Resultater fra forårsskue

Resultater fra forårsskue 21. maj 2017 i Rønne Rådhuspark            
                     
Dommer Simon Christensen, Rønne.                
                     
Golden 10 tilmeldte                    
                     
Golden Baltic Sea Herman/Jørn Andersen SL Babyklasse 1.v. og Skuets Bedste Baby        
Dawnbuster's Jazzman/Ditte Dideriksen SL Hvalpeklasse 1.v. og Skuets Bedste Hvalp       
Tallygold Talking of The Sun/Solveig Koefoed Excellent Juniorklasse 1. v. BHK5.        
Golden Baltic Sea Gilbert/Anni Møller Excellent Åbenklasse 3.v.BHK3.          
Golden Baltic Sea Guido/Jørn Andersen Excellent Åbenklasse 2.v. BHK2.          
Golden Baltic Sea Gambler/Ditte Wolsted Excellent Åbenklasse 1.v. BHK1 BIR og Best in Show 1., vinder af vandrepokal
Golden Baltic Sea Here I Come Evita/Jørn Andersen Excellent Åbenklasse 1.v. BTK3.        
Sungold Cool Keeper/Diana Løjtved Mogensen Excellent Brugshundeklasse 1.v. BHK4        
Amberfield Midnight Flirt/Jørn Andersen Excellent Veteranklasse 1.v. BTK1 BIM        
Golden Baltic Sea Celina/Ane Andersen Excellent Veteranklasse 2.v. BTK2          
                     
Flatcoated 4 tilmeldte                  
                     
Nikita/Anette Sorth/Olsen Excellent Juniorklasse 1.v. BTK1. BIM            
Susedalens Sako Quad/Steffen Hansen Excellent Åbenklasse 1. v. BHK1 BIR Best in Show 2.      
Skattkammarens Maxwell Klinger/Preben Jørgensen Excellent Brugshundeklasse 2.v. BHK3.      
Skattkammarens Isle of Man/Jete Kock Jørgensen Excellent Brugshundeklasse 1.v. BHK2.      
                     
Labrador 1 tilmeldt                    
                     
Lyng-Lab's Mulle/Jens-Jørn Kofoed Excellent Åbenklasse. 1.v. BTK1 BIR Best in Show 3.      
                     

 

 

 

 


 

Resultater fra forårsskue 10. maj 2015 i Rønne Rådhuspark            
                     
Dommer Marianne Johansson, Sverige.                
                     
Labrador 3 tilmeldte                    
                     
Lyng-Lab's Mulle/Jens Jørn Kofoed SL Babykl., 1.v., Skuets bedste Baby.          
Lab Heartbreaker's U. S. Male/Svend-Ib Jeppsen Exc. Åbenkl., 1.v., BHK1, BIR, Best in Show 2.      
Shootdog Tara /Gert Juhl ført af Elna Juhl VG Brugshkl., 1.v., BTK1, BIM.          
                     
                     
Golden 5 tilmeldte                    
                     
Peka's Dirch/Keld Nielsen SL Hvalpekl., 1.v., Skuets bedste Hvalp          
Kildespring Angelsea/Ea Andersen ført af Jørn Andersen Exc. Juniorkl., 1.v., BTK1, BIR, Best in Show 1.    
Golden Baltic Sea Her I Come Evita/Jørn Andersen Exc. Åbenkl., 1.v., BTK2.        
Sungold Shinning Kira/Diana Løjtved  Mogensen VG Brugshkl., 1.v., BTK3.          
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen VG.Veterankl., 1.v., BHK1, BIM.          
                     
                     
Flatcoated 3 tilmeldte                  
                     
Susedalen's Sako Quad/Steffen Hansen Exc. Åbenkl., 1.v., BHK2.          
Born-Flat Cool and Speedy/Jytte Larsen ført af Jan Wredstrøm Exc. Brugshkl., 1.v., BHK1, BIM.      
Skattkammarens Isle of Iona/Karen-Lisbeth Hansen Exc. Brugshkl., 1.v., BTK1, BIR, Best in Show 3.    
                     
                     
Tak til sponsorer: Faergen for dommerrejse, Pia for tre dummier til BIS'erne Apporterer for livet støt cancerfonden…….mv.
                     

 


 

Resultater fra forårsskue 12. maj 2013 i Rønne Rådhuspark        
                 
Dommer Randi Pedersen, Region Nordsjælland uautoriseret.      
                 
