 11/05-2008, , Labrador Retriever (Fastlane Chuck Of Buttsend -
Altiquin Breeze)(w) O: Plamboeck, Thomas, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Raaballe, Johannes, Dalvangen  
3, Erritsø, 7000 Fredericia Fører: Raaballe, Johannes 1. pr.            
0046 Kiebitz's Isak Dk18036/2007, 25/08-2007, , Golden Retriever (Kiebitz's Daddie - Kiebitz's Easy Now  
Euphemia)(w) O: Berger, Inger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Grønnegaard, Leif, Klintebovej 1, 3720 Aakirkeby  
Fører: Grønnegaard, Leif 3. pr.                
0047 Lijynis O'shaya Dk11927/2007, 17/06-2007, , Flat Coated Retriever (DEVDHCH LUCH DKCH DECH Lijynis
Limelight - DKCH SECH DEVDHCH INTCH Starworkers Against All Odds)(w) O: Nielsen, Lis Jytte, 4700  
Næstved, Danmark E: Sorth-Olsen, Anette, Rugmarken 1, 3700 Rønne Fører: Sorth-Olsen, John disk    
0048 Benjo's Black Olfort 17209/2006, 22/08-2006, , Labrador Retriever (DKBRCH Whillanbeck Tinker - Benjo's
Black Athene)(w) O: Jon & Bente Andersen, 7500 Holstebro, Danmark E: Hjorth, Ole, Urmarken 3, Årsdale, 3740
Svaneke Fører: Hjorth, Ole 1. pr.                
0049 Born-Flat Zion Dk20481/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps Jocke Orrtupp
- Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Larsen, Jytte, Åvej 30, 3700 Rønne  
Fører: Larsen, Jytte 1. pr.                  
0050 Kiebitz's Jennie Dk22967/2007, 09/11-2007, , Golden Retriever (DKBRCH Clockburn Clooneen - Kiebitz's  
Xantippe)(w) O: Berger, Inger, 6580 Vamdrup, Danmark E: Klitgaard, Marianne, Østermøllevej 11, Fredsø,  
Lødderup, 7900 Nykøbing M Fører: Klitgaard, Marianne 2. pr.          
0051 EUUV05 DKKV05 DKKV07 Sasa's Othello 02979/2004, 28/01-2004, , Curly Coated Retriever (Moselund's
C-Mol - EUV00 EUV02 EUV03 Sasa's Amorella)(w) O: Bodil & Ida Jensen, 4792 Askeby, Danmark E: Jensen,  
Bodil, Tostenæs Kobbel 3, 4792 Askeby Fører: Jensen, Bodil DOBBELFØRER disk      
0054 Respons Kvittrande Kokett-Ten S 69327/2004, 12/12-2004, , Golden Retriever (Gainwill Marchall - SECH  
DKCH SEJCH Respons Vinjett-Ten) O: E: Ingela Stake, Diregentvägen 116, S 57654 Uppsala, Sverige 3. pr.  
0056 Respons Kramiga Kamrat-Ten S 69323/2004, 12/12-2004, , Golden Retriever (Gainwill Marchall - SECH DKCH
SEJCH Respons Vinjett-Ten) O: E: Elisabeth Hoppe, Jungmansgatan 464, S 62152 Visby, Sverige 3. pr.    
0057 Amberfield Hugo Boss 05219/2006, 11/03-2006, G, Golden Retriever (Whipcord's Wonder Jeff - Ørnhøj's  
Maggie Af Penny Lane) O: Belinda Bak, 7870 Roslev, Danmark E: Jørn Andersen, Stumpevejen 2, Nyker, 3700  
Rønne Fører: Andersen, Jørn 3. pr.                
0059 Respons Kulinariska Korint-Ten S 69324/2004, 12/12-2004, , Golden Retriever (Gainwill Marchall - SECH  
DKCH SEJCH Respons Vinjett-Ten) O: E: Lena Ingmarsdotter, Losta Näsby, S 19592 Måarsta, Sverige disk  
0060 Flatterhaft Dunder Duellen S 42162/2004, 11/05-2004, Sort, Flat Coated Retriever (SEVCH NORDCH  
Flatterhaft C Is For Corpse - SEVCH SECH Flatterhaft Thyme) O: E: Marita Hansson, Andersfält 206 C,  
Se-30265 Halmstad, Sverige Fører: Hansson, Marita DOBBELFØRER 2. pr.        
0061 Respons Eminenta Estet-Ten S 41895/2002, 10/06-2002, , Golden Retriever (SECH(U) Colbar Step Ahead -
Respons Zabbat-Ten) O: , Sverige E: & Janne Törnblom Maud, Soluddsstigen 40, Ö. Tynningö, Se 185 92  
Vaxholm, Sverige Fører: Maud & Janne Törnblom disk            
0063 Sasa's Blue Star 17475/2004, 22/08-2004, , Labrador Retriever (Birdsong's Light Night Rider - Sasa's Polka  
Star)(w) O: Bodil & Ida Jensen, 4792 Askeby, Danmark E: Jensen, Bodil, Tostenæs Kobbel 3, 4792 Askeby  
Fører: Jensen, Bodil DOBBELFØRER 3. pr.              
0064A Anthriscus Captain Blood S 24342/2005, 27/02-2005, , Flat Coated Retriever (Skattkammarens Latin Lover -
Boltiltorps Nice Looking Lass) O: , . E: Westberg-Johnsen Margareta, Källvagen 6, Se 232 51 Åkarp, Sverige 0.pr.
0064B Whipcord's Stærk Odder Dk07781/2008, 06/04-2005 , S, Flat Coated Retriever (DKBRCH  NOJCH  
Fågeltorps Jocke Orrtupp - Jasmin), O:Eva Lind, 6630 Rødding, Danmakr, ER. Helle Bechgaard. Valbirkvej6, 2900 Hellerup
Fører: Helle Bechgaard 0. pr.                  
0064C Shootdog Solo Dk18955/2008, 30/08-2008, , Labrador Retriever (DKBRCH DKJCH Black Labarrows Elvis -
Wingman's Maggie) O: Palle Ingemann, 4100 Ringsted, Danmark E: Jesper Funch Jensen, Kannikegårdsvej 30,  
Bodilsker, 3730 Nexø Fører: Jensen, Jesper Funch 1. pr.            
                       
