Markprøver C & AC- WT
Resultater

 

C- prøve 22. september 2018 på Mosegården, Balka prøveledere Elna og Gert Juhl          
                 
Begynderklasse   4 hunde Dommer Jesper Funch Jensen, Bornholm        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Labrador   Libellis   2. Richard Toudahl        
Labrador   Vega   1. Benny Olsen Bedste Chapper's Mindepokal
Labrador   Lab Heartbreaker's Crocodile Rock   2. Helle Fischer (Nordsjælland)      
Golden   Lexus   1. Michael Møller        
                 
                 
                 
Åbenklasse   4 hunde Dommer  Fleming Møller, Bornholm        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Flatcoated   Nikita   3. John Sorth Olsen        
Flatcoated   Susedalens Sako Quad   2. Steffen  Hansen        
Golden   Salenes Akita   1. Henrik Kristensen        
Labrador   Duke Ellington   1.  Pia Staanum Bedste Kennel Rocky Island's vandrepokal
                 
                 
                 
Vinderklasse   7 hunde Dommer Jesper Funch Jensen, Bornholm        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Labrador   Ravensbank Wicked   3. vinder Marianne Graversen 4. vinder      
Labrador   Ravensbank Fay    1. vinder Frank Graversen 1. vinder      
Labrador   Ravensbank Express   4. vinder Elna Juhl 2. vinder¨'      
Flatcoated   Skattkammarens Maxwell Klinger   2. vinder Preben Jørgensen nr. 5      
Flatcoated   Skattkammarens Isle of Man     Jette Kock Jørgensen        
Labrador   Stenhøjgårds Fifi        3.vinder      
Labrador   Maxjan's Kayla       nr. 6      
                 


Bornholmsmester 2018


 

C- prøve 26. maj 2018 Knudsker Plantage, prøveleder Preben Jørgensen Begynder og Åbenklasse, Frank Graversen Vinderklasse

Begynderklasse

5 hunde

Dommer

Kurt Christensen, Midtsjælland

Race

Navn

Præmiering

Ejer

Golden

Lexus

3.

Michael Møller

Labrador

Brown Hunt's Milton

1.

Jakob Holst

Bedste, Kennel Golden Baltic Sea Vandrepokal

Golden

Castro

3.

Kenneth Koffod

Flatcoated

Nikita

2.

John Sorth-Olsen

Labrador

Vega

2.

Benny Olsen

Åbenklasse

8 hunde

Dommer

Jørgen Madsen, Midtsjælland

Race

Navn

Præmiering

Ejer

Labrador

Stenhøjgårds Fifi

1.

Frank Graversen

Labrador

Thora

0.

Peter Rask

Labrador

Maxjan's Kayla

1.

Marianne Graversen

Golden

Sungold Cool Keeper

2.

Diana Løjtved Mogensen

Flatcoated

Skattkammarens Isle of Iona

2.

Lars Henrik Videslet Hansen

Golden

Sungold Shinning Kira

0.

Diana Løjtved Mogensen

Labrador

Duke Ellington

1.

Pia Staanum

Bedste, Kennel Ladyburn's Vandrepokal

Flatcoated

Born-Flat Cool and Speedy

1.

Jan Wredstrøm

Vinderklasse

5 hunde

Dommer

Kurt Christensen, Midtsjælland

Race

Navn

Præmiering

Ejer

Labrador

Ravensbank Express

4. vinder

Elna Juhl

Labrador

Ravensbank Wicked

2. vinder

Marianne Graversen

Flatcoated

Skattkammarens Isle og Man

3. vinder

Jette Kock Jørgensen

Flatcoated

Skattkammarens Maxwell Klinger

1.vinder

Preben Jørgensen

Labrador

Mascot

nr. 5

Marian Hansen

Tak til sponsorer Bornholm Andelsmejeri

 


 

Resultater fra Working-Test-C 15. April 20108 i Hasle Lystskov                  
                             
Dommere alle fra Bornholm: Stefan Iversen, Fleming Møller og Jesper Funch Jensen.              
                             
Sponsorer: Bakkevang Hunde og Katte Pension, SSG (Skade Servece og Facilityservice), Bosko Tømrer og Snedker, Sydhavnens Grill og, Bornholms Brand.
                             