Labrador 1 tilmeldt                
                 
Tumbarumba Girl Talk/Henrik Hjorth Jensen Exc. Junorkl., 1.v., BHK1, BIR, Best tin Show 3.  
                 
                 
Golden 4 tilmeldte                
                 
Golden Baltic Sea Here I Come Eliot/Finn Mogensen SL Hvalpekl., 1. v.      
Golden Baltic Sea Her I Come Evita/Jørn Andersen SL Hvalpekl., 1. v., Skuets bedste Hvalp.  
Sungold Kira/Diana Mogensen Exc. Juniorkl., 1. v., BTK1, BIM.        
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen Exc. Brugshkl., 1. v., BHK1, BIR, Best in Show 1.  
                 
                 
Flatcoated 3 tilmeldte              
                 
Skattkammarens Isle og Man/Jette Kock Jørgensen, SL Babykl., 1. v., Skuets bedste baby  
Skattkammarens Maxwell Klinger/Preben Jørgensen, Exc. Juniorkl., 1. v., BHK1, BIR, Best in Show 2.
Canto/Ole Kock-Jensen Exc. Brugshkl., 1. v., BHK2,.          
                 


 

 

Resultater fra forårsskue 20. maj 2012          
               
Dommer Susanne Forchhammer, Nordsjælland autoriseret for alle 5 retrieverracer.
               
Flatcoated 3 tilmeldte            
               
Skattkammarens Maxwell Klinger/Josefine Kock Jørgensen SL babykl., 1.v., Skuets bedste Baby
Classic Worker's Fire/Jørn Bäcklund SL babykl., 2. v.        
Canto/Ole Kock-Jensen Exc. Brugshkl., 1. v., BHK1, Best in Show 2    
               
               
Golden 2 tilmeldte              
               
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen Exc.Brugshkl., 2.v., BHK2.      
Kiebitz's Isak/Leif Grønnegaard Exc. Brugshkl.,1. v., BHK1, BIR, Best in Show 1  
               
               
Labrador 1 tilmeldt              
               
Samson/Anette Baunkjær VG Åbenkl.          
               

 


 

Resultater fra forårsskue 29. maj 2011

Resultater fra forårsskue 29. maj 2011          
               
Dommer Randi Pedersen fra Østjylland          
               
Flatcoated 2 tilmeldte            
               
Lijynis O'Shaya/Anette Sorth-Olsen VG Brugshkl.        
Skattkammarens Latin Lover/Mona Bäcklund Exc.Vet.kl., 1.v., BHK1; BIR, Best in Show 3.
               
               
Golden 10 tilmeldte              
               
Dewmist Stay in Style/Frederik Hansen SL Babykl., 1.v., Skuets bedste Baby 1.  
Golden Baltic Sea Duchess/Michael Hansen Bager SL Hvalpekl., 2.v    
Kildespring Take Me Up the Stairs/Ea Andersen SL Hvalpekl., 1.v., Skuets bedste Hvalp 1.
Golden Link Blossom Bellis/Sven Erik Larsen/Sl Hvalpekl., 3.v.      
Gladtail Unwritten Story/Frederik Hansen,  Exc.Åbenkl., 2.v., BTK2    
Golden Baltic Sea Bertha/Maria Rasmussen Exc.Åbenkl., 3.v.      
Golden Baltic Sea Catie/Jørn Andersen Exc.Åbenkl., 1.v., BTK1, BIR, Best in Show 1.  
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen Exc.Brugshkl., 1.v., BHK1, BIM.    
Golden Baltic Sea Cado/Morten Andersen Exc.Brugshkl., 2.v.,BHK2    
Amberfield Midnight Flirt/Ea Andersen Exc.Brugshkl., 1.v., BTK.3.    
               
               
Labrador 6 tilmeldte              
               
Fuga/Karsten Rasmussen SL Baybkl., 2.v.          
Tumbarumba Place Your Bets/Steen Espersen SL Babykl., 1.v., Bedste Baby 2.  
Rocky Island's Squash/Ute Woeste Exc.JK., 1.v., BTK2.      
Burgundia Labs Alto/Trine Røn Exc.Åbenkl., 1.v., BHK1, BIM.      
Lindehøj's Eja/Rikke Kofoed Exc. Åbenkl., 1.v., BTK1, BIR, Best in Show 2.    
Chilistone Miramar/Niels Peter Dahl VG Brugshkl.        
               