                       
Vinder klasse 21 hunde tilmeldt dommer Christian Biox Søndergaard        
                       
0065 Chatze 06750/2006, 03/04-2006, S, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Preben Jørgensen,  
Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Preben DOBBELFØRER        
0066 Ravensbank Swift 16473/2006, 30/08-2006, , Labrador Retriever (DKBRCH Cynhinfa Emperor - Tidemark  
Ivy)(w) O: Søren Voigt, 5792 Årslev, Danmark E: Müller, Gert, Svenstrupvej 60, 2665 Vallensbæk Strand Fører:  
Müller, Gert                    
0068 Fågeltorps Tea Morkulla 12814/2006, 19/03-2006, , Flat Coated Retriever (NORDCH Toffedreams Willy-Nilly
Kickapoo - Fågeltorps Soda Tjäder)(w) O: J. Gustafsson & A. Sternerfors, Sverige E: Olesen, Palle, Jyllandsgade  
48, 9520 Skørping Fører: Olesen, Palle DOBBELFØRER            
0069 Doubleuse Grousemountain Dk04420/2007, 20/01-2007, , Golden Retriever (INTBRCH Bell Oktave Apollo -
Doubleeuse Lingonberry)(w) O: Wedeen, Gunilla, Sverige E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej 66, 4100 Ringsted  
Fører: Ingemann, Palle DOBBELFØRER                
0070 Coatfloats Marimekko S 26912/2006, 14/03-2006, , Flat Coated Retriever ( - ) O: , . E: Karlsson Ingela,  
Hulabäck 1142, Se 285 91 Markaryd, Sverige 2. Vinder            
0071 Batmoors' Leitrim Jake 19470/2006, 29/09-2006, , Labrador Retriever (Fastlane Chuck Of Buttsend - Altiquin
Breeze)(w) O: Iben Pytlick & Thomas Plamboeck, 5892 Gudbjerg Sydfyn, Danmark E: Jørgensen, Peter,  
Skuldelevvej 47, 4050 Skibby Fører: Jørgensen, Peter 1. Vinder          
0072 Sungold Joe & The Juice Dk12200/2007, 03/06-2007, , Golden Retriever (Kingo - Ambertrail's Happy  
Heatleader)(w) O: Forchhammer, Susanne, 3550 Slangerup, Danmark E: Christensen, Svend, Guldborgsundvej  
210, 4983 Dannemare Fører: Christensen, Svend              
0073 Skattkammarens Don Pasqual 15559/2004, 24/04-2004, , Flat Coated Retriever (SEJCH Gunhills Happy -  
Skattkammarens Voodoo Queen)(w) O: Karin Rankloo, Sverige E: Bäcklund, Jørn, Blemmelyngvejen 7, Nylars,  
3700 Rønne Fører: Bäcklund, Jørn                
0074 Skattkammarens Voodoo Queen 03285/2002, 13/07-2001, S, Flat Coated Retriever (LP1 Semtegens Toro  
Bravo - Skattekammarens Enchilada) O: Lindell Rankloo Karin, Sverige E: Preben Jørgensen, Kratgårdsvejen 10,  
3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Preben DOBBELFØRER            