                             
Begynderklasse 7 hunde tilmeldt                        
                             
Race           Præmiering   Fører            
                             
Labrador   Valborup's Vika     3. WT 80 p.   Benny Olsen          
Cheasapeake Holckenhus Karibu To Caro   2. WT 82 p.   Charlotte Lia (Sydsjælland)        
Golden   Castro       4. WT 74 p.   Kenneth Kofod          
Labrador   Jagtkammeraten's Vigga   ingen     John Engel          
Golden   Joe's Lord Cato     ingen     Allan Hansen          
Flatcoated Nikita       1. WT 95 p. Vandrepokal John Sorth-Olsen          
Labrador   Libellis       ingen     Richard Toudahl          
                             
                             
Åben Klasse 11 hunde tilmeldt                        
                             
Race           Præmiering   Fører            
                             
Labrador   Maxjan's Kayla     5. WT 89 p.   Marianne Graversen          
Labrador   Duke Ellington     Bestået 83 p.   Pia Staanum          
Labrador   Stenhøjgårds Fifi     3. WT 94 p.   Frank Graversen          
Golden   Sungold Cool Keeper     Bestået 86 p.   Diana Løjtved Mogensen        
Labrador   Thora       4. WT 93 p.   Peter Rask          
Golden   Golden Baltic Sea Quido   ingen     Jørn Andersen          
Labrador   Lærkeredens Cixi     Bestået 86 p.   Nina Funch          
Golden   Sungold Shining Kira     2. WT 94 p.    Diana Løjtved Mogensen        
Flatcoated Susedalen's Sako Quad   ingen     Steffen Hansen          
Labrador   Shootdog Tara     Bestået 88 p.   Gert Juhl            
Flatcoated Skattkammarens Isle of Iona   1. WT 99 p. Vandrepokal Lars-Henrik Videslet Hansen        
                             
                             
Vinderklasse 7 hunde tilmeldt                        
                             
Race           Præmiering   Fører            
                             
Flatcoated Skattkammarens Isle of Man   ingen     Preben Kock Jørgensen        
Flatcoated Skattkammarens Maxwell Klinger 1. WT 97     Preben Kock Jørgensen        
Labrador   Ravensbank Express     4. WT 93 p.   Elna Juhl            
Labrador   Mascot       3. WT 93 p.   Marian Hansen          
Labrador   Ravensbank Wicked     2. WT 93 p.   Marianne Graversen          
Labrador   Lochiness Auric Goldfinger   Bestået nr. 5, 87 p.   Susanne Bach (Sydsjæland)        
Flatcoated Born-Flat Cool and Speedy   Bestået nr. 6, 86 p.   Jan Wredstrøm          
                             

 

 


 

C- prøve 23. september 2017 på Mosegården, Balka prøveledere Elna og Gert Juhl          
                 
Begynderklasse 3 hunde Dommer Johnny Nielsen, Sjælland        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Flatcoated   Nikita   1. John Sorth-Olsen        
Golden   Lexus   1. Michael Møller        
Labrador   Stenhøjgårds Fifi   1. Frank Graversen Bedste Chapper's Mindepokal
                 
                 
                 
Åbenklasse   8 hunde Dommer  Dorte Klarskov Mahler, Sjælland        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Labrador   Soluna   3. Peter Schow        
Labrador   Shootdog Tara   3. Elna Juhl        
Golden   Sungold Cool Keeper   1. Diana Løjtved Mogensen Kennel Rocky Island's Vandrepokal
Flatcoated   Susedalen's Sakko Quad   3. Steffen Hansen        
Labrador   Duke Ellington   2. Pia Staanum        
Labrador   Thora   3. Peter Rask        
Flatcoated   Skattkammarens Isle of iona   3. Lars Henrik Videslet Hansen      
Labrador   Maxjan's Kayla   1. Marianne Graversen        
                 