 


 

Skue Resultater 30/5 2010

Resultater fra forårsskue 30. maj 2010        
             
Dommer Karin Weibull Sverige        
Golden 6 tilmeldte            
             
Golden Tunes No Doubt/Lars Westh SL Hvalpekl. Skuets bedste Hvalp 2.  
Golden Baltic Sea Cado/Catharina Tjørnholm Exc.JK, 1.v., BHK1, BIR, Best in Show 1
Golden Baltic Sea Catie/Jørn Andersen Exc.JK, 1,v.,BTK1, BIM    
Golden Baltic Sea Celina/Ane Andersen, Exc.JK, 2.v., BTK3    
Amberfield Midnight Flirt/Jørn Andersen VG Brugshkl., 1.v., BTK2    
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen, VG Brugshkl., 1.v., BHK2    
             
Flatcoated 2 tilmeldte          
             
Canto/Ole Kock-Jensen VG Brugshkl., 1.v., BHK 1, BIR, Best in Show 2.  
Lijynis O'Shaya/Anette Sorth-Olsen VG Brugshkl., 1v., BTK1, BIM  
             
Labrador 1 tilmeldt            
             
Lindehøj's Eja/Rikke Kofoed SL Hvalpekl., Skuets bedste Hvalp 1.    
             


 

Skue  Resultater 27/9 2009

Resultater fra efterårsskue 27. september 2009        
               
Dommer Tina Jungshoved Bjerre, Midtsjælland        
               
Golden 8 tilmeldte              
               
Golden Baltic Sea Cado/Morten Andersen, SL Babykl.        
Golden Baltic Sea Celina/Ane Andersen, SL Babykl.,  1.v., Skuets bedste Baby 2.  
Søbjerggaard's Siva/Diana Mogensen, SL Babykl., 3.v.        
Golden Baltic Sea Catie/Jør Andersen, SL Babykl., 2.v.      
Golden Baltic Sea Bertha/Marianne S. Rasmussen, VGJK, 1.v.JK., BTK2.    
Golden Baltic Sea Alba/Connie Mogensen, VGÅK., 2.v.ÅK.      
Amberfield Midnight Flirt/Jørn Andersen, Ex.ÅK.; 1.v.ÅK, BIR, Best in Show 3.  
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen, VGBK., 1.v.BK., BIM      
               
Flatcoated 10 tilmeldte            
               
Born-Flat Black Igor/Hanne Kjelgaard, Disq. pga. bidfejl      
Born-Flat Black Gipsy/Inge Hee, SL Hvalpkl., Skuets bedste Hvalp 2.    
Born-Flat Diva/Christina Thunø, SL Hvalpekl., 3.v.        
Born-Flat Black Cheetah/Jan Wredstrøm, SL Hvalpekl., 2.v.      
Born-Flat Black Zara/Ellis Dinesen, SL Hvalpekl., 1.v., Skuets Bedste Hvalp 1.  
Cale/Mona Bäcklund, VG Brugshkl., 1.v., BHK2.        
Chatze/Preben Jørgensen, VG Brugshkl., 3.v., BHK 4.        
Canto/Ole Kock-Jensen, VG Brugshkl., 2.v., BHK3        
Cilla/Jette Kock Jørgensen, VG Brugshkl., 1.v., BTK1, BIM.      
Skattkammarens Latin Lover/Mona Bäcklund, EX., Veterankl., 1.v., BHK1. BIR, Best in Show 2.
               
Labrador 4 tilmeldte              
               
Burgundia Labs Alto/Laila Komstedt, SL Babykl.,  Skuets bedste Baby 1.    
Joker/Sten Samson G ÅK.            
Tumbarumba Snow Crystal/Peter Buus Jensen, EX.ÅK, 1.v., BTK1, BIR, Best in Show 1
Brown Hunt's Puff/Ida Lassen, G Brugsh.kl.          
               


 


Skue  Resultater 28/9 2008

Resultater fra efterårsskue 28. september 2008                    
                           
Dommer Susanne Tillge, Lolland-Falster. Autoriseret dommer for Golden, Flat, Curly og Chesapeake. Under uddannelse som autoriseret Lab dommer
                           
Labrador 6 tilmeldte                          
                           
Lab Tasso Bruno/Jacob Engberg. SLBABY. Plac1. Skuets bedste Baby.                
Brown Hunt's Puff/Ida Lassen. Exc JK. Plac.1                    
Joker/Sten Samson. Exc.ÅK. Plac.1. BIR og Bedst in Show 3.                  
Poker/Christina Holm Samson. VGÅK. Plac.2.                    
Rocky Island's Mickey/Kirsten Fritzinger. G.BRUGSHK.                  
Ertebølles Quella/Gert Juhl . VG.BRUGSHK. Plac.1. BIM                  
                           