0075 Sungold Fonzy Fast Foot 09361/2003, 15/04-2003, , Golden Retriever (Sungold Lucky Wuk - Ambertrail's  
Happy Heatleader)(w) O: Susanne Forchhammer, 3670 Veksø Sjælland, Danmark E: Forchhammer, Susanne,  
Borgerdydsvej 16, Buresø, 3550 Slangerup Fører: Forchhammer, Susanne 3. Vinder      
0076 Flatterhaft Sandy Lane Of Claans S 27534/2006, 23/03-2006, , Flat Coated Retriever (SECH(U) NOCH DKCH
Flatterhaft Black Dog - Claans Singel Peg) O: E: Ann-Sofi Höijenstam, Skogshareväfen 5, A24652    
Löddeköpinge, Sverige                  
0077 Anthriscus Captain Black Bellamy S 23340/2005, 27/02-2005, , Flat Coated Retriever (Sttattkammarens Latin
Lover - Boltiltorps Nice Looking Lass) O: , . E: Westberg-Johnsen Margareta, Källvägen 6, Se 232 51 Åkarp,  
Sverige                      
0078 Red-Hot-Chilli S 51836/2004, 04/07-2004, , Golden Retriever (Vassruggens Loke Jojkkapojken - Goldensafe's
Esmeralda) O: E: Ulf Hammerström, Kamparås 2, S 44194 Allingås, Sverige        
0079 Vasegaard Chip's Sika Dk07409/2007, 14/04-2007, , Labrador Retriever (Easy Magic's Chipsi - DKJCH Lucky
Labrador's Piper Citrus)(w) O: Rasmussen, Charlotte, 4720 Præstø, Danmark E: Mørch, Jacob, Viemose Gade  
92, Viemose, 4771 Kalvehave Fører: Mørch, Jacob              
0080 Cilla 06749/2006, 03/04-2006, S, Flat Coated Retriever (SECH SEVCH DKCH Miss Mallorys Push To Play -
Skattkammarens Voodoo Queen) O: Preben Jørgensen, 3720 Aakirkeby, Danmark E: Jette Kock Jørgensen,  
Kratgårdsvejen 10, 3720 Aakirkeby Fører: Jørgensen, Jette Kock          
0081 Rocky Island's Lara Croft 05871/2004, 13/03-2004, S, Labrador Retriever (Avons Rainman - Sparkfield Marisa)
O: Christina Andersen, 3751 Østermarie, Danmark E: Elna Juhl, Nørremøllevej 14, 3730 Nexø Fører: Juhl, Elna  
0082 Born-Flat Jocke O. Junior Dk20486/2007, 02/10-2007, , Flat Coated Retriever (DKBRCH NOJCH Fågeltorps
Jocke Orrtupp - Skattkammarens Island Girl)(w) O: Larsen, Jytte, 3700 Rønne, Danmark E: Olesen, Palle,  
Jyllandsgade 48, 9520 Skørping Fører: Olesen, Palle DOBBELFØRER          
0083 Shootdog Whiskey Dk07169/2007, 17/03-2007, , Labrador Retriever (Shootdog Guffi - DKJCH DKDKKJCH
DKBRCH Wetlands Wonder)(w) O: Ingemann, Palle, 4100 Ringsted, Danmark E: Ingemann, Palle, Haraldstedvej  
66, 4100 Ringsted Fører: Ingemann, Palle DOBBELFØRER            
0084  Seahill Highland Wind Dk07732/2005, labrador            