                 
Vinderklasse   8 hunde Dommer Johnny Nielsen, Sjælland        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Labrador   Mascot      Marian Hansen        
Labrador   Ravensbank Wicked   3. vinder Marianne Graversen        
Labrador   RavensbankFay Express   1. vinder Frank Graversen        
Labrador   Black Deer Hunter's Angisok     Peter Schow        
Flatcoated   Born-Flat Cool and Speedy     Jan Wredstrøm        
Labrador   Ravensbank Express   4. vinder Elna Juhl        
Flatcoated   Skattkammarens Maxwell Klinger   2. vinder Preben Jørgensen        
Flatcoated   Skattkammarens Isle of Man     Jette Kock Jørgensen        
                 


 

 

C- prøve 20. maj 2017 Knudsker Plantage, prøveleder Peter Rask              
                   
Begynderklasse 6 hunde Dommer Lene Sørensen, Sjælland          
                   
Race   Navn   Præmiering Ejer          
Golden   Lexus   2. Michael Møller          
Labrador   Thora   2. Peter Rask          
Labrador   Maxjan's Kayla   1.  Marianne Graversen          
Labrador   Stenhøjgårds Fifi   1. Frank Graversen Bedste, Kennel Golden Baltic Sea Vandrepokal
Labrador   Bimse   1. Tommy  Frederiksen, Sj.          
Flatcoated   Nikita   3.  John Sorth-Olsen          
                   
                   
Åbenklasse   8 hunde Dommer  Susanne Wærling, Sjælland          
                   
Race   Navn   Præmiering Ejer          
Golden   Sungold Shining Kira   3. Diana Løjtved Mogensen          
Golden   Sungold Cool Keeper   1. Diana Løjtved Mogensen Bedste, Spica's vandrepokal    
Golden   Salenes Akita   1. Henrik Kristensen          
Labrador   Shootdog Tara   3. Elna Juhl          
Labrador   Duke Ellington   2. Pia Staanum          
Golden   Golden Baltic Sea Here I Come Evita   2. Jørn Andersen          
Flatcoated   Born-Flat Cool and Speedy   0. Jan Wredstrøm          
Flatcoated   Skattkammarens Isle of Iona   1. Lars Henrik Videslet Hansen        
                   
                   
Vinderklasse   9 hunde Dommer Lene Sørensen, Sjælland          
                   
Race   Navn   Præmiering Ejer          
Labrador   Ravensbank Express     Elna Juhl          
Flatcoated   Skattkammarens Isle of Man    nr. 5 Jette Kock Jørgensen          
Flatcoated   Skattkammarens Maxwell Klinger     Preben Jørgensen          
Labrador   Batmoors' Alttwallis Mackenzie     Ole Hjorth Hansen          
Labrador   Mascot   1. vinder Marian Hansen          
Labrador   Ravensbank Wicked   4. vinder Marianne Graversen          
Labrador   Ravensbank Fay   nr. 6 Frank Graversen          
Golden   Little Mhor's Bella   2. vinder Michael Hansen Bager          
Labrador   Thirsgaard's Eyes on Fire   3. vinder Tommy Frederiksen (Sj.)          
                   
                   
Tak til sponsorer Faergen, Nordbornholms Røgeri og Svaneke Bryghus.              
                   

 

 

 


 

Resultater fra Working-Test-C 19. marts 2017 i Klemensker Plantage.          
                     
Dommere alle fra Bornholm: Deny Pedersen, Fleming Møller og Jesper Funch Jensen.      
                     
Sponsorer: Bornholms Andelsmejeri, hundeogkattefoder.dk v/ Holger Blom Davidsen og hundegejl.dk v/ Martin Værens.
                     
                     
Begynderklasse  6 hunde tilmeldt                
                     
Race           Præmiering   Fører    
                     
Labrador   Thora       2. WT 94 p.   Peter Rask  
Labrador   Stenhøjgård's Fifi     3. WT 93 p.   Frank Graversen  
Golden   Lexus       5. WT 80 p.   Michael Møller  
Golden   Golden Baltic Sea Guido   4. WT 87 p.   Jørn Andersen  
Labrador   Maxjan's Kayla     1. WT 97 p. Vandrepokal Marianne Graversen  
Labrador   Lærkeredens Cixi     Bestået     Nina Funch  
                     