Flatcoated 7 tilmeldte                        
                           
Born-Flat Zion/Jytte Larsen. VG.JK. Plac.1.                      
Born-Flat Soffi/Inge Hee. VG.JK. Plac.1.                      
Cato/Ole Kock-Jensen. Exc.BRUGSHK. Plac.2.                    
Cale/Mona Bäcklund. Exc.BRUGSHK. Plac.3.                    
Chatze/Preben Jørgensen. Exc.BRUGSHK. Plac.1.BIR og Bedst in Show 1. Vinder af Kennel Golden Baltic Sea's ærespræmie.      
Skattkammarens Island Girl/Jytte Larsen. Exc.BRUGSHK. Plac.1. BIM.                
Cilla/Jette Kock Jørgensen. Exc.BRUGSHK. Plac.2.                    
                           
Golden 6 tilmeldte                          
                           
Windwoods Hearts of Golden Glory/Tine Grønbæk. SLBABY. Plac.1.                 
Amberfield Midnight Flirt/Jørn Andersen. SLHVALP. Plac.1. Skuets bedste Hvalp.              
Golden Baltic Sea Christmas Alba/Connie Mogensen. Exc.ÅK. Plac.1. BIR og Bedst in Show 2.            
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen. Exc.BRUGSHK. Plac.1. BIM.                
Shantey Vanilla Sky/Gitte Olesen. Exc.ÅK. Plac. 2.                    
Faarbech's Gospel Music/Martin Andersen. VG.BRUGSHK. Plac. 1.                
                           


 

Resultater fra Skue 23.9

: 22 hunde dømtes af Birgit Jordt Adsersen fra Nordsjælland.

Flatcoated: Lijynis O’Shaya/Anette Sorth-Olsen SLbaby, Skuets bedste baby. Pearly Coat Magda fra Delia/Sven Erichsen 1.pr.,1.v.CK.,BTK1,BIM. Madum Bjergs Arielle/Karen-Lisbeth Hansen 1.pr.,1v.ungh.,BTK3.

Canto/Ole Kock-Jensen 1.pr.,2.v.brugsh.,BHK2. Skattkammarens Don Pasqual/Jørn Bäcklund 1.pr.,3.v.brugsh., BHK3. Chatze/Preben Jørgensen 1.pr.,1.v.brugsh.,BHK1, BIR og BIS1 fik overrakt ny vandrepokal skænket af Kennel Golden Baltic Sea v. Jørn og Ea Andersen. Cilla/Jette Kock Jørgensen 1.pr.,1.v.brugsh.,BTK2.

Labrador: Pax’s Labrador Silke/Peter Rask SLhvalp, skuets bedste hvalp2. Poker/Christina Samson, SLhvalp.2.v. Joker/Jane Samson SLhvalp, 1.v.,Skuets bedste hvalp. Sea-Birds Skydiver/Henrik Jensen 2.pr.brugsh.

Rocky Island’s Lara Croft/Elna Juhl 2.pr.brugsh. Helomias Lima/Laila Komstedt/2.pr.brugsh.

Golden: Golden Baltic Sea Christmas Arnold/Bine Christoffersen SL hvalp,3.v. Golden Baltic Sea Christmas Andy/Anja Vilsholm SLhvalp, 1.v, .Golden Baltic Sea Christmas Artur/Benny Hansen SLhvalp,2.v. Golden Baltic Sea Christmas Angel/Jørn Andersen SLhvalp, 1.v. skuets bedste hvalp2. Golden Baltic Sea Christmas Alma/Bettina Holm SLhvalp, 2.v. Faarbech’s Gospel Music/Martin Holm Andersen 1.pr.,1v.CK.,BTK3. Shantey Vanilla Sky/Gitte Olesen 1.pr.,1.v.ungh.,BTK1, BIR og BIS2. Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen 2.pr.brugsh.,Tasgold Comeback Cissy/Jørn Andersen 1.pr., 1.v.brugsh.,BTK2.