 


 

 

Markprøve B, Bornholm 4. Juli 2009 Ibsker Plantage      
         
         
Begynderklasse   21 hunde tilmeldt Dommer Erling Nielsen
         
Race   Navn   Præmiering Ejer
Chesapeake   Waterlover Aprilia   3. Pr. Charlotte Lia, Viby Sjælland
Labrador   Kappelhøjen's Berta   1. Pr. Tony Nielsen, Kregme
Labrador   Canis Amicus Mouse Toffee   1. Pr. Kurt Henriksen, Kibæk
Golden   Amberfield Midnight Flirt   3. Pr. Jørn Andersen, Nyker
Labrador   Lobe's Labrador Kevin Bedste 1. Pr. Svend-Ib Jeppsen, Rønne
Flat Coated   Starworkers No Mercy   0. Pr. Helle Nielsen, Fuglebjerg
Flat Coated   Lijynis O'Shaya   1. Pr. John Sorth-Olsen. Rønne
Flat Coated   Nerelius Let's Get Wild   2. Pr. Anete Nielsen, Mensrup
Labrador   Kefverön's Daylight   3. Pr. Rolf Hammarlund, Sverige
Labrador   Lobe's Labrador Sussie   1. Pr. Verner Kofoed, Aakirkeby
Golden   Gleen Mhor's Mia   1. Pr. Dorte Mahler, Nylars
Labrador   Lærkereden's Laika   1. Pr. Kenn Lysegaard, Nylars
Flat Coated   Born-Flat Zanti   2. Pr. Dorthe Kaplan, Rønne
Golden   Kiebitz's Just Othello   1. Pr. Tina Seligmann Petersen, Græsted
Labrador   Annula's She Got the Look   3. Pr. Tina Jungshoved Bjerre, Solrød Strand
Labrador   Sea-Birds Wild Fire   3. Pr. Kristina Lindstrand, Sverige
Golden   Woodstar Loke   2. Pr. Steen Marbæk, Bording
Chesapeake   Waterlover Honda   2. Pr. Marianne Bagger, Sverige
         