Åben Klasse 11 hunde tilmeldt                
                     
Race           Præmiering   Fører    
                     
Labrador   Soluna       ingen     Peter Schow  
Golden   Sungold Shining Kira     5. WT 70 p.   Diana Løjtved Mogensen
Labrador   Shootdog Tara     ingen     Gert Juhl    
Flatcoated Skattkammarens Isle of Iona   2, WT 90 p.   Lars Henrik Videslet Hansen
Golden   Golden Baltic Sea Her I Come Evita ingen     Jørn Andersen  
Golden   Sungold Cool Keeper     ingen     Diana Løjtved Mogensen
Labrador   Black Deer Hunter'sAngisok   3. WT 89 p.   Peter Schow  
Labrador   Duke Ellington     4. WT 86 p.   Pia Staanum  
Flatcoated Born-Flat Cool and Speedy   1. WT 93 p. Vandrepokal Jan Wredstrøm  
Flatcoated Susedalen's Sako Quad   Bestået 61 p.   Steffen Hansen  
Golden   Salenes Akita     ingen     Henrik Kristensen  
                     
                     
Vinderklasse 7 hunde tilmeldt                
                     
Race           Præmiering   Fører    
                     
Labrador   Mascot       ingen     Marian Hansen  
Flatcoated Skattkammarens Isle of Man   ingen     Jette Kock Jørgensen
Flatcoated Skattkammarens Maxwell Klinger 1. WT 89 p.   Preben Kock Jørgensen
Labrador   Ravensbank Fay     2. WT 85 p.   Frank Graversen  
Labrador   Ravensbank Express     4. WT 82 p.   Elna Juhl    
Labrador   Batmoor's Alltwalis MacKenzie   ingen     Ole Hjorth Hansen  
Labrador   Ravensbank Wicked     3. WT 84 p.   Marianne Graversen  
                     


 

C- prøve 24. september i Hasle Lystskov/Klinkerfabrikken, prøveledere Frank Graversen, Michael Hansen Bager og Gert Juhl    
                 
Begynderklasse 2 hunde Dommer Stine Maaløe Strandskov, Sjælland        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Golden   Lexus   3. Michael Møller. Ført af Diana Løjtved Mogensen    
Golden   Sungold Cool Keeper   1. Diana Mogensen Bedste Chapper's Mindepokal
                 
                 
                 
                 
Åbenklasse   6 hunde Dommer  Lene Sørensen/Stine Maaløe Strandskov, begge Sjælland  
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
                 
Labrador   Duke Ellington   3. Pia Staanum        
Golden   Salenes Akita   1. Henrik Kristensen Kennel Rocky Island's Vandrepokal
Golden   Sungold Shining Kira   1. Diana Løjtved Mogensen        
Flatcoated   Born-Flat Cool and Speedy   2. Jan Wredstrøm        
Flatcoated   Susedalen's Sakko Quad   3. Steffen Hansen        
Flatcoated   Skattkammarens Isle of iona   3. Lars Henrik Videslet Hansen      
                 
                 
                 
Vinderklasse   8 hunde Dommer Michael Høi Worm Jensen, Sjælland        
                 
Race   Navn   Præmiering Ejer        
Flatcoated   Skattkammarens Isle og Man     Jette Kock Jørgensen ført af Preben Jørgensen    
Labrador   Ravensbank Wicked   nr. 4 Marianne Graversen        
Labrador   Sephia   nr. 6 John Sjøstrøm        
Golden   Little Mhor's Bella     Michael Hansen Bager        
Labrador   Ravensbank Express   1.vinder Elna Juhl        
Flatcoated   Skattkkammarens Maxwell Klinger   nr. 5 Preben Jørgensen        
Labrador   Birk   3. vinder Jacob Holst        
Labrador   Ravensbank Fay   2. vinder Frank Graversen        
                 
                 
                 
                 
Tak til sponsorer Faergen, Sydhavnsgrillen, Svaneke Bryghus og SSG (Skadeservicegruppen).        
                 