 

 

 


 

Resultater fra Regionens Forårsskue 20.5.07 i Rønne Rådhuspark

 

Dommer Tina Jungshoved Bjerre region Midtsjælland havde 32 hunde til bedømmelse

 Golden:

Golden Baltic Sea Christmas Arnold/Bine Christoffersen SL, 1.v.baby, Skuets Bedste Baby.
Golden Baltic Sea Christmas Anton/Vita Skov SL, 2.v.baby.
Golden Baltic Sea Christmas Alba/Connie Mogensen SL,3.v.baby.
Golden Baltic Sea Christmas Alma/Bettina Holm SL, 1.v.baby.
Golden Baltic Sea Christmas Angel/Jørn C. Andersen SL, 2.v.,baby.
Amberfield Hugo Boss/Jørn C. Andersen 1.pr., 1.v.unghund, BHK4.
Faarbech’s Gospel Music/Martin Holm Andersen 1.pr., 1.v.unghund, BTK1, BIM.

Between Fjords Sweet Ronja/Lisbeth Brandt Poulsen 1.pr., 2.v.unghund, BTK2.
Winwood’s Narissa/Morten Florin Andersen 1.pr., 3.v.unghund, BTK3.
Flat-Runner Golden Attack/Lisbeth Kristensen 1.pr., 2.v.brugshund, BHK2.
Valdemar/Solveig Koefoed 1.pr., 1.v.brugshund, BHK1, BIR og Best in Show 1 (BIS1).
Vesterlyng’s Zeus/Charlotte Mattsson 1.pr., 4.v.brugshund, BHK5.
Vesterlyng’s Luffe/Michael Olsson 1.pr., 3.v.brugshund, BHK3.

Labrador:

Ertebølles Quella/Gert Juhl L baby.
Gulliver/Jan Madsen 1.pr., 1.v.unghund, BHK2.
Taslas Little Madame/Poul Ancher Hansen 1.pr., 1.v.åben, BTK1, BIR og
Best in Show 3 (BIS3).
Rocky Island’s James Bond/Orla Kofod 0.pr. brugshund.
Rocky Island’s Mickey/Kirsten Fritzinger 1.pr., 2.v.brugshund, BHK3.
Sea-Birds Skydiver/Henrik Jensen 1.pr.,1.v.brugshund, BHK1, BIM.
Rocky Island’s Lara Croft/Elna Juhl 0.pr.brugshund.
Pax’s Labrador Roberta/Peter Rask 2.pr.brugshund.

Flatcoated:

Madam Bjergs Arielle/Lars Henrik Hansen SL, 1.v.hvalp, Skuets Bedste Hvalp.
Skattkammarens Latin Lover/Mona Bäcklund 1.pr., 1.v.CK, BHK1, BIR,
Best in Show 2 (BIS2).
Pearly Coat Magda fra Delia/Sven Erichsen 1.pr., 1.v.CK, BTK1, BIM.
Canto/Ole Kock-Jensen 1.pr., 4.v.unghund, BHK5.
Coobie/Anne Kock-Jensen 1.pr., 3.v.unghund, BHK4.
Chatze/Preben Jørgensen 1.pr., 2.v.unghund, BHK3.
Cale/Mona Bäcklund 1.pr., 1.v.unghund, BHK1, BHK2.

Cilla/Jette Kock Jørgensen 1.pr., 1.v.unghund, BTK2.
Skattkammarens Don Pasqual/Jørn Bäcklund 1.pr., 1.v.brugshund.
Sweet Solution’s Amazing Angel/Jesper Funch Jensen 1.pr., 1.v.brugshund, BTK3.
Skattkammarens Island Girl/Jytte Larsen 1.pr., 2.v.brugshund, BTK4.

 


 

Resultater fra Efterårsskue d. 24. Sep. 2006

Dommer Annette Huusmann, region Sydsjælland

20 deltagende hunde

 Flatcoated:
Cale/Mona Bäcklund SL baby,1.v., baby 2.
Chatze/Preben Jørgensen SL baby, 2.v.
Canto/Ole Kock-Jensen SL baby, 3 v.
Cilla/Jette Kock Jørgensen SL baby, 1.v, baby1 og skuets bedste baby.
Sweet Solution Amazing Angel/Jesper Funch Jensen 1.pr.brugsh.kl., 2.v.,BTK2.
Skattkammarens Voodoo Queen/Preben Jørgensen 1.pr.brugsh.kl., 1.v.,BTK1, BIR og Best in show 3 (BIS3).
Skattkammarens Island Girl/Jytte Larsen 1.pr.brugsh.kl., 3.v., BTK3.

 Chesapeake Bay:
Holckenhus’ District Attorney/Charlotte Lia (gæst fra Sjælland) 1.pr.CK.kl, 1.v., BHK1, BIR og
Best in Show 1 (BIS1).