         
Åbenklasse   22 hunde tilmeldt Dommer Valdemar Brøgger og Kaj Lübcke
         
Race   Navn   Præmiering Ejer
Labrador   Sea-Birds Power of Love   D. Kristina Lindstrand, Sverige
Labrador   Pax's Labrador Silke   1. Pr. Peter Rask, Rønne
Golden   Hilderyth Hasse Bedste 1. Pr. Anne Mette Nørgaard Linsaa, Hillerød
Labrador   Rocky Island's Mickey Bedste 1. Pr. Kirsten Fritzinger, Nexø
Labrador   Benjo's Black Olfert   2. Pr. Ole Hjorth Hansen, Årsdale
Flat Coated   Canto   2. Pr. Ole Kock- Jensen, Pedersker
Labrador   Kandis   3. Pr. Anne Marie Henriksen, Kibæk
Flat Coated   Cale   2. Pr. Mona Bäcklund, Nylars
Flat Coated   Born-Flat Zion   2. Pr. Jytte Larsen, Rønne
Golden   Hilderyth Helena   2. Pr. Peter Schou Andersen, Hillerød
Labrador   Stjärnebergs Hope   2. Pr. Ulla Willeroth, Sverige
Labrador   Ertebølles Quella   3. Pr. Gert Juhl, Nexø
Golden   Faarbech's Gospel Music   3. Pr. Martin Holm Andersen, Aakirkeby
Golden   Amberfield Hugo Boss   2. Pr. Jørn Andernse, Nyker
Labrador   Clairstone Revolution   2 p. Tina Øsergaard, Frøslev
Flat Coated   Black Amandas Show Off   0. Pr. Anette Nielsen, Menstrup
Labrador   Sea-Birds Lokk at Me   0. Pr. Rolf Hammarlund, Sverige
Labrador   Wingman's Maggie   0. Pr. Palle Ingemann, Ringsted
Flat Coated   Lijynis Moonlight Pearl   0. Pr. Lis Nielsen, Menstrup
Golden   Kibitz's Isak   0. Pr. Leif Grønnegaard, Aakirkeby
Golden   Hilderyth Hilda   3. Pr. Tina Seligmann Petersen, Græsted
Chesapeake   Penrose Village Gossip   2. Pr. Marianne Bagger, Sverige
         
         
Vinderklasse   17 hunde tilmeldt   Flemming Nøhr Crhristensen
        Ejer
Race   Navn   Præmiering  
Labrador   Pooles Tilde   Udm. Tony Nielsen, Kregme
Labrador   Sortebjerg's Dark Shanti     Henrik Poulsen, Holte
Flat Coated   Sweet Solution's Amazing Angel     Jesper Funch Jensen, Bodilsker
Flat Coated   Skattkammarens Don Pasqual   4. vinder Jørn Bäcklund, Nylars
Labrador   Shootdog Zeus     Frank Graversen, Muleby
Labrador   Coco     Marianne Graversen, Muleby
Flat Coated   Chatze   2. vinder CK Preben Jørgensen, Aakirkeby
Flat Coated   Skattkammarens Voodoo Queen   3. vinder CK Preben Jørgensen, Aakirkeby
Flat Coated   Cilla     Jette Kock Jørgensen, Aakirkeby
Golden   Hilderyth Gabriele     Peter Schou Andersen, Hillerød
Labrador   Rocky Island's Lara Croft     Elna Juhl, Nexø
Labrador   Shootdog Whiskey     Palle Ingemann, Ringsted
Labrador   Spring Swift Oscar     Torben Poulsen, Samsø
Labrador   Greenbriar Fedora of Rockybrook     Preben Arenfeldt, Nødebo
Labrador   Ravensbank Swift   1 vinder Cert. Gert Müller, Vallensbæk
Golden   Doubleuse Grousemountain     Palle Ingemann, Ringsted


 


 