 

C- prøve 21. maj 2016 Knudsker Plantage, prøveledere Preben Jørgensen og Peter Rask  
           
Begynderklasse 5 hunde Dommer Bjarke Buur Røjgaard  
           
Race   Navn   Præmiering Ejer  
Flatcoated   Pearly Coat Bobo's Brown Ale   1. Marianne Røjgaard (Jylland)
Golden   Lexus   3. Michael Møller  
Golden   Veto   0. Ole Folkmann  
Labrador   Lucky Labrador's A. Icon   1. Jan Sørensen (Lolland-Falster)
Golden   Balder   0. Benny Nielsen  
           
           
Åbenklasse   9 hunde Dommer  Henrik Jordt Adsersen  
           
Race   Navn   Præmiering Ejer  
Labrador   Mascot   3. Marian Hansen  
Labrador   Duke Ellington   0. Pia Staanum  
Labrador   Seahill High Wind Porchard Reefer   2. Jytte Rasmussen (Lolland-Falster)
Flatcoated   Skattkammarens Isle of Man   3. Jette Kock Jørgensen  
Golden   Salenes Akita   3. Henrik Kristensen  
Labrador   Birk   0. Jakob Holst  
Flatcoated   Born-Flat Cool and Speedy   0. Jan Wredstrøm  
Flatcoated   Skattkammarens Isle of iona   0. Lars Henrik Videslet Hansen
Golden   Sungold Shining Kira   3. Diana Løjtved Mogensen  
           
           
Vinderklasse   7 hunde Dommer Niels Knudsen  
           
Race   Navn   Præmiering Ejer  
Labrador   Ravensbank Wicked   nr. 6 Marianne Graversen  
Golden   Little Mhor's Bella   1. vinder Michael Hansen Bager  
Labrador   Ravensbank Express   nr. 5 Elna Juhl  
Labrador   Taks   4. vinder Peter Rask  
Flatcoated   Skattkkammarens Maxwell Klinger   2. vinder Preben Jørgensen  
Labrador   Ravensbank Fay   3. vinder Frank Graversen  
Golden   Søbjerggaard's Siva     Diana Løjtved Mogensen  
           
           
           
Tak til sponsorer Faergen, Mosteriet og Dummyshoppen.        

 


 

Resultater fra Working-Test-C 13. marts 2016  på Skovfryd i Aarsballe          
                     
Dommere: Palle Ingemann, Joe Christensen og Johnny Axelgaard alle fra region Sydsjælland    
                     
Sponsorer:  Faergen, Bakkevang hunde- og kattepension foder, Bornholms Andelsmejeri og Dong Fang  
                     
                     
Begynderklasse  3 hunde tilmeldt                
                     
Race           Præmiering   Fører    
                     
Flatcoated Susedalens Sako Quad   1. WT 108 p.Vandrepokal Steffen Hansen  
Flatcoated Susedalens Sako Range   ingen     Jørn Bäcklund  
Flatcoated Born-Flat Cool Caesar   2. WT 71 p.   Allan Hansen  
                     
Åben Klasse 5 hunde tilmeldt                
                     
Race           Præmiering   Fører    
                     
Flatcoated Skattkammarens Isle of Man   1. WT 129 p.Vandrepokal Jette Kock Jørgensen
Flatcoated Skattkammarens Isle of Iona   ingen     Lars-Henrik Videslet  
Golden   Sungold Shining Kira     3. WT 91 p.   Diana Løjtved Mogensen
Flatcoated Born-Flat Cool and Speedy   2. WT 115 p.   Jytte Larsen  
Labrador   Duke Ellington     ingen     Pia Staanum  
                     
Vinderklasse 10 hunde tilmeldt                
                     
Race           Præmiering   Fører    
                     
Labrador   Batmoors' Alltwallis Mackenzie   ingen     Lotte Hansen  
Labrador   Ravensbank Express     1. WT 153 p.   Elna Juhl    
Golden   Little Mhor's Bella     3. WT 136 p.   Michael Hansen Bager
Labrador   Ravensbank Fay     2. WT 151 p.   Frank Graversen  
Labrador   Ravensbank Wicked     4. WT 136 p.   Marianne Graversen  
Flatcoated Skattkammarens Maxwell Klinger ingen     Preben Kock Jørgensen
Labrador   Taks       5. WT 132 p.   Peter Rask  
Labrador   Birk       ingen     Jacob Holst  
Golden   Søbjerggaard's Siva     ingen     Diana Løjtved Mogensen
Labrador   Mascot       ingen     Marian Hansen  


 

C- prøve  26. september 2015 på Raghammer