Golden:

Faarbech’s Rock Music/Dorte Henriksen SL baby, 1,v., baby1.
Windwood’s Narissa/Morten Florin Andersen, L baby.
Amberfield Hugo Boss/Jørn Andersen SL hvalp, 1.v., hvalp1 og skuets bedste hvalp.
Vesterlyng’s Luffe/Michael Olsson 1.pr.ungh.kl.,1.v.,BHK1, BIR og
Best in show 2 (BIS2).

Spellbinder’s Knock-Over/Birgit Lind 1.pr.ungh.kl., 1.v., BTK1, BIM.
Vesterlyng’s Zeus/Michael Olsson 1.pr.brugsh.kl., 1.v., BHK2.

 Labrador:
Avons Graham Thomas/Annemarie Conrad SL baby, 1.v., baby1.
Gulliver/Hanne Høst SL baby, 2.v.
Bonzo/Helle Hansson L baby.
Rocky Island’s Mickey/Kirsten Fritzinger 1.pr.ungh.kl., 1.v., BHK2.
Rocky Island’s Mowgli/Erik Funch 2.pr.ungh.kl.
Seabirds Skydiver/Gitte Bang 1.pr.brugsh.kl., 1.v., BHK1, BIR,
Best in show 4

 


 

Skuet d. 28/5 2006

Vi måtte beklageligvis aflyse skuet om søndagen. Der mødt 8 seje folk op, men det var bare for vådt for hunde, førere og dommeren.

Jeg beklager meget overfor de fremmødte, som alle udviste stor forståelighed.  Regionsleder Pia Staanum

 

SKUE RESULTATER fra Efterårsskuet 25. September 2005.

Dommer Gunnar Holm Jensen fra Sønderjylland  havde 15 til skuet.

Golden: Charlie Fabryka Championów/Viola Mortensen 1.pr.1.v.CK,BHK1, BIM ;
Valdemar/Solveig Koefoed 1.pr.1.v.unghund,BHK2;
Vesterlyng’s Zeus/Michael Olsson 1.pr.2.v.unghund,BHK4;
golden Ciba Pearl-Nal Paw/Tina Kristensen 1.pr.1.v.åben,BHK5;
Ranger/Lisbeth Kristensen 1.pr.1.v.brugshund,BHK3
Tasgold Come Back Cissy/Jørn Andersen 1.pr.1.v.brugshund,BTK1, BIR og Bedst in Show 2 (BIS2).

Labrador: Helomia’s Lima/Laila Komstedt SL og Skuets bedste baby;
Seabirds Skydiver/Gitte Bang SL og Skuets bedste hvalp;
Rocky Island’s Lara Croft/Elna Juhl 2.pr. brugshund og
Ronja/Hanne Høst 1.pr.1.v.unghund, BTK1, BIR og Bedst in Show 3 (BIS3)

Flatcoated: Sambo/Kjeld Jensen 2.pr.brugshund; Yankee/Douglas Henningsen 1.pr.,1.v.brugshund,BHK1,
BIM; Lijynis Lady in Disquise/Anette Sorth-Olsen

1.pr.2.v.brugshund,BTK3; Skattkammarens Voodoo Queen/Preben Jørgensen 1.pr.1.v.brugshund;BTK2 og
 Sweet Solution’s Amazing Angel/Jesper Funch Jensen 1.pr.,1.v.brugshund,BTK1,BIR og Bedst in Show 1 (BIS1).

 

ÅRETS SKUEHUND:

Denne tiltel tilfaldt i år flatcoated Sweet Solution’s Amazing Angel/Jesper Funch Jensen.

 

ÅRETS DUAL-POKAL

Pokalen er skænket af Gilpa Bornholm v/Fleming Møller og blev overrakt til
flatcoated Sweet Solution’s Amazing Angel/Jesper Funch Jensen.


 

Resultater fra Regionens Forårsskue 29.5.05 i Rønne Rådhuspark

 

Dommer Christian Brix Søndergaard region Sydjylland havde 20 hunde til bedømmelse

 Flat Coat:

Pearly Coat Magda fra Delia/Sven Erichsen 1.pr.,1v.CK, BTK2.
Sweet Solution’s Amazing Angel/Jesper Jensen 1.pr.,1v.unghund, BTK1, BIR og Bedst in Show 2 (BIS2)
Sambo/Kjeld Jensen 1.pr.,1.v.brugshund,BHK1, BIM.
Yankee/Douglas S. Henningsen 2.pr.brugshund.
Skattkammarens Voodoo Queen/Preben Jørgensen 1.pr.2.v.brugshund,BTK4.
Chakur’s Debbie/Ole Kock-Jensen 1.pr.,1.v.brugshund,BTK3.