Markprøve B, Bornholm den 12. Oktober 2008 Bolsterbjerg        
           
           
Begynderklasse   33 hunde tilmeldt Dommere Marianne Ankjær og Gitte Roed
           
Race   Navn     Præmiering Ejer
Flat Coated   Whipcord's Stærk Odder     3.pr. Helle Bechgaard, Hellerup
Flat Coated   Don's Kung Liljekonvalje av Dungen     3.pr. Karin Broslam Berglund, Sverige
Flat Coated   Basicretrieverhunter Gina     3.pr. Kjeld Jensen, Rønne
Flat Coated   Black Mica's Helter Skelter     D. Gunilla Henningsson, Sverige
Golden   Golden Baltic Sea Christmas Andy     1.pr. Anja Larsen Vilsholm, Rønne
Flat Coated   Madum Bjergs Arielle     D. Karen Lisbeth Hansen, Rønne
Flat Coated   Bramatha Hot Love     0. Barbro Fridström, Sverige
Labrador   Smart Fellow's No Excuse Needed     2.pr. Ann-Marie Petersson, Sverige
Labrador   Sasa's Ladybird     D. Ida Jensen,  Askeby
Labrador   Brown Hunt's Puff     1.pr. Ida Lassen, Aakirkeby
Golden   Kiebitz's Isak   Bedste 1.pr. Leif Grønnegaard, Aakirkeby
Labrador   Sea-Birds Rock-A-Billy-Boy     0. Lene og Jan Nielsen, Skibby
Flat Coated   Basicretrieverhunter Nugga     3.pr. Inge Merete Frisenberg Buhl, Faxe
Flat Coated   Coobie     0. Anne Kock-Jensen, Aakirkeby
Flat Coated   Born-Flat Zion     1.pr. Jytte Larsen, Rønne
Flat Coated   Moonstruck The Love Story   Bedste 1.pr. Christina Drottsgård, Sverige
Labrador   Keferön's Daylight     0. Rolf Hammerlund, Sverige
Flat Coated   Moonstruck The Love Crime     0. Christina Drottsgård, Sverige
Flat Coated   Don's Det Sjunde Inseglet     D. Jan Berglund, Sverige
Labrador   Clairstone Euphoria     0. Tina Østergaard, St. Heddinge
Labrador   Kip's Akeela     1.pr. Kern Pedersen, Frederikssunde
Flat Coated   Born-Flat Jocke O. Junior     1.pr. Palle Olesen, Skørping
Labrador   Bjørn     1.pr. Jørn Aaby Svendsen, Vestermarie
Labrador   Annual's She Got The Look     D. Tina Jungshoved Bjerre, Solrød Strand
Golden   Respons Kramiga Kexnougat-Ten     1.pr. Kristine Mortensen, Føllenslev
Flat Coated   Don's Larsson I Andra Giltet     D. Lena Rösiö. Sverige
Labrador   Faxksemosen's S. Frida     2.pr. Maria Hansen, Slagslunde
Labrador   Pax's Labrador Silke     1.pr. Peter Rask, Rønne
Flat Coated   Almanza Beyond Belief     3.pr. Anna Qvarfort, Sverige
           
           
           
Åben klasse   40 hunde tilmeldt Dommer   Jon Andersen og Lars Mertz
           
Race   Navn     Præmiering Ejer
Labrador   Cut'n Cordoza's Making Sucess     3.pr. Tina Jungshoved Bjerre, Solrød Strand
Flat Coated   Cale     0. Mona Bäcklund, Nylars
Curly Coated   Sasa's Othello     D. Ida Jensen, Askeby
Flat Coated   Canto     D. Ole Kock-Jensen, Pedersker
Flat Coated   Almanza Pause For Applause     D. Tina Engström, Sverige
Labrador   Berntssons O'la La Watch That Girl     2.pr. Annika Berntsson, Sverige
Labrador   Sea-Birds Loveletters in The Sand     3.pr. Lene Nielsen, Sverige
Labrador   Rocky Island's Mickey     2.pr. Kirsten Fritzinger, Nexø
Golden   Faarbech's Gospel Music     1.pr. Martin Andersen, Aakirkeby
Labrador   Ertebølle's Quella     D. Gert Juhl, Nexø
Labrador   Batmoors' Leitrim Jake   Bedste 1.pr. Peter Jørgensen, Skibby
Labrador   Darfy's Georgine     D. Freddy Frederiksen, Vissenbjerg
Flat Coated   Basicretrieverhunter Joy     1.pr. Inge Merete Frisenberg Buhl, Faxe
Golden   Amberfield Hugo Boss   Bedste 1.pr. Jørn Andersen, Nyker
Labrador   Sea-Birds Power of Love     D. Kristina Lindstrand. Sverige
Labrador   Taslas Little Cloud Dancer     3.pr. Klaus Jensen, Jordurp
Labrador   Sea-Birds Snowstorm     0. Pernilla Andersson, Sverige
Labrador   Sea-Birds Look at Me     0. Rolf Hammerlund, Sverige
Flat Coated   Flatterhaft Spark Plug     3.pr. Gunilla Johansson, Sverige
Flat Coated   Moonstruck Oddball     2.pr. Björn  Johnsson, Sverige
Labrador   Hunter Lab Dee Dee     2.pr. Pia Krebs Nielsen, Næstved
Labrador   Petit Deor's Sweet Loving Kamille     3.pr. Gitte Roed, Jordrup
Flat Coated   Flatterhaft  A Fortune to Borrrow     D. Marita Hansen, Sverige
Labrador   Lochiness Dancer in the Dark     1.pr. Maria Danielsson, Sverige
Labrador   Clairstone Revolution     2.pr. Tina Østergaard, Frøslev
Flat Coated   Hinnared's Nolte     2.pr. Cecilia Bording, Sverige
Flat Coated   Flatterhaft Dunder Duellen     2.pr. Marita Hansson, Sverige
Labrador   Melicmark Pasta Carbonara     3.pr. Pia Krebs Nielsen, Næstved
Labrador   Benjo's Black Olfert     2.pr. Ole Hjorth, Årsdale
Labrador   Inassicas Kleo     3.pr. Björn Johnsson, Sverige
Flat Coated   Miss Mallorys Love at First Sight     2.pr. Annica Reitmaier, Sverige
Labrador   Rocky Island's Vet. Sally     2.pr. Karsten Andersen, Østermarie
Flat Coated   Almanza Teachers Nightmare     2.pr. Tina Engström, Sverige
Flat Coated   Moonstruck Runaway Bride     2.pr. Gunilla Wallenmark. Sverige
Flat Coated   Boppalooza Moviestar      0. Fadrian Wallenmark. Sverige
           
           
Vinderklasse   17 hunde tilmeldt Dommer   Christian Brix Søndergaard
           
Race   Navn     Præmiering Ejer
Flat Coated   Pearly Coat Dazzle from Tabaqui       Hinrich Lorenzen Tyskland
Labrador   Shootdog Zeus       Frank Graversen, Muleby
Labrador   Kullaholm's Vargen       Curt Lundström, Sverige
Labrador   Rocky Island's Snow-Plough Victor       Liselotte Hansen, Årsdale
Labrador   Rocky Island's Lara Croft       Elna Juhl, Nexø
Flat Coated   Jiigers Tarka Lovely Laura       Norma Olesen, Skørping
Flat Coated   Mavislight Flow-Of-Spirits       Hinrich Lorenzen Tyskland
Labrador   Trompeterbakkens Grace       Thorleif Rigenstrup, Kolding
Golden   Red Hot Chili        Ulf Hammerström. Sverige
Flat Coated   Fågeltorps Tea Morkulla       Palle Olesen, Skørping
Flat Coated   Sweet Solution's Amazing Angel       Jesper Funch Jensen, Bodilsker
Labrador   Hackihäls Dipper       Curt Lundström, Sverige
Flat Coated   Pearly Coat Magda fra Delia       Sven Erichsen, Rønne
Labrador   Coco       Marianne Graversen, Muleby
Labrador   Cheslabben Arwen Evenstar       Kern Pedersen, Frederikssund
Flat Coated   Skattkammarens Don Pasqual       Jørn Bäcklund, Nylars
Labrador   Darfy's Ecru-Steffi   1.vinder med cert. Anne-Marie Jønke, Holstebro

 


 