 Golden:

Valdemar/Solveig H. Koefoed, SL og Skuets Bedste Hvalp
Charlie Fabryka Championów/Viola Mortensen 1.pr.,1.v.ck,BHK1, BIM.
Vesterlyng’s Zeus, Michael Olsson 1.pr.1.v.unghund,BHK3.

Tasgold Strike Lucky Draw/Frederik Kien Hansen 1.pr.1.v.unghund,BTK2
Golden Ciba Pearl-Nal Paw/Tina Fuglsang Kristensen 1.pr.1.v.åben,BHK2
Sungold Funny Nanna/Diana Mogensen 2.pr.åben

Tasgold Comeback Cissy/Jørn Andersen 1.pr.,1.v.brugshund,BTK1,BIR og Bedst in Show (BIS1)

  Labrador:

Easy Magic’s Wonder/Vivian Ohrhammer 1.pr.,1.v.unghund,BHK1,BIR og Bedst in Show 3 (BIS3)
Shootdog Zeus/Frank Graversen 2.pr.unghund
Rocky Island’s Lara Croft/Elna Juhl 3-pr.unghund

Ronja/Hanne Høst 1.pr.2.v.unghund.BTK2
Angel/Jesper Kofoed 2.pr.unghund
Filipa/Birger Dam 2.pr.unghund
Tårnfalkes Ronja/Kristine Kofoed 1.pr.1.v.unghund,BTK1,BIM

 


 

Resultater fra Efterårsskuet 26.9.2004 

Dommer Grete Torsting 20 hunde 

Labrador:

Easy Magic’s Wonder/Vivian Ohrhammer L babykl., Ronja/Hanne Høst SL ,2v.babykl. Filipa/Vivian Ohrhammer L babykl.. Angel/Vivian Ohrhammer SL,3.v.babykl. Tårnfalke’s Ronja/Vivian Ohrhammer SL, 1.v.babykl.og Skuets Bedste Baby. Kali-Kama Bandulla/Allan Poulsen L babykl.Rocky Island’s Roger Murtaugh/Kim Rasmussen L hvalpekl. Rocky Island’s Sydney Bristow/Karsten Andersen L hvalpekl.Avons Rainman/Karsten Andersen 1.pr.,1v.seniorkl.,BHK1,BIR,Skuets Bedste 2 (BIS2). Palcon’s Winnie og Rocky Island/Ute Woeste 1.pr.,1.v.seniorkl., BTK1,BIM. 

Flatcoated:

Lijynis Lady in Disqiuse/Anette Sorth Olsen 1.pr.1.v.ungh.kl., BTK4. Skattkammarens Island Girl/Jytte Larsen 1.pr. 1.v.brugsh.kl., BTK1, BIR,
Skuets Bedste 3 (BIS3)
. Chakur’s Debbie/Ole Kock-Jensen 1.pr.,3.v.brugsh.kl., BTK3 Skattkammarens Voodoo Queen/Preben Jørgensen 1.pr.,2.v.brugsh.kl. BTK2. 

Golden:

Vesterlyng’s Zeus/Michael Olsson SL, 1v.babykl., skuets bedste baby 2. Charlie Fabryka Championów/Viola Mortensen 1.pr.,1.v.CKkl.,BHK1, BIR
Skuets bedste 1 (BIS1)
, Havrum Donald/Vibeke Ambrosen 2.pr. ungh.kl., Golden Ciba Pearl-Nal Paw/Tina Kristensen 1.pr.,1.v.ungh.kl.,BHK2.

Sungold Funny Nanna/Diana Mogensen 2.pr.ungh.kl, Tasgold Come Back Cissy/Jørn Andersen 1.pr., 1.v.ungh.kl., BTK1, BIM

Årets Skuehund 2004

Golden Charlie Fabryka Championów ejet og ført af Viola Mortensen
(forårsskue BIS1, efterårsskue BIS1)
 

Vinder af Årets Dualpokal doneret af Gilpa Bornholm v./Fleming Møller 

Labrador Avons Rainman, i daglig tale Victor, ejet og ført af Karsten Andersen
(vinter C 2.vinder, forårs C 2.vinder, forårsskue BIS3, efterårs C 2.vinder, efterårsskue BIS2)


 

Resultater fra Regionens Forårsskue 23.5.04 i Rønne Rådhuspark
Dommer Annelise Johansen, region Nordsjælland havde 12 hunde til bedømmelse
Flat Coat:
Lijynis Lady in Disquise/Anette Sorth-Olsen SL, bedste hvalp 2.
Skattkammarens Latin Lover/Mona Bäcklund 1.pr.,1.v.CK,BHK1,BIR og Best in Show 2 (BIS2)
Skattkammarens Island Girl/Jytte Larsen 1.pr., 2.v.brugshund,BTK2
Chakur's Debbie/Ole Kock-Jensen 1.pr.,3.v.brugshund,BTK3
Pearly Coat Magda fra Delia/Sven Erichsen 1.pr.,1.v.brugshund,BTK1, BIM
Labrador:
Shootdog Schiva/Kenn Lysegaard SL og Skuets bedste baby
Avon's Rainman/Karsten Andersen 1.pr.,1.v.CK,BHK1, BIR og Best in Show 3 (BIS3)
Golden:
Tasgold Comeback Cissy/Jørn Andersen SL og Skuets bedste hvalp
Charlie Fabryka Championòw/Viola Mortensen 1.pr.,1.v.CK,BHK1,BIR og Best in Show 1 (BIS1)

 

 

Resultater fra Efterårsskue d. 28. Sep. 2003

Dommer Marian Thomsen Agersted, region Sydsjælland

9 deltagende hunde
Golden:

Golden Ciba Pearl-Nal Paw/Tina Kristensen SL og Skuets bedste baby.
Berjina/Jørn Andersen 1.pr.unghundekl., 1.v, BTK2.
Gembæk’s Thank You for the Music/Ellis Dinesen 1.pr.championkl., 1.v., BTK1, BIM

Mike/Bjarne Hansen 1.pr.brugsh.kl.,1.v., BHK2.
Joe’s Stand By/Viola Mortensen, 1.pr., 1.v., BHK1, BIR, Best in Show 1. (BIS1)

Flatcoated:
Skattkammarens Latin Lover/Mona Bäcklund, 1.pr.brugsh.kl., 1.v., BHK1, BIM.
Whipcord’s Fine Feathers/Ellis Dinesen 1.pr.brugsh.kl., 2.v., BTK2.

Skattkammarens Voodoo Queen/Preben Jørgensen 1.pr. brugsh.kl., 1.v., BIR, Best in Show 2. (BIS2).

Labrador:
Herkules/Anne-Mette Hansen 2.pr.brugsh.kl.

 

Årets skuehund 2003: Flatcoated Skattkammarens Voodoo Queen ejet af Preben Jørgensen

 

Vinder  2003 Gilpa’s Dual Pokal
 Flatcoated Skattkammarens Voodoo Queen ejet af Preben Jørgensen


 

Regionens Forrårsskue 25.5.03 i Rønne Rådhuspark

 Dommer Bente Andersen, region Midtjylland havde 13 hunde til bedømmelse

 Labrador:
Country Song’s Absolute Music/Gitte Bang 1.pr.brugshund
Søndergaard’s Caffé Tia Maria/Vibeke Thøgersen 1.pr.brugshund

Golden:
Berjina/Jørn Andersen SL og Skuets Bedste Hvalp
Charlie Fabryka Championów/Viola Mortensen 1.pr.,1.v.ck,BHK1, BIR, Bedst in Show 2 (BIS2)

Mike/Bjarne Hansen 1.pr.,1.v.brugshund,BHK2
Joe’s Stand By/Viola Mortensen 1.pr.,1.v.senior/veteran,BHK3, Skuets bedste Senior/Veteran

Flat Coat:
Skattkammarens Island Girl/Jytte Larsen SL og Skuets bedste Baby
SkattKammarens Latin Lover/Mona Bäcklund 1.pr.,1.v.CK,BHK1, BIM
Semtegens Skuggbräcka/Jette Kock Jørgensen 1.pr.,2.v.unghund,BTK3
Chakur’s Debbie/Ole Kock-Jensen 1.pr.,1.v.unghund,BTK2
Simik’s Malte/Jørn Bäcklund 1.pr.,1.v.brugshund,BHK2
Pearly Coat Magda fra Delia/Sven Erichsen 1.pr.,2.v.unghund,BTK4
Skattkammarens Voodoo Queen/Preben Jørgensen 1.pr.,1.v.unghund,BTK1,BIR og Bedst in Show (BIS1