Markprøve B, Bornholm den 12. Juli 2008 Ibsker Plantage        
           
           
Begynderklasse   19 hunde tilmeldt Dommer Viggo Berger  
           
Race   Navn   Præmiering Ejer  
Golden   Golden Baltic Sea Christmas Andy   3. Pr. Anja Vilsholm, Arnager  
Flat Coated   KiriaTakia's Malika Mou   0. Pr. Charlotte Bagger Pedersen, Askeby  
Nova Scotia   Shaggy Toller's Milli-Max Maico   2. Pr. Allan H. Jakobsen, Snoghøj   
Labrador   Gainwill Nettie Jubii   2. Pr. Annelise Pedersen, Lykkesholm  
Labrador   Ertebølles Quella   1. Pr. Gert Juhl, Nexø  
Labrador   Älvgårdens Ysta   3. Pr. Åsa Westerlund, Sverige  
Labrador   Wildn'beauty's Coyote Brown   0. Pr. Anne Marie Henriksen, Kibæk   
Labrador   Aladin   1. Pr. Kevin Nielsen, Hillerød  
Labrador   Searover Flys Actor   3. Pr. Carsten Skovgaard Nielsen, Gentofte  
Labrador   Sea-Birds Power of Love   1. Pr. Kristina Lindstrand, Sverige  
Flat Coated   Moonstruck Runaway Bride   1. Pr. Gun Wallenmark, Sverige  
Golden   Sungold Funny Nanna   1. Pr. Diana Løjtved Mogensen, Klemensker
Flat Coated   Toffedreams Hot Streak   0. Pr. Helle Nielsen, Fuglebjerg  
Golden   Faarbech's Gospel Music Bedste 1. Pr. Martin Andersen, Aakirkeby  
Flat Coated   Almanza Marshmallow   0. Pr. Anette Nielsen, Menstrup  
Nova Scotia   Tuldahl's Noah   0. Pr. Anina Steentofte, Ringsted  
Golden   Tallygold Chasing Rainbows   D. Maria Lindegaard, Ringsted  
Labrador   Pax'sLabrador Silke   3. Pr. Peter Rask, Aakirkeby  
           
           
Åbenklasse   24 hunde tilmeldt Dommer Kresten Henriksen  
           
Race   Navn   Præmiering Ejer  
Labrador   Spring Swift Oscar   1. Pr. Torben Poulsen, Samsø  
Flat Coated   Canto   3. Pr. Ole Kock-Jensen, Pedersker  
Flat Coated   Flatterhaft Dunder Duellen   1. Pr. Marita Hansson, Sverige  
Labrador   Wingman's Maggie   D. Palle Ingemann, Ringsted  
Labrador   Huntman's Choice Lindsey   1. Pr. Birgitte Nielsen, Askov  
Flat Coated   Flatterhaft A Fortune To Borrow   D. Marita Hansson, Sverige  
Labrador   Rocky Island's Mickey Bedste 1. Pr. Kirsten Fritzinger, Nexø  
Labrador   Shootdog Whiskey   2. Pr. Palle Ingemann, Ringsted  
Flat Coated   Cale   3. Pr. Mona Bäcklund, Nylars  
Flat Coated   Boppalooza Moviestar   D. Gun Wallenmark, Sverige  
Flat Coated   Kiria Takia's Inage   3. Pr. Charlotte Bagger Pedersen, Askeby  
Golden   Amberfield Hugo Boss   D. Jørn Andersen, Nyker  
Labrador   Bejno's Black Olfort   2. Pr. Ole Hjorth, Årsdale  
Curly Coated   Sasa's Othello   3. Pr. Bodil Jensen, Askeby  
Golden   Doubleuse Grousemountain   1. Pr. Palle Ingemann, Ringsted  
Flat Coated   Lijynis Moonlight pearl   D. Lis Nielsen, Menstrup  
Labrador   Sortebjerg's Djengis Khan   3. Pr. John Jørgen Ditlefsen, Tune  
Labrador   Kandis   2. Pr. Kurt henriksen, Kibæk